Vážení podnikatelé, vzhledem k opakovaným podnětům a stížnostem ze strany našich členů, bych chtěl na konec týdne těmto podvodům věnovat několik řádků. Uvedu příklad s mírnou nadsázkou:

Objednávka po telefonu je v souladu s naším právním řádem. Oproti písemné formě je však těžko prokazatelné, že volaná osoba produkt nebo službu objednala či neobjednala. Pan Chytrý proto neváhá, založí si novou firmu a jako marketingový nástroj k získání klientů zvolí oslovování cílové skupiny telefonicky. Samozřejmě se vybaví potřebnou technikou a každý rozhovor si nahrává. Rozhovor tak může vypadat následně: „Dobrý den, zde je firma ABCD, mluvím s panem Františkem?“ „Ano“. A volající pokračuje: „Nabízíme Vám levně náhradní bublinky do vodováhy, máte o ně zájem?“ Odpověď je logická: „Ne, o žádné Vaše zboží nemám zájem!“ Hovor je ukončen. Následně přichází zákazníkovi faktura na bublinky do vodováhy. Volá na telefonní číslo uvedené na faktuře, kde mu oznámí, že si zboží objednal a dokonce promptně nabídnou zvukový záznam, s jeho hlasem. Vzhledem k tomu, že zákazník nebyl připraven a hovor si nenahrával, nedokáže, zda si zboží objednal či nikoliv.

Jak postupovat v případě, že se stanete obětí podvodníka?

Neexistuje žádný univerzální návod. Zachovejte však chladnou hlavu, nejednejte „ihned“, ale jednejte s rozmyslem. V žádném případě nic neplaťte! V případě soudního sporu by zaplacení mohlo být považováno za souhlas se službou. Co nejdříve pošlete dotyčné firmě dopis, kde důrazně odmítnete jakýkoliv závazek a rovněž je potřeba zdůraznit, že považujete uvedenou objednávku či smlouvu za „zcela neplatnou“. Veškerou korespondenci posílejte doporučeně s potvrzením o převzetí. Navštivte obvodní oddělení Police ČR a podejte trestní oznámení. Ověřte si na Policii ČR, zda v tom nejste sami, lze se spojit s dalšími podobně postiženými. S dotazem lze oslovit rovněž právníka. Veškerou korespondenci si velmi pečlivě archivujte. Neuděláte chybu, když budete informovat média. Lze podat podnět na Českou obchodní inspekci, je možné rovněž informovat Krajský živnostenský úřad.
Neustále slyšíme, jak je potřebné zjednodušovat vstup do podnikání, snižovat byrokracii, nejlépe se ani nikde nepodepsat. Vše vyřídit na dálku. K čemu to však vede? Dnes je možné založit, společnost s ručením omezeným se základním vkladem 1 koruna!!! Dnešní zákony jsou tak benevolentní, že u nás může podnikat „kdekdo“. Podle toho však podnikatelské prostředí vypadá. Přímo se nabízí konstatování „sklízíme, co jsme zaseli“.

Hospodářská komora od svého vzniku stojí na straně podnikatelů. Přes všechny potíže se snaží o zákonné podnikatelské prostředí. Je připomínkovým místem pro nové zákony, jedná s politiky a snaží se je přesvědčit o potřebě vytváření férového právního prostředí. Bohužel, co lidstvo existuje, podvodníci a různí šizuňkové jsou vždy o krok napřed. I když zákonodárce předkládá předpis v dobré víře a s dobrým úmyslem, vždy se najde někdo, kdo i ten nejlepší záměr zneužije ve svůj prospěch na úkor ostatních.

Rádi bychom znali Váš názor na stav podnikatelského prostředí. Domníváte se, že je zapotřebí ještě více usnadňovat vstup do podnikání úplně každému, nebo je zapotřebí nastavit pravidla taková, která nebudou pro každého překročitelná? Není na čase začít více chránit poctivé podnikatele a tím současně zákazníky? Jaký je Váš pohled na dnešní stav podnikatelského prostředí? Najděte si prosím chvilku času a napište nám stručný a výstižný názor, případně můžete připojit návrh řešení.

Vaše odpovědi očekáváme do konce února, následně budou zpracovány a o výsledcích Vás budeme samozřejmě informovat. Představitelé Hospodářské komory jsou připraveni se Vašimi názory zodpovědně zabývat.

Své názory nám prosím zašlete na e-mail: molik@komora-khk.cz případně využijte náš Facebook na adrese: www.facebook.com/komorakhk

Děkujeme za Vaše odpovědi a těšíme se na vzájemnou spolupráci.

Tým Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje.

Informační servis Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje
Škroupova 957, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ
František Molík, e-mail: molik@komora-khk.cz , tel: +420 725 016 695