Ve čtvrtek 26. března se v Radničním sále Městského úřadu Hořice uskutečnilo setkání podnikatelů se starostou města Alešem Svobodou. Řady přítomných doplnil i vzácný host z Ministerstva pro místní rozvoj Martinem Čech, který je odborníkem na Zákon o veřejných zakázkách a díky němuž se tak přítomní podnikatelé mohli dozvědět to nejaktuálnější z této oblasti.

 

V sále se shromáždily téměř tři desítky podnikatelů, kteří měli připravené na hořického starostu i hosta z ministerstva spousty dotazů. Setkání zahájil úvodním slovem sám starosta, který hovořil jednak o městě Hořice samotném a také hned na začátku akce už nastínil možnost podobné setkání zopakovat na podzim tohoto roku.

 

Martin Čech, expert na Zákon o veřejných zakázkách, jej prezentoval z pohledu výzev v tomto monitorovacím období. Není pochyb, že přednáška byla pro přítomné velmi přínosná, protože řada z nich veřejné zakázky řeší ve svých firmách pravidelně, což bylo patrné jak z diskuze, tak z ohlasů z publika přímo při přednášce.

 

Prostor k prezentaci dostala dále úspěšná hořická firma SWELL, která velmi umně rozvíjí své podnikání za podpory prostředků z Evropské unie. Firmu představil její majitel Petr Havlík, který už se bohužel kvůli pracovním povinnostem nemohl zúčastnit navazující diskuze a maximum podnětů od podnikatelů se tak snažil zapracovat během svého vystoupení. „Zásadně nesouhlasím s konstatováním, že Česká republika se stává pouze montážní zemí, protože například naše firma je důkazem o opaku,“ prohlásil Havlík. Stejně kvalitní laboratoř pro vývoj v oblasti automobilového průmyslu mají dle slov majitele firmy SWELL až v Německu.

 

V diskusi se podnikatelé zajímali zejména o možnosti v rámci uzavřeného výběrového řízení. Konkrétně jak se vypořádat s faktem, že v opakujícím se řízení není možné poptávat tytéž firmy. Firmy upozorňovaly na současný stav a neúměrnou zátěž kontrol z různých institucí na tytéž skutečnosti.

„Těší nás, že se nám v poslední době daří organizovat stále více a více akcí, na kterých se podnikatelé mohou setkávat s představiteli samosprávy a diskutovat konkrétní problémy. Jsou tak vlastně přímo u zdroje informací a často mimo zodpovězení svých otázek získají tipy na zajímavé kontakty, které jim mohou pomoci v dalším podnikání,“ komentuje setkání ředitelka jednatelství Jičín Zdeňka Rychterová.

V závěrečné, spíše neformální části setkání, diskutovali zástupci místních firem se starostou Hořic Alešem Svobodou osobně.