Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje pravidelně podporuje podnikatele působící na česko-polském příhraničí. Mimo poznávací výjezdy do polských firem a technologických parků organizuje kooperační burzy firem, informační semináře nebo poskytuje poradenství. Ke svému závěru se blíží projekt „Podpora rozvoje regionálních firem na česko-polském příhraničí“, který snahy rozvíjet podnikání na obou stranách hranic v posledních dvou letech výrazně podpořil.

 

Pevné partnerství subjektů do projektu zapojených umožnilo realizovat celkem 18 aktivit, během kterých podnikatelé z Česka a Polska vzájemně poznávali prostředí, ve kterém pracují, a postupy, které jsou pro jejich firmy jedinečné. Celkem dvakrát vyjela česká delegace za inspirací a novými kontakty do polských technologických center a třikrát na oborové veletrhy. Podnikatelé se sešli i k diskuzi nad aktuálními tématy, řešili například dopravní infrastrukturu v regionu, nebo doplňovali teoretické znalosti v seminářích. Projekt zakončila Burza firem, která se uskutečnila 8. dubna v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Byla už třetí v pořadí za dobu trvání projektu.

 

Partneři projektu, okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou a Jeseníku za spolupráce Krajské hospodářské komory KHK a polských subjektů KARR Jelenia Góra, SIPH Świdnica a Izba Gospodarcza „Śląsk“ Opole se ale nesoustředili jen na organizaci poznávacích výjezdů, setkání a seminářů. Podnikatelé budou moci využívat v projektu vzniklý „manuál“ Zásady podnikání v České a Polské republice, Sborník administrativních dokumentů a v neposlední řadě Polsko-česko-polský slovník ekonomických pojmů.

 

V rámci projektu byla organizována více jak stovka akcí, na kterých se sešlo přes dvě tisícovky účastníků. Služeb, které cílily na podporu rozvoje podnikání v příhraničí, využilo přes 700 osob. Registrační číslo projektu: CZ.3.22/2.1.00/12.03400.