Zboží z Číny se bát nemusíme

FotoV České republice propukla panika. Některé společnosti se bojí dokonce i přijmout zboží z Číny či jiných zasažených oblastí. Podle hlavní hygieničky ČR a oficiálních informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) jsou však tyto obavy zbytečné.

„V posledních dnech jsme zaznamenali (pozn. redakce: Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje) množství dotazů týkajících se přenosu koronaviru prostřednictvím zboží či materiálu z Číny nebo aktuálně i z Itálie, konkrétně z Lombardie či Benátska,“ uvedl předseda představenstva Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje (KHK KHK) Radek Jakubský s tím, že se z tohoto důvodu rozhodl zkontaktovat hlavní hygieničku ČR, aby zamezil šíření paniky a některých dezinformací.

„Onemocnění COVID-19 se přenáší z člověka na člověka nejsnáze kapénkovou infekcí. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin. Je tak vysoce nepravděpodobné, že by mohlo dojít k přenosu viru ze zboží nebo jiného materiálu,“ ubezpečila předsedu představenstva KHK KHK hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Podobně hovoří i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), podle kterého existuje jen velmi malé riziko přenosu viru prostřednictvím zásilek atd. „V Současné době neexistují žádné důkazy přenosu COVID-19 spojeného s dováženým zbožím,“ uvádí na stránkách ECDC.

Další oficiální informace ECDC naleznete ZDE: https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

„Zboží cestuje často několik dnů či týdnů. Tak dlouho dobu virus ve venkovním prostředí nepřežije. Ani podmínky, kterým je zboží během přepravy vystaveno, virům nesvědčí. Nepříznivé jsou pro ně i okolní teploty,“ dodává hlavní hygienička.

„Věřím, že touto zprávou uklidníme řadu firem, ale hlavně i jejich zaměstnance, kteří pracují s díly a materiálem od dodavatelů ze zasažených oblastí. Na základě informací hlavní hygieničky se totiž nemusí nákazy obávat,“ dodal Radek Jakubský.