DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 9. 9. 2024

Přivýdělek v předčasném důchodu.* 

Neplacené volno a zdravotní pojištění.* 

Jaké slevy na děti můžete uplatnit?* 

Benefit ve formě firemní školky.* 

Aktuálně k podávání výkazu příjmů u všech zaměstnanců na dohodu o provedení práce.* 

Přivýdělek v předčasném důchodu – možnosti, omezení.

29.7.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Předčasný starobní důchod má zajistit příjem lidem předdůchodového věku, kteří z nějakého důvodu nemohou pracovat. Po odchodu do předčasného starobního důchodu pak ze zákona pracovat téměř nemohou, určitý malý přivýdělek možný je, avšak jsou zde přísná omezení.

Častým důvodem žádosti o předčasný starobní důchod bývá ztráta zaměstnání, delší nezaměstnanost v předdůchodovém věku bez vyhlídky na získání nové práce nebo přibývající zdravotní komplikace, případně péče o nemocné blízké. Všichni, kteří si žádají o předčasný starobní důchod, mají společné jedno: potřebu zabezpečit si náklady na život právě prostřednictvím předčasného důchodu. A to i přesto, že jejich důchod bude nižší, trvale krácený a s omezenými možnostmi pracovat, dokud nedosáhnou důchodového věku.

Podmínky pro přiznání předčasného starobního důchodu

Základní podmínkou pro přiznání tohoto důchodu je získání potřebné doby pojištění, která je nyní u předčasného důchodu stejná jako u řádného, tedy 35 let. Od 1. 10. 2024 se potřebná doba pojištění prodlouží na 40 let, a tak bude vyšší než u řádného starobního důchodu.

Druhou podmínkou je dosažení stanoveného věku. U předčasného důchodu mohou pojištěnci do dosažení důchodového věku ode dne, od něhož se předčasný starobní důchod přiznává, chybět nejvýše 3 roky.

Může předčasný důchodce vykonávat výdělečnou činnost?

Lidé, kteří pobírají předčasný starobní důchod, nesmí až do data dosažení důchodového věku vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění. Pokud se ČSSZ o takové skutečnosti dozví, předčasný starobní důchod zastaví a za období, kdy poživatel předčasného starobního důchodu pracoval, mu vykáže přeplatek na tomto důchodu.

Od dosažení důchodového věku pak platí pro příjemce předčasného důchodu stejná pravidla jako pro řádné důchodce. To znamená, že po dosažení důchodového věku již mohou vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění, tj. neomezeně podnikat či pracovat, a to v pracovním poměru uzavřeném na dobu určitou i neurčitou. I nadále však pobírají předčasný důchod v krácené výši, pouhým dosažením důchodového věku nedochází k přepočtu a navýšení důchodu.

Předčasní důchodci si ovšem mohou přivydělat

Při odchodu do předčasného starobního důchodu se předpokládá omezená možnost výdělečné činnosti. Proto je možný pouze takový přivýdělek (příjem z výdělečné činnosti), který nezakládá účast na důchodovém pojištění:

  • dohoda o provedení práce s max. příjmem do 10 000 Kč za měsíc,
  • nebo tzv. zaměstnání malého rozsahu s příjmem, který je nižší než rozhodný příjem 4 000 Kč za měsíc, tzn. příjem nejvýše 3 999 Kč za měsíc,
  • u OSVČ nesmí příjem z této činnosti (po odpočtu výdajů) překročit takzvanou rozhodnou částku, která v roce 2024 činí 105 520 Kč (při výkonu 12 měsíců činnosti), případně tuto částku sníženou o 1/12 (8 794 Kč) za každý kalendářní měsíc, ve kterém samostatná výdělečná činnost nebyla vykonávána.

Pobírání předčasného starobního důchodu je možné přerušit z důvodu výkonu zaměstnání

Nastoupí-li předčasní důchodci do zaměstnání, které zakládá účast na pojištění, musí tuto skutečnost oznámit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) nejpozději do 8 dnů. Výplata předčasného starobního důchodu se zastaví od první následující výplaty (podle § 56 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění).

Po ukončení zaměstnání nebo při dosažení důchodového věku si pak o obnovení výplaty důchodu musí požádat, ČSSZ to nedělá automaticky. Procentní výměra předčasného starobního důchodu pak může být zvýšena s ohledem na dobu, kterou dotyčný po přiznání předčasného důchodu odpracoval. Stále však jde o předčasný starobní důchod. Přiznání řádného starobního důchodu již není možné.

Předčasný starobní důchod není předdůchod

Předčasný starobní důchod a předdůchod jsou zcela odlišné pojmy. Zatímco předčasný starobní důchod je dávkou poskytovanou státem ze systému důchodového pojištění a nárok na něj vzniká při splnění podmínek zákona o důchodovém pojištění, předdůchod je produktem doplňkového penzijního spoření (dříve penzijního připojištění), který poskytují penzijní společnosti na základě úspor, jež si konkrétní občan v tomto systému naspořil. Předdůchod nemá žádný vliv na možnosti pracovat.

Podrobnosti a mnoho dalších informací najdete na webu ČSSZ Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích.


Neplacené volno a zdravotní pojištění.

1.7.2024, Zdroj: VZP

Když nestačí dovolená, nabízí se možnost využít neplacené volno. Jak je to v takovém případě se zdravotním pojištěním?

V době neplaceného volna zaměstnanci nevzniká nárok na mzdu/plat. Za každého zaměstnance však musí být v kalendářním měsíci odvedeno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši (= minimální vyměřovací základ), které činí 13,5 % z minimální mzdy. Zaměstnanec odvádí 4,5 % a zaměstnavatel odvádí 9 % z hrubé mzdy. Od 1. 1. 2024 je minimální mzda 18 900 Kč a minimální pojistné 2 552 Kč. Zdravotní pojištění každý měsíc za zaměstnance odvádí na účet zdravotní pojišťovny zaměstnavatel.

Neplacené volno – v délce několika dnů

Dodržena minimální výše zdravotního pojištění

Pokud hrubá mzda v měsíci, kdy zaměstnanec čerpá neplacené volno, je vyšší než minimální mzda, nemá neplacené volno žádný vliv na odvod zdravotního pojištění. Výše zdravotního pojištění je stanovena dle skutečně odpracovaných dnů.

Nižší než minimální výše zdravotního pojištění

Pokud je hrubá mzda za skutečně odpracované dny nižší než minimální mzda, tzn. minimální vyměřovací základ není dodržen, neplacené volno má vliv na odvod zdravotního pojištění.

V takovém případě musí být při výpočtu zdravotního pojištění proveden tzv. dopočet, aby byl dodržen minimální vyměřovací základ.

Neplacené volno – v délce měsíc a delší

Jestliže zaměstnanec čerpá neplacené volno po dobu celého kalendářního měsíce, musí platit zdravotní pojištění plně sám – tzn. v roce 2024 je výše minimálního pojistného 2 552 Kč. Po dobu neplaceného volna je pojištěnec nadále zaměstnancem a zdravotní pojištění za něj hradí zaměstnavatel. Jakým způsobem zaměstnanec danou částku zaměstnavateli uhradí je na dohodě mezi oběma stranami.

Existují výjimky v dodržení minimálního vyměřovacího základu?

Minimální vyměřovací základ nemusí dodržet zaměstnanec, který je:

  • současně zařazen do státní kategorie – např. invalidní a starobní důchodce, student (do 26 let)
  • zároveň OSVČ a jako OSVČ odvádí měsíčně zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu.
  • Vyměřovacím základem u takového zaměstnance je pak jeho skutečný příjem.

Jaké slevy na děti můžete uplatnit? Mnoho poplatníků má nárok na daňový bonus.

Podnikatelé, kteří mají děti, mohou i v daňovém přiznání za rok 2024 počítat se slevami na dani z příjmů. Slevy na potomky konsolidační balík vlády neruší. Přečtěte si, za jakých okolností máte nárok na daňový bonus a jaká je jeho aktuální výše.

23.08.2024 | BusinessInfo.cz

Finanční úřad vám takzvaný daňový bonus vyplatí, pokud je daňové zvýhodnění na dítě vyšší než vaše daň z příjmů. Zaměstnanci bonus dostávají měsíčně, OSVČ jednou ročně při podání daňového přiznání.

Poslanci už v roce 2021 schválili zvýšení přídavků na děti a současně zvedli ruce pro zvýšení daňového zvýhodnění pro rodiče dvou a více potomků. Zvýhodnění zůstává od té doby stejné (viz níže). Sleva na první dítě se také nezměnila.

Navýšení dávek přichází stát od té doby ročně na zhruba 6 miliard korun, daňová sleva připravuje státní rozpočet až o tři miliardy za rok.

Výše slevy se už tři roky nemění

„Roční zvýhodnění na jednoho potomka zůstává už delší dobu na 15 204 korunách (1267 korun měsíčně),“ upozorňuje poradce Michal Dvořáček. Je-li váš potomek držitelem průkazu ZTP-P je výhoda dvojnásobná – ročně 30 408 Kč.

Daňová sleva na druhé dítě se před třemi lety zvýšila z 19 404 na 22 320 korun ročně. Rodiče tří a více potomků si budou moci v daňovém přiznání na rok 2024 odepsat od daní až 27 840 korun (do roku 2021 24 204 Kč).

Daně za rok 2023 a 2024: Jaké můžete využít slevy? Některé ruší vládní balíček

„Vyšší částky daňového zvýhodnění bylo možné využít už při ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2021 a platí to i pro přiznání za léta následující. Při zúčtování měsíční mzdy se vyšší částky zvýhodnění používají od ledna 2022,“ shrnuje historii Jana Melicharová z Komory daňových poradců ČR.

V té době byla zároveň zrušena maximální částka měsíčního daňového bonusu 5 025 korun. V praxi to znamená, že zatímco do té doby jste mohli dostat od státu maximální přeplatek 60 300 korun, nyní můžete teoreticky dostat neomezenou částku (viz níže).

Máte děti? Dobře počítejte

Rodiny s dětmi platí státu stále méně, a bonus mohou nadále využívat i OSVČ, které uplatňují výdajové paušály. Totéž se týká i dalších slev (například na vyživovaného manžela/manželku). U těch ovšem došlo k jistým úpravám.

Pro přiznání pro rok 2024 bude tedy možné uplatnit slevy ve výši 1 267 korun za měsíc na jednoho potomka, 1 860 Kč na dvě děti a 2 320 korun měsíčně na tři a více ratolestí. Bonus je ve všech případech dvojnásobný, pokud je dítě držitelem průkazu ZTP/P.

Daňové zvýhodnění na děti 2024 roční měsíční
na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
na druhé dítě 22 320 Kč 1 860 Kč
na třetí a každé další dítě 27 840 Kč 2 320 Kč
na první dítě (s průkazem ZTP/P) 30 408 Kč 2 534 Kč
na druhé dítě (ZTP/P) 44 640 Kč 3 720 Kč
na třetí a každé další dítě (ZTP/P) 55 680 Kč 4 640 Kč

Zdroj: FS ČR

Výhoda se vás týká v případě, že se staráte o vyživovaného nezletilého ve společně hospodařící domácnosti. Případně o zletilého potomka do 26 let věku, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání“, tj. studuje vysokou školu.

Nárok na zvýhodnění má ovšem pouze jeden rodič. Proto je nutné k daňovému přiznání přidat potvrzení, že slevu nečerpá druhý z rodičů. Potvrzení vydá zaměstnavatel, v případě podnikatelů nebo nezaměstnaných se dokládá čestným prohlášením.

Pokud vám při započítání slevy vyjde záporná daň, platí, že:

  • státu neodvedete na dani z příjmu ani korunu
  • stát vám ve formě takzvaného daňového bonusu peníze vrátí

Jaký je daňový bonus pro rok 2024

Pokud si OSVČ – v případě, že nemá děti – vypočítá po uplatnění ostatních slev zápornou daň, nezaplatí sice finančnímu úřadu na dani z příjmů ani korunu, stát mu ale nic nevrátí.

V případě, že je vypočítaná daň záporná po započtení slev na děti, mají poplatníci nárok na zmiňovaný daňový bonus. Jde o přeplatek pro ty, kteří si vypočítají ve svém přiznání daň z příjmu nižší, než je daňové zvýhodnění na potomky. Stát jim následně rozdíl vyplatí.

Na bonus dosáhnou jen ti, kteří mají za uplynulé roční zdaňovací období příjem nejméně ve výši šestinásobku minimální měsíční mzdy. Tu vláda pro rok 2024 stanovila na 18 900 korun. V praxi to znamená, že váš roční příjem musí být v roce 2024 více než 113 400 korun (9450 korun měsíčně).

Pro rok 2023 byl limit na 103 800 korunách ročně, respektive 8650 Kč měsíčně.  I v příštím roce se tento limit zvýší. Úprava se ale podnikatelů dotkne až v roce 2026, kdy budou vyplňovat přiznání na rok 2025.

Peníze od státu (přeplatek na dani) dostávají nejen OSVČ, ale i zaměstnanci. U nich je rozhodující, zda mají měsíční příjem minimálně roven polovině minimální mzdy.

Stát nevrátí méně než 100 korun

Připomínáme, že poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud je výsledná částka alespoň 100 korun.

Peníze, na které se tento benefit vztahuje, musíte získat ze závislé činnosti (zaměstnání) či podnikání. Do nedávna se týkal i příjmů z pronájmu nebo z kapitálového majetku. To už ale neplatí.

Máte-li pouze výdělky, které definuje paragraf 10 zákona o dani z příjmů jako Ostatní příjmy, máte rovněž smůlu a berňák vám nevrátí ani korunu.

Jakub Procházka


Benefit ve formě firemní školky.

3.9.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer

Od 1. 1. 2024 došlo ke změně v posuzování podmínek pro osvobození benefitů u zaměstnanců. Otázkou bylo ocenění benefitu ve formě firemní školky.

Od roku 2024 byla zavedena hranice pro osvobození nepeněžních benefitů ve výši poloviny průměrné mzdy. Pro rok 2024 tak je možné v úhrnu osvobodit tyto benefity do částky 21 983 Kč ročně. Jde o zboží a služby zdravotního a léčebného charakteru, vzdělávací služby, vstupné do sportovních zařízení, vstupné na kulturní akce, zájezdy na dovolenou atd. Pokud benefity přesáhnout tento limit, podléhá jejich hodnota dani ze závislé činnosti a povinnému pojistnému. Nepeněžní benefity poskytnuté do limitu jsou daňově neuznatelným nákladem pro zaměstnavatele.

Pokud je benefitem firemní školka, pak vznikla otázka, jak tento benefit ocenit. Tedy jaká hodnota se bude každý měsíc započítávat pro účely sledování, zda limit poloviny průměrné mzdy byl již dosažen. Podle stanoviska Finanční správy se má vycházet z ceny obecních školek v příslušné lokalitě. Např. je-li obvyklá cena obecní školky v místě a čase 1 500 Kč měsíčně a zaměstnanec platí 500 Kč, do limitu pro osvobození benefitů se mu započítá 1 000 Kč.

Zákonem č. 163/2024 Sb. došlo k novelizaci zákona o daních z příjmů, kdy došlo k upřesnění této otázky. Zákon výslovně uvádí, že nepeněžní příjem zaměstnance ve formě použití školky se ocení v místě a čase obvyklou cenou za použití mateřské školy zřízené státem, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, nebo nejvyšší měsíční úplatou za předškolní vzdělávání podle vyhlášky upravující předškolní vzdělávání, a to za každý kalendářní měsíc poměrně podle doby používání tohoto zařízení rodinným příslušníkem v daném měsíci. Způsob ocenění podle věty první zvolí zaměstnavatel.


Aktuálně k podávání výkazu příjmů u všech zaměstnanců na dohodu o provedení práce.

21.8.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

  1. 8. 2024 skončila zákonná lhůta, ve které měli poprvé zaměstnavatelé elektronicky podat za své zaměstnance na dohodu o provedení práce hlášení o výši jejich příjmů z dané DPP a případně je přihlásit, pokud ještě u České správy sociálního zabezpečení přihlášeni nebyli. Příjmy za uplynulý měsíc se hlásí vždy do 20. kalendářního dne následujícího měsíce.

V období od 1. 8. 2024 do 18. 8. 2024 ČSSZ přijala již více než 750 tisíc elektronických formulářů Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce (dále též Výkaz DPP).

Jak jsme již dříve uvedli, i někteří zaměstnavatelé nemuseli být u ČSSZ doposud hlášeni, přesto se jich nová povinnost týká. Takový zaměstnavatel nejprve podává přihlášku do registru zaměstnavatelů. Úspěšnou registraci potvrzuje zaměstnavateli správa sociálního zabezpečení dopisem, který obsahuje zároveň variabilní symbol zaměstnavatele (a číslo účtu pro případné placení pojistného).

Neobdrželi jste doposud potvrzení o registraci a variabilní symbol?

Elektronické podání výkazu příjmů je možné zaslat a automatizovaně zpracovat jen v případech, kdy již má ČSSZ ve svých systémech zaměstnavatele zavedeného (tedy byl mu přidělen variabilní symbol).

V období od 1. 7. 2024 do 19. 8. 2024 zaměstnanci správ sociálního zabezpečení zpracovali 52 300 přihlášek do registru zaměstnavatelů. Pro srovnání, ve shodném období loňského roku bylo zpracováno jen 3 228 přihlášek do registru zaměstnavatelů. Vzhledem k enormnímu náporu nových registrací se může stát, že někteří z nově registrovaných zaměstnavatelů ještě neobdrželi potřebné vyrozumění (včetně přiděleného variabilního symbolu). Ve většině případů jde o situace, kdy přihlášku do registru bylo nutné došetřit či byla zaslána opožděně.

Pokud je zaměstnavatel v situaci, že neobdržel informaci o variabilním symbolu, doporučujeme podat Výkaz příjmů o zaměstnancích na DPP elektronickým podáním, jakmile přidělený variabilní symbol obdrží. Zpoždění oproti stanovenému termínu v tomto případě není problém, zaměstnavatelé se nemusí ze strany správy sociálního zabezpečení obávat sankce za opožděné podání.

Sankce

Zaměstnavatelé se nemusí ze strany správy sociálního zabezpečení obávat okamžitých sankcí. Právní úprava je samozřejmě upravuje, avšak účelem podávání hlášení o příjmech zaměstnanců na DPP je v prvé řadě zavedení evidence. Tento cíl se nyní postupně bez větších komplikací naplňuje, jak je zřejmé z počtů evidovaných elektronických hlášení.

Případné sankce za nepodání výkazu budou mít své místo až v situaci, kdy pro zaměstnavatele již půjde o zcela běžnou oznamovací agendu a uplatní se na základě individuálního posouzení zejména v případech, pokud by příslušná správa sociálního zabezpečení shledala, že k nápravě nepostačí samotné zjištění skutku a upozornění. Přitom bude přihlížet zejména k tomu, zda jde o déle trvající a opakující se neplnění zákonem uložené povinnosti.

Postup při zasílání výkazu DPP

Výkaz příjmů zaměstnanců na DPP je hlášení povinně elektronické, cílem je maximálně snížit administrativní zátěž a omezit chybovost dat.

Lze ho zaslat prostřednictvím mzdového a personálního SW nebo elektronického formuláře na ePortálu ČSSZ: Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce (ePortal.CSSZ.cz).

Pokud zaměstnanec nebyl dosud přihlášen u ČSSZ, provede se jeho přihlášení prostřednictvím formuláře Výkazu DPP jednoduše tak, že zaměstnavatel zvolí akci „Nástup na DPP s výkazem příjmů“.

 

 

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526