DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 11. 11. 2024

Dárková poukázka pro zaměstnance na DPP.* 

DPH při prodeji rodinného domu.* 

Podmínky nároku na předčasný starobní důchod.* 

Dárková poukázka pro zaměstnance na DPP.

2.10.2024, Ing. Růžena Klímová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Jak bude daňově posouzena dárková poukázka pro zaměstnance na DPP?

Dotaz:

Mám dotaz týkající se daru pro naši zaměstnankyni na DPP. Narodila se jí dcera a obdržela od nás poukaz v hodnotě 500 Kč. Pokud by ten samý poukaz obdržela zaměstnankyně na hlavní pracovní poměr, tak by se jí automaticky navyšovala zdanitelná částka, tj. i sociální a zdravotní pojištění.

Ale dohodářka má u nás příjem jen cca 5 000 Kč (podepsala prohlášení k dani). Má tedy pro ni příjem poukázky nějaký dopad? Přemýšlím správně, že ona vlastně z tohoto daru (na rozdíl od běžného zaměstnance s pracovní smlouvou) nic neplatí? Znamená to něco pro zaměstnavatele? Musí zdanit dar „za ní“?

Odpověď:

Správně uvádíte, že jde o zdanitelný příjem. Pokud však zaměstnankyně pracuje na DPP, pak do konce roku 2024 se z příjmu z DPP do výše 10 000 Kč pojistné neodvádí.  Odměna podléhá pouze zdanění.

V dané situaci bude její zdanitelný příjem činit 5 000 + 500 = 5 500 Kč.  Protože učinila prohlášení poplatníka, uplatní se základní sleva na poplatníka a záloha daně bude nulová.   Pojistné se neodvede z důvodu, že vyměřovací základ pro účely zdravotního i sociálního pojištění bude jen 5 500 Kč. Platí, že do konce roku 2024 se z odměny z DPP do výše 10 000 Kč pojistné neodvádí.


DPH při prodeji rodinného domu.

3.10.2024, Ing. Dana Langerová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Jaký uplatnit režim DPH při dodání vybrané nemovité věci?

Dotaz:

Společnost s.r.o., plátce DPH, nakoupila v roce 2022 od neplátce rodinný dům se zastavěnou plochou. Firma koupila objekt za účelem další stavby a následného prodeje. K dnešnímu dni nedošlo k žádné úpravě objektu. Dům je evidovaný ve firmě jako zboží. Z důvodu úspor peněz chce firma s.r.o., plátce DPH, rodinný dům prodat.

Objekt je bez stavební úpravy, v původním stavu. Jediné náklady, které probíhaly, byla spotřeba energií. Zde bylo uplatněné DPH.

Dotaz zní:

– Můžeme uplatnit při prodeji § 56 „Dodání nemovité věci“, osvobození od DPH na základě vydání prvního kolaudačního rozhodnutí, které je starší než 5 let? To znamená prodat bez DPH s osvobozením?

– A jak postupovat s uplatněním DPH za energie? Máme provést dodatečné přiznání k DPH vždy k danému období?

Odpověď:

Dodání vybrané nemovité věci je po uplynutí 5 let od vydání prvního kolaudačního rozhodnutí, tak jak uvádíte, osvobozeno od daně bez nároku na odpočet daně podle § 56 odst. 3 ZDPH. Rodinný dům se zastavěnou plochou jistě naplní podmínky definice vybrané nemovité věci dle § 56 odst. 5 ZDPH. Rodinný dům tak lze prodat s uplatněním osvobození od daně.

Co se týče energií, pak nárok na odpočet daně mohl být uplatňován pouze za předpokladu, že tato přijatá zdanitelná plnění měla být použita v rámci ekonomické činnosti plátce pro účely uskutečňování v § 72 odst. 1 ZDPH vymezených plnění. Tak tomu ale nebylo, proto je namístě, opět tak jak uvádíte, podat dodatečná přiznání k DPH a uplatněné odpočty daně vyloučit.

Pro úplnost uvádím, že dle § 56 odst. 6 ZDPH se plátce může rozhodnout, že u dodání vybrané nemovité věci po uplynutí lhůty podle § 56 odst. 3 ZDPH uplatní daň. Pokud je příjemcem plnění jiný plátce, lze tak učinit pouze po jeho předchozím souhlasu. V případě prodeje plátci by musel být uplatněn dle § 92d odst. 1 ZDPH režim přenesení daňové povinnosti. V daném případě by pak uplatněný odpočet daně z energií mohl být ponechán.


Podmínky nároku na předčasný starobní důchod.

30.9.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Podmínkou pro odchod do předčasného starobního důchodu od 1. října 2024 je získání alespoň 40 let doby důchodového pojištění.

Od 1. října 2024 se upravuje pouze jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu – nově bude pro tento typ důchodu třeba získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Od 1. října 2024 platí pro nárok na předčasný starobní důchod podmínka získání alespoň 40 let doby pojištění, která zahrnuje doby důchodového pojištění (získané výdělečnou činností) a náhradní doby důchodového pojištění. To znamená, že pro nárok na předčasný starobní důchod budou hodnoceny také doby péče o dítě do 4 let nebo o osobu závislou na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni II, základní vojenská služba či v určitém rozsahu též evidence na Úřadu práce ČR, doba studia na střední či vysoké škole a další. Všichni pojištěnci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, budou mít hodnocenu dobu studia po základní škole, ať na střední odborné škole, střední škole, nebo vysoké škole.

Ostatní podmínky pro předčasný starobní důchod zůstávají stejné: je možné do něj odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku pojištěnce, při výpočtu bude trvale krácen o 1,5 % za každých 90 dnů dřívějšího odchodu do důchodu a navíc není procentní výměra tohoto důchodu až do dne dosažení důchodového věku pro řádný starobní důchod valorizována.

Je třeba si uvědomit, že přiznání předčasného starobního důchodu je nevratné a jeho krácení je trvalé.

Datum přiznání předčasného starobního důchodu lze stanovit nejdříve ode dne uplatnění žádosti o tento důchod (nikoliv zpětně). Uplatněním žádosti o předčasný starobní důchod je nejen den sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení, ale též zahájení sepisování online žádosti o důchod prostřednictvím ePortálu ČSSZ či doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, pokud je následně do 90 dnů žádost o tento důchod sepsána či odeslána online. Předčasný starobní důchod tak lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti o tento důchod, resp. dne doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, a nelze o jeho přiznání žádat zpětně před toto datum, pouze nejvýše 4 měsíce dopředu.

Příklad:

Pojištěnec uplatnil a doručil dne 24. 9. 2024 tiskopis „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ a dne 6. 11. 2024 (tedy v zákonem stanovené 90denní lhůtě) se dostavil na okresní správu sociálního zabezpečení k sepsání žádosti o předčasný starobní důchod. V rámci volby data přiznání tohoto důchodu může stanovit datum nejdříve od 24. 9. 2024 (s ohledem na uplatněný tiskopis) a nejvýše v březnu 2025 (4 měsíce dopředu ode dne sepisování žádosti o důchod).  

Při odchodu do předčasného starobního důchodu se předpokládá omezená možnost výdělečné činnosti. Proto je možný pouze takový přivýdělek (příjem z výdělečné činnosti), který nezaloží účast na důchodovém pojištění (např. dohoda o provedení práce s max. zúčtovaným příjmem 10 000 Kč za měsíc nebo zaměstnání malého rozsahu s příjmem, který je nižší než rozhodný příjem 4 000 Kč za měsíc, tzn. příjem nepřesahující 3 999 Kč za měsíc). U OSVČ nesmí příjem z této činnosti (po odpočtu výdajů) přesáhnout zákonem stanovenou hranici, která v roce 2024 činí 8 794 Kč za každý měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Poznámka: Podmínky nároku na „řádný starobní důchod“ se od 1. října 2024 nemění – vedle dosažení důchodového věku je potřeba i nadále získat alespoň 35 let pojištění.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526