Monitoring dotačních příležitostí.

 30. 9. 2024

Na následky povodní je možné čerpat mimořádnou okamžitou pomoc.* 

Dotace podpoří mezinárodní projekty průmyslového výzkumu a vývoje.* 

Pomoc pro firmy: CzechTrade opět nabídne na MSV exportní konzultace i semináře.* 

Na následky povodní je možné čerpat mimořádnou okamžitou pomoc.

18.9.2024, Zdroj: MMR, MŽP

MPSV prostřednictvím Úřadu práce ČR nabízí pomocnou ruku osobám, které zasáhly aktuální povodně. Lidé ve složité životní situaci mohou čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci. Její celková výše může dosáhnout až 72 900 Kč, tedy patnáctinásobku životního minima.

MPSV i ÚP ČR zůstává v intenzivním kontaktu se všemi dotčenými samosprávami a operativně vyhodnocuje situaci.

V souvislosti s dotazy ohledně MOP bude v průběhu víkendu k dispozici infolinka ÚP na čísle +420 800 779 900. Do terénu jsou připraveny vyjet také mobilní týmy.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Odpovědi na časté praktické dotazy ohledně následků povodní z působnosti MPSV jsou k dispozici v infografice.

Informace ke zvládání povodní jsou v příloze také v ukrajinském jazyce (Попередження про екстремальні погодні умови).

Ke stažení

Komplexní strategie obnovy území po povodních 2024

Ministerstvo pro místní rozvoj do tří týdnů od konce stavu nebezpečí předloží vládě komplexní strategii obnovy území, které zasáhly povodně. Už v předstihu resort připravil na obnovu majetku samospráv stovky milionů korun v programu Živel a poté ho navýšil na 800 milionů korun. Intenzivně hledá další zdroje financování. Na těchto stránkách najdou samosprávy informace o programu, výjimkách ze stavebního zákona při mimořádných událostech nebo o možnostech rychlého zadávání veřejných zakázek. Poradenství poskytují také místní pobočky Centra pro regionální rozvoj. Související dotazy mohou samosprávy zasílat na adresu povodne2024@mmr.gov.cz.

Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2024 – dotační titul č. 2

Program je otevřený pro příjem žádostí na řešení poškozeného a zničeného majetku samospráv v důsledku aktuálních povodní. Finanční prostředky mohou obce a kraje získat například na obnovu poškozených cest nebo veřejných budov. Původní alokaci výzvy 200 milionů Kč MMR navýšilo na 800 milionů Kč. Termín ukončení příjmu žádostí o dotaci je  30. 9. 2025. Limit na jednu podanou žádost je 20 mil. Kč.

Cílem výzvy je přispět prostřednictvím dotace k obnově základních funkcí území zabezpečovaných v působnosti územních samosprávných celků a tím odstranit nebo omezit možné důsledky pohrom spočívající v narušení plynulosti, dostupnosti a kvality výkonu veřejné správy. Výzva je určena na rekonstrukci nebo opravu majetku obcí a krajů poškozeného živelní pohromou, popř. na pořízení nového majetku, např. mostů a komunikací, veřejného osvětlení, veřejných prostranství a veřejných budov a zařízení včetně obnovy staveb, zařízení technické a preventivní infrastruktury, odstranění nánosů ve vodních tocích a vodních dílech apod.

Zahájení příjmu žádostí:  26. března 2024
Ukončení příjmu žádostí: 30. září 2025

Stav alokace výzvy ke dni: 17. 9. 2024
(celková výše alokace výzvy 800 mil. Kč)

Dokumenty a více na odkaze zde.

Výjimky ze stavebního zákona při povodních

Ustanovení § 263 až 265 zákona č. 283/2026 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, upravují mimořádné postupy, které umožňují urychleně reagovat na mimořádné události a umožňují odchylky od standardních stavebním zákonem stanovených postupů.  Více na odkaze zde.

Veřejné zakázky při mimořádné události

MMR ČR v souvislosti s povodněmi, které postihly Českou republiku, upozorňuje na možné způsoby řešení akutních povodňových škod prostřednictvím veřejných zakázek. Tato informace se vztahuje pro případy, kdy je poškozeným subjektem zadavatel podle zákona č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“).

Více informací a odkazy najdete zde.

Poskytování darů osobám postiženým povodněmi

V souvislosti s rozsáhlými povodněmi, které postihly desítky obcí napříč celou republikou, začínají různé subjekty hledat způsoby, jakými by mohla široká veřejnost pomoci postiženým občanům, resp. postiženým obcím jako takovým. Materiál Ministerstva vnitra je určen obcím, které mají v úmyslu pořádat veřejné sbírky na pomoc postiženým.

Informace k poskytování darů osobám postiženým povodněmi  [ PDF, 328KB ]

Kontakty na pobočky Centra pro regionální rozvoj

Centrum má v každém krajském městě konzultanta, který poskytne aktuální informace k čerpání finanční podpory z programu Živel a zodpoví případné otázky, které se v této souvislosti mohou objevit. Program Živel je určen na obnovení majetku obcí a krajů zasažených povodněmi. Kontakty najdete na odkaze zde.

MMR přidalo na obnovu majetku samospráv 600 milionů. Vydalo i metodiku, jak postupovat při demolici nebo obnově staveb zničených povodní

Ministerstvo pro místní rozvoj navýšilo alokaci programu Živel z 200 milionů na 800 milionů korun. Čerpat je mohou obce a kraje na obnovu povodní poškozeného majetku jako jsou školy, budovy, komunikace nebo mosty. Informace o podmínkách podpory, výjimkách ze stavebního zákona nebo pravidla pro zadávání veřejných zakázek při mimořádných událostech jsou nově na webu MMR – Povodně 2024. Související dotazy mohou samosprávy zasílat na novou adresu povodne2024@mmr.gov.cz.

„Ještě jednou bych chtěl velmi poděkovat všem složkám integrovaného záchranného systému i neziskovým organizacím, které pomáhají v zasažených oblastech,“ řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Jak je zřejmé na první pohled, bude potřeba rychle začít s obnovou majetku obcí a krajů jako jsou silnice, školy, školky a další budovy v postižených regionech. Proto jsme přidali do našeho programu Živel 600 milionů korun. Celkem tak mohou obce žádat o pomoc za o 800 milionů. Podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce. Bohužel je už teď jasné, že tyto peníze všechny výdaje na opravy samosprávám nepokryjí. I proto hledáme spolu s kolegy z koalice další formy financování pro další podpůrné programy. Do tří týdnů od ukončení stavu nebezpečí v krajích a sečtení všech škod předložím vládě komplexní strategii obnovy zasažených území,” dodal ministr Bartoš.

Samosprávy mohou z programu Živel dostat na jeden projekt až 20 milionů korun, žádat mohou opakovaně. Související dotazy mohou zasílat na adresu povodne2024@mmr.gov.cz. S otázkami na obnovu majetku a čerpání podpory se mohou obracet i na zaměstnance poboček Centra pro regionální rozvoj MMR. Ta jsou připravena dle potřeb personálně posílit pobočky v postižených krajích, aby dotazy nebo žádosti odbavovaly v co nejkratším možném čase.

Ministerstvo pro místní rozvoj také zaslalo stavebním úřadům aktualizovanou metodiku s postupy při živelních pohromách. Kvůli nutnosti rychlého řešení situace po povodních počítá stavební zákon s odklonem od běžných ustanovení a upravuje mimořádné postupy při obnově stavby, demolicích i terénních úpravách zničené nebo poškozené stavby. Zjednodušené postupy platí i pro majitele nemovitostí.

Majitelé mohou zahájit terénní úpravy nebo odstranění staveb, bez předchozího povolení podle stavebního zákona. Stavebník ale musí provádění těchto opatření oznámit stavebnímu úřadu a to písemně, ústně do protokolu anebo v elektronické podobě. Postup je tedy v tomto případě výrazně jednodušší. Jednodušší je i postup v případě obnovy staveb. Majitelé musí tuto činnost předem oznámit stavebnímu úřadu, a to do 6 měsíců ode dne, kdy došlo ke zničení nebo poškození stavby nebo terénní úpravy. Oznámení může být opět písemné, ústní do protokolu anebo v elektronické podobě. V oznámení stavebník uvede mj. jednoduchý technický popis prací a osobu, která bude činnost provádět. Poté může stavebník začít s pracemi. Pokud obnova není v rozporu s požadavky jiných právních předpisů ani nevyžaduje stanovení podmínek k ochraně veřejných zájmů, vydá následně stavební úřad povolení do 30 dnů.

Metodika je dostupná na webu Ministerstva pro místní rozvoj, kde jsou k dispozici také informace o zadávání veřejných zakázek v krizové situaci nebo další detaily o pomoci, kterou resort poskytuje. Resort bude web průběžně aktualizovat.

MMR předloží vládě strategii obnovy zatopených území. Bude žádat o další peníze ze státního rozpočtu a evropských zdrojů

Ministerstvo pro místní rozvoj do tří týdnů od konce stavu nebezpečí předloží vládě komplexní strategii obnovy území, které zasáhly povodně. Vycházet bude z údajů o škodách, které v příštích týdnech nahlásí jednotlivé kraje. Už v předstihu resort připravil na obnovu majetku samospráv stovky milionů korun v programu Živel a usiluje o jeho podstatné navýšení. Podporu je možné využít například na opravy poškozených cest, mostů nebo škol. O možnostech dalšího financování bude ministerstvo jednat s Evropskou unií.

„V tuto chvíli má absolutní přednost záchrana životů. Děkuji všem složkám integrovaného záchranného systému, které se na ní podílejí. Jakmile voda opadne a dostaneme odhady škod, předložím vládě strategii obnovy zasažených území. Připravené peníze určitě stačit nebudou, proto hledám cesty, jak zajistit další financování. Jednal jsem o tom s ministrem financí nebo šéfem Národní rozvojové banky a budeme usilovat o peníze z Fondu solidarity a dalších evropských zdrojů,“ uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Stejně jako při minulých povodních a jiných živelních katastrofách resort koordinuje následnou obnovu v zasaženém území, aby byla co nejefektivnější. „Je potřeba, aby se programy podpory různých resortů vzájemně nepřekrývaly, ale vhodně doplňovaly. To je smyslem jednotné strategie obnovy,“ doplnil Bartoš. Pro tyto účely zřídil ministr pro místní rozvoj řídící skupinu a přímo v terénu budou v tomto směru působit také týmy resortu. „Jsme tu pro všechny samosprávy zasažené velkou vodou. Od pátku pracujeme na tom, aby obce a města měly jistotu, že se mohou pustit do oprav infrastruktury hned, jakmile to počasí dovolí. Chceme, aby mohly financovat pomoc lidem co nejrychleji,“ ujistil Bartoš.

Pobočky Centra pro regionální rozvoj pod MMR odpovídají na dotazy ohledně obnovy majetku obcí a krajů zasažených povodněmi v rámci programu Živel (Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách). Může jít například o mosty, komunikace, veřejné osvětlení, prostranství, budovy a jejich zařízení. Podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce. Na jeden projekt je možné uvolnit až 20 milionů korun, celkem je zatím k dispozici 200 milionů. MMR tuto částku navýší o další stovky milionů ze svých zdrojů. „Program Živel je osvědčený nástroj pro pomoc zasaženým obcím – mohou díky němu zajistit rychlou opravu například mostů, cest nebo škol, je ale potřeba získat pro ně mnohem víc peněz. V minulosti například resort po tornádu na jižní Moravě vyčlenil 1,3 miliardy korun,“ dodal Bartoš. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje také speciální výzvu určenou pro území, kde byl vyhlášen stav nebezpečí. Ta se bude řídit vyhodnocením škod a následnou strategií obnovy. V jejím rámci by podpora měla směřovat také na opravy obecních bytů.

Zasaženým obcím resort poskytuje informace a poradenství například ohledně demolice narušených budov nebo zajištění služeb souvisejících s odstraňováním následků povodní. Kromě financování ze státního rozpočtu bude MMR usilovat o získání prostředků z Fondu solidarity, který je hlavním unijním nástrojem na podporu obnovy po přírodních katastrofách. „V roce 2002 způsobily povodně škody v souhrnu asi 73 miliard korun. Věřím, že i díky lepší připravenosti země budou tentokrát výrazně nižší, bohužel ale stále mluvíme o miliardách korun, které bude potřeba vydat na obnovu,“ uzavřel Bartoš.


Dotace podpoří mezinárodní projekty průmyslového výzkumu a vývoje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu zaměřenou na podporu mezinárodních projektů průmyslového výzkumu a vývoje.

20.09.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Výzva je financována z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) a je určena výhradně pro projekty s mezinárodním přesahem.

Celkem je na tuto výzvu připraveno půl miliardy korun. Žádosti o podporu bude možné podávat od 4. října 2024 do 30. listopadu 2026 prostřednictvím portálu ISKP2021+. V případě dostatku kvalitních projektů je ministerstvo připraveno celkovou alokaci navýšit.

„Pro zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků je klíčový rozvoj mezinárodní spolupráce, který jim umožní přístup k novým trhům, technologiím a know-how. Proto jsme připravili výzvu na podporu projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje s mezinárodním přesahem. Díky tomu podnikům pomůžeme s potřebnými projekty, které povedou k jejich dlouhodobému růstu a vyšší přidané hodnotě,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že je v OP TAK připraveno 500 milionů korun.

Dotace pokryjí náklady spojené s výzkumem a vývojem, včetně externích služeb, mezd výzkumných pracovníků, technického personálu, a také nákupem přístrojů a vybavení.

Podpora digitalizace: Pro podnikatele je v OP TAK připravena víc než miliarda korun

Míra podpory závisí na velikosti podniku a typu projektu. Malé podniky mohou získat až 80 procent nákladů, střední až 75 procent a velké podniky až 65 %. Pokud je partnerem výzkumná organizace, nesmí její podpora překročit 85 procent.

„Cílem je získávání znalostí pro vývoj nových produktů a technologií prostřednictvím mezinárodních projektů průmyslového výzkumu a vývoje, podávaných v mezinárodních sítích jako IraSME nebo ve spolupráci s mezinárodními partnery z jedné či více zemí, s podmínkou schválení veřejné podpory z regionálních nebo národních programů partnerských zemí,“ dodává vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.

Více informací k výzvě Aplikace – Mezinárodní spolupráce

Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice.


Pomoc pro firmy: CzechTrade opět nabídne na MSV exportní konzultace i semináře.

Agentura na podporu obchodu CzechTrade bude v říjnu již po dvanácté k dispozici českým firmám na největší strojírenské akci v tuzemsku.

20.09.2024 | CzechTrade

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) opět uspořádá konzultační akci Meeting Point CzechTrade, kde mohou tuzemské podniky konzultovat exportní příležitosti s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade.

Pod taktovkou Design Centra CzechTrade bude na MSV poprvé vyhlášena Cena za průmyslový design (viz níže), jejíž cílem je ukázat významnou roli průmyslového designu v oblastech strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Součástí aktivit agentury na MSV je také doprovodný program v podobě odborných seminářů, kde si přijdou na své firmy s ambicemi exportovat do Německa či Střední Ameriky a Karibiku.

Aktivity CzechTrade jsou na MSV v Brně od 8. do 11. října součástí České národní expozice, kterou zastřešuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO). Zde budou zástupci agentury českým firmám k dispozici po celou dobu veletrhu v pavilonu P u stánku číslo 9. Na letošní ročník MSV je připravena řada proexportních akcí.

Stěžejní akcí je Meeting Point CzechTrade, kde ředitelé 20 zahraničních kanceláří firmám pomohou s výběrem vhodných teritorií pro výrobek nebo službu, s nalezením obchodních partnerů, zhodnotí reálné šance na úspěch a doporučí, jak nejlépe při expanzi postupovat.

Podrobnosti o Meeting Point CzechTrade na MSV v Brně 2024

Na Meeting Point CzechTrade v Brně je tři týdny před akcí přihlášených přes 60 firem a akce je naplněná ze 70 procent. Nejrychleji se naplnily konzultace k exportu do Německa, Rakouska, Skandinávie, Beneluxu, Francie a Spojeného království.

„Ředitelé kanceláří dlouhodobě působí v konkrétních zemích, znají aktuální dění na tamních trzích, exportní příležitosti a zvyklosti, disponují důležitými kontakty a mohou tak poskytnout řadu cenných informací. Na místě budou k dispozici českým firmám zástupci vybraných teritorií, v rámci kterých se zaměřujeme na oblast strojírenství,“ říká generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Podle něj budou moci zástupci firem konzultovat expanzi do zemí Evropské unie, ale i do vzdálenějších teritorií, jako je Kanada nebo Čína. Nově bude možné probrat exportní příležitosti do Uzbekistánu, kde je nejmladší zahraniční kancelář CzechTrade.

  1. Doležal: Stovky firem dosáhnou na příspěvek 200 tisíc na vylepšení designu výrobků

Kliknutím na náhled / tlačítko Přehrát Vás přesměrujeme na samotný audio/video obsah na webu třetí strany. Pro přehrávání audio/video obsahu přímo na stránkách BusinessInfo.cz, prosím potvrďte jednorázově souhlas s ukládáním cookies třetích stran.

Letos poprvé Design Centrum CzechTrade vyhlásí Cenu za průmyslový design. Oceněny budou nejlepší exponáty firem, které nabízejí produkty s vysokou kvalitou zpracování a průmyslového designu.

„Cílem ceny je zpopularizovat průmyslový design jako nástroj pro kreativní řešení ve strojírenském a elektrotechnickém průmyslu. Zástupci Design Centra CzechTrade na akci představí také další novinky v oblasti průmyslového designu, například projekt Czech Design Hub London. K designu také proběhne seminář s názvem Síla designu na britském trhu ve venkovní učebně Archimedes, která byla v areálu Brněnského výstaviště slavnostně otevřena s podporou CzechTrade letos v červnu,“ popisuje Zuzana Sedmerová, vedoucí Design Centra CzechTrade.

Design Centrum CzechTrade vyhlašuje první ročník Ceny za průmyslový design MSV v Brně

V rámci doprovodného programu uspořádá agentura také další semináře a workshopy. Prvním je praktický workshop s názvem Expanze do Německa od A až do Z, kde firmy zjistí, zda jsou připraveny na export do Německa nebo jakou zvolit strategii pro expanzi na tento trh. Druhý seminář je zaměřený na exportní příležitosti ve Střední Americe a Karibiku.

Zájemci o příslušné trhy zjistí, jak funguje import do regionu včetně praktických ukázek úspěšných exportů českých firem. Předmětem diskuze budou především perspektivní obory daného trhu, jako je digitální ekonomika, nové technologie, služby ICT a potravinářské technologie.

Dva nové projekty podporují expanzi českých exportérů. Jak je využít?

Po loňském úspěchu se bude letos opět konat Startup Entry pitch určený pro začínající firmy a startupy. Dalších šest startupů tak bude mít na MSV příležitost prezentovat svá jedinečná řešení před zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade napříč kontinenty.

„Tímto způsobem se snažíme akcelerovat internacionalizační snahu mladých firem a pomáhat jim rozvíjet jejich exportní připravenost. Služba Startup Entry pitch není koncipována jako soutěž, ale jako příležitost k zahájení dlouhodobé spolupráce při pronikání na zahraniční trhy,“ dodává Radomil Doležal.

Seznam akcí CzechTrade na MSV 2024 v Brně:

8. října 2024

Praktický workshop: Expanze do Německa od A do Z!, 10.00 – 12.30, Regionální hospodářská komora Brno, Výstaviště

Střední Amerika a Karibik – exportní příležitosti pro české firmy, 14.00 – 16.00, Regionální hospodářská komora Brno, Výstaviště

9. října 2024

Slavnostní vyhlášení Ceny za průmyslový design, SONO Music Club, Brno

10. října 2024

Meeting Point CzechTrade, 9.30 – 18.00, Národní expozice, Pavilon P, stánek č. 9

Síla designu na britském trhu, 14.00 – 15.00, Venkovní učebna ARCHIMEDES u brány č. 4, Výstaviště

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526