DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 3. 1. 2023

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023.  

Změny v tiskopisech u plátců daně z příjmů ze závislé činnosti 2022 a 2023.  

Hranice příjmů pro podání přiznání se v roce 2023 zvýší.  

Novela zákona o DPH 2023 a její přechodná ustanovení.  

DPH při pronájmu nemovitosti.  

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023.

Zvýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, povinné zavádění datových schránek pro OSVČ, zvýšení ročního příjmového limitu pro plátce DPH a pro paušální daň na dva miliony, či kompenzace pro podniky za vysoké ceny energií. To vše a mnoho dalšího najdete ve speciálu BusinessInfo.cz.

14.12.2022 | BusinessInfo.cz

Jak řekl zakladatel společnosti Apple Steve Jobs: „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“ Museli a musejí se to učit i čeští podnikatelé, na které dopadají vysoká inflace, energetická krize či nedostatek a zdražování surovin. Redakce portálu BusinessInfo.cz pro Vás již tradičně připravila přehled nejdůležitějších změn, které přicházejí s přelomem roku v oblasti daní, legislativy nebo podpory podnikání. Budeme rádi, pokud vám pomohou!

Kapitoly speciálu

Zajímá vás některé z témat více? Vyberte si tato témata ze seznamu, abyste je určitě nepřehlédli v rámci speciálu:

Ceny energií Daně z příjmů Daňový kalendář Datové schránky Digitální transformace Doprava Dotace DPH EET EU Malé a střední podnikání Minimální mzda Mýtné Národní rozvojová banka OSVČ Paušální daň Podpora podnikání Windfall Tax Progresivní daň Sazby zahraničního stravného Slevy, odpočty Sociální pojištění Stavebnictví Školkovné Silniční daň Zaručená mzda Zdravotní pojištění

Daně a pojištění 2023

Komu se vyplatí paušální daň? Přihlaste se k ní do ledna 2023
K paušální dani na příští rok se mohou do 10. ledna přihlásit OSVČ, které neplatí DPH, nejsou v insolvenčním řízení a mají roční příjmy z podnikání (nově) do dvou milionů korun. Změna paušálních záloh na rok 2023 a přihlášení k dani na FS ČR.

Přehled slev na daních. Zvyšuje se i základní sleva na poplatníka u daně z příjmu
OSVČ mohou při vyplňování daňového přiznání u daně z příjmu fyzických osob využít mnoho slev. Většinu zvýhodnění je možné uplatňovat měsíčně. Také v roce 2023 se zvyšuje základní sleva na poplatníka.

Přiznání k dani z příjmu: Ušetřit můžete i na odpočtech. Nečekejte ale do roku 2023
Podnikatelé, kteří chtějí každoročně ušetřit na daních z příjmů, mohou využít nejen tradičních slev, ale také „nezdanitelných částí základu daně“. Odpočty z odborových příspěvků, darů, hypoték nebo penzijního připojištění vám mohou snížit daně až na nulu.

Podnikatelé ušetří na daních za děti v MŠ, školkovné opět roste
Maximální sleva na dani, jíž mohou při přiznání daně za rok 2022 využít rodiče dětí navštěvujících mateřskou školu nebo dětskou skupinu, se zvyšuje o 1000 korun na jednoho potomka.

Živnostníci si připlatí i v roce 2023. Zálohy na pojistné opět rostou
Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, má stát lepší zprávu než loni. V roce 2023 se jim zálohy zvednou výrazně méně než v roce 2022, a to u obou typů pojistného.

Zvýšení příjmové hranice pro podání přiznání, slevy na sociálním pojištění a eshopy
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob jste byli dosud ze zákona povinni podat v případě, že vaše roční příjmy z podnikání přesáhly 15 tisíc korun. Nyní se tento limit zvyšuje na 50 tisíc korun. V roce 2023 čekají podnikatele i další změny (nejen) v daňové oblasti.

Solidární daň zrušena: Kdo a z jaké části příjmů ale zaplatí 23procentní daň z příjmu?
Většina lidí zaplatí na daňových odvodech méně. Mnohé OSVČ s vyššími příjmy si ale pohorší. Zrušena sice je solidární daň z příjmů pro bohaté, zavedena ale byla jiná forma progrese.

Příjmový limit pro plátce DPH se posunul na dva miliony, týká se to i paušální daně
Limit pro registraci k DPH a využívání paušální daně od roku 2023 vzroste. Senát v listopadu schválil návrh zákona Ministerstva financí, kterým se s účinností od 1. ledna příštího roku zvyšuje roční limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun.

Windfall Tax: Speciální daň pomůže státnímu rozpočtu, platit bude od ledna
Windfall tax neboli daň z mimořádných neočekávaných zisků bude platit od 1. ledna 2023 a to po tři roky. Tato daň se týká ziskových společností věnujících se výrobě a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžbě fosilních paliv.

Kdo platí silniční daň? Nově se netýká majitelů aut do 12 tun
Jednou z prvních povinností pro OSVČ a firmy je každoročně podání přiznání k silniční dani. Daň za předchozí rok musejí ti, kteří využívají auto k podnikání, doplatit vždy do ledna následujícího roku. V roce 2023 už se ale netýká majitelů aut do 12 tun.

Daňový kalendář pro rok 2023
Všechny termíny pro přiznávání a placení daní z příjmů, daně z přidané hodnoty, spotřebních a dalších daní najdete v našem daňovém kalendáři pro rok 2023

Zrušená elektronická evidence tržeb (EET)

Sněmovna schválila vládní návrh na úplné zrušení EET
Poslanci letos v listopadu schválili úplné zrušení EET k 1. 1. 2023 s tím, že elektronicky evidovat tržby nebude od ledna možné ani dobrovolně.

Zpět na kapitoly

Podnikatelské prostředí a podpora podnikání 2023

Bude vám od roku 2023 zřízena datová schránka? Pro všechny OSVČ bude povinná
Podnikatelé se v roce 2023 dočkají významné změny. Všem OSVČ a firmám budou automaticky zřízeny datové schránky (DS). Původní návrh na povinné zavádění DS i pro některé nepodnikající fyzické osoby neprošel

Zastropování cen energií schváleno. Pomůže to domácnostem i firmám
Kabinet Petra Fialy schválil nařízení, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Vláda pomůže i pekárnám či sklárnám s velkou spotřebou energie

Vláda pomůže od ledna s cenami energií i velkým podnikům
Vláda představila pomoc s cenami energií i pro velké firmy, po které volaly podnikatelské svazy. Pro velké podniky bude pomoc fungovat od 1. ledna 2023 skrze mechanismus cenových stropů

Sazby mýtného platné pro rok 2023
Jaké jsou sazby mýtného platné pro rok 2023, které platí v nezměněné výši už od od 1. ledna 2021?

Jaký bude rok 2023 očima zástupců firem? Ekonomická stagnace i zastavení průmyslu
Přestože vysoká inflace dopadá na firmy i domácnosti, letos český HDP ještě nezanedbatelně vzroste, a to i přes vysoké náklady na energie. Příští rok však bude ekonomika stagnovat a zastaví se průmysl, který obvykle bývá jejím tahounem.

Průvodce službami státní podpory pro rozvoj podnikání
Inovační strategie ČR vytváří základní rámec a definuje výchozí podmínky pro přístup státu k podpoře rozvoje českých firem. Stát podporuje inovativní firmy, start-upy či exportéry.

Harmonogram výzev OP TAK pro rok 2023
Ministerstvo průmyslu a obchodu v září zveřejnilo indikativní harmonogram výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pro rok 2023, který má posílit výkonnost podniků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a jejich digitální transformaci.

Začátkem roku 2023 bude vyhlášena druhá výzva projektu Technologická inkubace
V rámci projektu Technologické inkubace získají vybrané startupy přímou podporu do 4 500 000 korun a nepřímou podporu v hodnotě 500 000 korun ve formě workshopů, seminářů, pomoci inkubačních manažerů, konzultací s odborníky na business a technologie, inkubaci v trvání až 2 roky.

Podpora energeticky úsporných projektů a investic do energeticky nehospodárných budov
Program ELENA, který zaštiťuje Národní rozvojová banka, nabízí přes šest desítek milionů korun na pomoc s revitalizací nehospodárných budov.

Pomoc s úsporami energií pro pražské podnikatele. NRB jim nabízí bezúročný úvěr
Drahé energie jsou pro podnikatele jedním z nejzásadnějších aktuálních problémů. Národní rozvojová banka nabízí možnost zafinancovat úsporné řešení bezúročným úvěrem ENERG.

Program Czech Rise Up 3.0 podpoří poradenství pro digitální transformaci podniků
Půl miliardy korun podpoří poradenství pro digitální transformaci podniků. Žádosti je možné podávat do 31. března 2023.

Pomoc podnikatelům v energetické krizi

Jak šetřit energii v sektoru malých podnikatelů a živnostníků. Vláda připravila manuál
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo dokument, který má pomoci s úsporami energií a je určený zejména pro menší firmy a živnostníky.

Zpět na kapitoly

Právo, legislativa 2023

Minimální mzda se zvýší o 1100 korun. Projeví se i na pojistném či daních
V Česku se pro rok 2022 minimální mzda zvýší více než loni. Od ledna naroste o 1100 korun. Zatím jde ale jen o návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který je v připomínkovém řízení.

Zaručená mzda pro rok 2023 naroste jen u některých profesí
Od ledna 2023 se v Česku zvýší minimální měsíční mzda pravděpodobně na 17 300 korun. Většina lidí má ale vyšší garantované minimum, označované jako zaručená mzda. I to se bude v roce 2023 částečně měnit.

Velký přehled právních předpisů a změn pro podnikatele účinných od 1. 1. 2023
Článek obsahuje přehled právních předpisů a měn pro podnikatele s účinností od 1. ledna 2023 včetně těch, které jsou stále ještě v legislativním procesu.

Sazby zahraničního stravného pro rok 2023
Vyhláška Ministerstva financí ČR stanovila v prosinci výši sazeb zahraničního stravného pro rok 2023.

Vše ke stavebnímu zákonu, který má platit od července 2023 a ještě se zřejmě změní
Nový stavební zákon, který kromě jiného urychlí stavební řízení a zaváže stavební úřady k dodržování zákonných lhůt, vstoupí v účinnost k 1. červenci 2023. Některé změny ale platí už od roku 2022. HK ČR: Nový stavební zákon je potřeba ještě projednat s odborníky


Změny v tiskopisech u plátců daně z příjmů ze závislé činnosti 2022 a 2023.

12.10.2022, Zdroj: Česká daňová správa

Upozorňujeme plátce daně z příjmů ze závislé činnosti a tvůrce mzdových programů na aktualizované tiskopisy na dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a na dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za zdaňovací období 2022 a pro zdaňovací období 2023.

Bližší informace o měněných tiskopisech …


Hranice příjmů pro podání přiznání se v roce 2023 zvýší.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob (DAP) jste byli dosud ze zákona povinni podat v případě, že vaše roční příjmy z podnikání přesáhly 15 tisíc korun. Nyní se tento limit zvyšuje na 50 tisíc korun. V roce 2023 čekají podnikatele i další změny v daňové oblasti.

13.12.2022 | BusinessInfo.cz

Příslušnou novelu zákona, která výši příjmového limitu upravuje, schválili v listopadu poslanci.

Vládní návrh původně počítal se zvýšením limitu ze současných 15 000 (platných pod roku 2003) jen na 25 000 korun, pozměňovací návrh Rozpočtového výboru však tuto hranici posunul až na 50 000 korun. Navýšení bude účinné už od 1. 1. 2023.

Připomínáme, že do limitu se nezapočítávají příjmy osvobozené od daně. Povinnost podat daňové přiznání se tudíž netýká těch, kterým byla sražena daň srážkovou daní, například má-li student uzavřenou dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 000 korun. Do limitu se také nepočítají příležitostné příjmy, pro které zůstává limit 30 tisíc ročně.

Novinka se dotkne také těch, kteří chtějí vstoupit do režimu paušální daně. Nově budou moci OSVČ využívající výhod paušální daně mít (kromě příjmů ze samostatné činnosti) i ostatní příjmy, včetně výdělků z nájmu či z kapitálového majetku, do 50 000 korun. Poplatníci v režimu paušální daně přitom přiznání nepodávají.

OSVČ klesnou pokuty u kontrolních hlášení

Plátce DPH z řad OSVČ by mohla zajímat také změna sankčního režimu u kontrolních hlášení. OSVČ a společnostem s ručením omezeným s jedním společníkem – fyzickou osobou se sníží pokuty za prohřešky u kontrolních hlášení na polovinu. Od roku 2023 bude správce daně odpouštět i jednu pokutu ve výši 10 tisíc korun.

Jaké jsou sankce za porušení povinností plátce DPH

U společnosti s ručením omezeným se pokuta sníží na polovinu v případě, že má subjekt:

  • formu s. r. o.
  • jediného společníka
  • společník je fyzická osoba.

Slevy na sociálním pojištění

Novinkou pro rok 2023 jsou také slevy na pojistném na vybrané skupiny zaměstnanců na částečné úvazky. Ty mohou zaměstnavatelé využívat od února.

Snížené pojistné na sociální zabezpečení placené zaměstnavatelem o pět procent při sjednané týdenní pracovní době v rozsahu 8 až 30 hodin týdně (zkrácený úvazek) se bude týkat pouze těchto zaměstnanců:

  • osoby starší 55 let,
  • rodiče dětí do 10 let věku nebo osoby nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu o děti mladší než 10 let,
  • pečující o blízkou osobu závislou na pomoci jiné osoby,
  • studující na střední škole nebo vysoké škole,
  • osoby se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce
  • osoby na rekvalifikaci (zaměstnání nejdéle rok od nástupu na rekvalifikaci).

Roční zúčtování daně je obdobou daňového přiznání. Jaké slevy lze využít?

Sleva se dotkne i lidí mladších 21 let, a to bez ohledu na rozsah pracovního úvazku. Tato změna má motivovat zaměstnavatele k tomu, aby dávali práci absolventům středních škol.

E-shopy a pravidla pro slevy či recenze

Legislativní změny čekají také e-shopy. Obchodníci budou muset nově veškerá oznámení o slevě uvádět z nejnižší ceny, za kterou zboží prodávali v rozmezí 30 dnů před poskytnutím slevy.

Dále bude zakázáno zveřejňovat falešné (zkreslené) recenze. Prodejci budou muset také kontrolovat, že hodnocení udělili skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili. Internetové obchody budou muset rovněž uvádět informace o tom, zda a jak zajišťují, aby jimi zveřejněné recenze pocházely od spotřebitelů, kteří si výrobek nebo službu skutečně pořídili.

jap


Novela zákona o DPH 2023 a její přechodná ustanovení.

2.12.2022, Zdroj: Česká daňová správa

Klíčová novela zákona o DPH byla zveřejněna dnes 2. 12. 2022 ve Sbírce zákonů. Novela zvyšuje např. hodnotu obratu pro vznik plátcovství. Pozor také na přechodná ustanovení, která upravují mj. pravidla pro možné zrušení registrace k DPH (lhůta je zde pouze do 8. 12. 2022, chce-li poplatník v roce 2023 vstoupit do paušálního režimu daně!).

Dnem 1. 1. 2023 nabyde účinnosti novela zákona o DPH, která mimo jiné zvyšuje limit obratu pro vznik plátcovství z 1 000 000 Kč na 2 000 000 Kč. Tato novela je obsažena v balíčku novel daňových zákonů (sněmovní tisk 254), který bude vyhlášen ve Sbírce zákonů dne 2. prosince 2022 jako zákon č. 366/2022 Sb.1 V souvislosti se zvýšením hodnoty obratu pro vznik plátcovství obsahuje novela zákona o DPH i speciální právní úpravu (dále jen „přechodná ustanovení“ nebo „speciální úprava“) týkající se zákonné registrace a zrušení registrace na žádost plátce. Tato přechodná ustanovení nabydou účinnosti dnem 3. 12. 2022, tj. dnem následujícím po dni vyhlášení novely zákona ve Sbírce zákonů.

Účelem této informace je poskytnout základní přehled o problematice této speciální úpravy.

Registrace podle speciální úpravy

Přechodná ustanovení stanoví, že plátcem DPH se nestanou osoby povinné k dani, které za období, které končí v měsíci listopad 2022 nebo prosinec 2022, přesáhnou obrat2 1 000 000 Kč, ale nepřesáhnou obrat 2 000 000 Kč. Pokud tyto osoby nepodají přihlášku k registraci k DPH do zákonné lhůty3 pro podání této přihlášky, plátcem se nestanou.

Pokud podají tyto osoby přihlášku k registraci k DPH podle stávající právní úpravy, a to do dne nabytí účinnosti přechodných ustanovení, stanou se plátci, pouze pokud svůj záměr stát se plátcem potvrdí správci daně ve stanovené lhůtě, a to do 15. 12. 2022 (pokud období pro výpočet obratu končí v listopadu 2022), nebo do 16. 1. 2023 (pokud období pro výpočet obratu končí v prosinci 2022). Pro toto potvrzení záměru není zvláštní formulář, dané osoby mohou využít jakoukoliv formu podání stanovenou daňovým řádem.

Pokud záměr stát se plátcem tyto osoby do stanovené doby nepotvrdí, plátcem se nestanou; správce daně v dané věci rozhodne o zastavení řízení.

Ode dne nabytí účinnosti přechodných ustanovení (od 3. 12. 2022) již nevzniká osobám s obratem přesahujícím 1 000 000 Kč, ale nepřesahujícím 2 000 000 Kč, a to za výše vymezené období, povinnost podat přihlášku k registraci z titulu překročení obratu. Pokud podají tyto osoby přihlášku k registraci k DPH po nabytí účinnosti přechodných ustanovení, plátcem se z důvodu překročení obratu nestanou.

Zrušení registrace na žádost plátce podle speciální úpravy

Podle speciální úpravy mohou o zrušení registrace k DPH požádat plátci, jejichž obrat za období prosinec 2021 až listopad 2022 přesáhl 1 000 000 Kč, ale nepřesáhl 2 000 000 Kč.

Požádat o zrušení registrace mohou také plátci podle § 6b4 zákona o DPH nebo plátci podle § 6e5 zákona o DPH, jejichž obrat za období září 2022 až listopad 2022 přesáhl 250 000 Kč, ale nepřesáhl 500 000 Kč.

Požádat o zrušení registrace mohou také plátci, kteří naplní výše uvedené kritérium obratu, ale nebyli osobami povinnými k dani (nevykonávali ekonomickou činnost) po celé výše uvedené období.
Ve výše uvedených případech neplatí podmínka, že žadatel o zrušení registrace musí být plátcem daně alespoň 1 rok (nebo 3 měsíce – plátci podle § 6b nebo § 6e zákona o DPH).

Žádost o zrušení registrace podle speciální úpravy musí být podána do 5 kalendářních dnů od nabytí účinnosti přechodných ustanovení, tj. do 8. 12. 2022.

Žádostem plátců s výše vymezeným obratem, které budou podány za dané období po 5denní lhůtě, nebude možné vyhovět.6 Tím by nebyla splněna ani podmínka pro vstup do paušálního režimu pro rok 2023 pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob, podle které nesmí být dané osoby plátcem DPH.

Plátci s výše vymezenou hodnotou obratu za příslušné období, kteří nevyužijí speciální úpravu (nebo nesplní lhůtu stanovenou speciální úpravou), budou moci požádat o zrušení registrace k DPH později (až od února 2023) podle standardních ustanovení zákona o DPH a při splnění všech zákonných podmínek bude žádostem vyhověno.

Upozorňujeme proto plátce s uvedenými hodnotami obratu, že jediná možnost zrušení registrace v přechodném období za účelem vstupu do paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob pro rok 2023 je postup podle přechodných ustanovení, tj. podání žádosti o zrušení registrace do 8.12.2022.

Plátce, který včas požádá o zrušení registrace podle speciální úpravy, přestává být plátcem dnem následujícím po dni oznámení rozhodnutí o zrušení registrace, nejdříve však od 1. 1. 2023. (Pokud správce daně oznámí rozhodnutí o zrušení registrace do 31. 12. 2022, např. 21. 12. 2022, přestane být daná osoba plátcem až od 1. 1. 2023.)

Pokud správce daně oznámí plátci rozhodnutí o zrušení registrace po 31. 12. 2022, ale rozhodnutí bude oznámeno do 16. 1. 2023, nebude tato osoba považována za plátce DPH pro účely využití paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob již od 1. 1. 2023. Plátcem pro účely DPH přestane být po dni oznámení rozhodnutí (např. bude-li rozhodnutí o zrušení registrace doručeno 3. 1. 2023, přestane být daná osoba fakticky plátcem od 4. 1. 2023. Pro účely paušálního režimu ale za plátce nebude považována a může tak vstoupit do paušálního režimu).

Připomínáme, že žádost o zrušení registrace podle speciální úpravy musí být podána pouze elektronicky za využití formuláře „Žádost o zrušení registrace“, který je k dispozici v elektronické podobě na daňovém portále (www.mojedane.cz).

Bližší informace k novele

Detailnější informace jsou k dispozici v „Informaci k novele zákona o DPH s účinností od 1. 1. 2023
– pravidla pro přechodné období v souvislosti se zvýšením hodnoty obratu pro vznik plátcovství
“.

Zákon č. 366/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

§ 4a zákona o DPH

Podle § 94 odst. 1 zákona o DPH je osoba povinná k dani povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém překročila obrat (tj. za období končící listopadem 2022 je to do 15. 12. 2022).

zjednodušeně plátci z titulu nabytí majetku na základě rozhodnutí o privatizaci, nabytí obchodního závodu, nabytí majetku na základě přeměny obchodní korporace

pokračování v ekonomické činnosti po zemřelém plátci

Za vymezené období tyto žádosti nesplní ani podmínky standardní úpravy zákona o DPH, podle které obrat za dané období nesmí přesáhnout 1 000 000 Kč, u plátců podle § 6b nebo § 6e zákona o DPH 250 000 Kč.


DPH při pronájmu nemovitosti.

21.12.2022, Ing. Dana Langerová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Kdy se odvádí DPH při pronájmu nemovitosti, která není v obchodním majetku plátce?

Dotaz:

Fyzická osoba, plátce DPH, pronajímá nemovitost (nejedná se o bytové účely), nemovitost je v soukromém vlastnictví této osoby. Odvádí se DPH z pronájmu nemovitosti, která není v obchodním majetku?

Odpověď:

Dle ustanovení § 5 odst. 3 ZDPH se za ekonomickou činnost považuje zejména činnost spočívající ve využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získávání pravidelného příjmu. A dle § 4 odst. 4 písm. c) ZDPH se obchodním majetkem pro účely tohoto zákona rozumí majetkové hodnoty, které slouží osobě povinné k dani a jsou touto osobou určeny k uskutečňování ekonomických činností. Plátce v případě daného nájmu nemovitosti uskutečňuje ekonomickou činnost, konkrétně poskytuje jako osoba povinná k dani službu, která je ve smyslu § 2 odst. 1 písm. b) ZDPH předmětem daně.

Dále je podstatné, o jaký nájem se jedná. Dle § 56a odst. 1 ZDPH je nájem nemovité věci osvobozen od daně s výjimkou krátkodobého nájmu, nájem prostor a míst k parkování vozidel a poskytnutí ubytovacích služeb, které odpovídají číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 55. Přitom krátkodobým nájmem nemovité věci se rozumí nájem pozemku, jehož součástí je stavba, stavby nebo jednotky, popřípadě spolu s vnitřním movitým vybavením nebo dodáním plynu, elektřiny, tepla, chladu nebo vody, který trvá nepřetržitě nejvýše 48 hodin.  Plátce se dále může rozhodnout, že u nájmu nemovité věci jinému plátci pro účely uskutečňování ekonomické činnosti uplatňuje daň, což zjednodušeně neplatí pro nájem staveb a prostor určených k bydlení.

Zadání není konkrétní, takže lze pouze zjednodušeně uzavřít, že v případě, že se jedná o poskytnutí krátkodobého nájmu nemovité věci (nejvýše 48 hodin nepřetržitě), nájmu prostor a míst k parkování vozidel a poskytnutí ubytovacích služeb, půjde o plnění zdanitelné.

V ostatních případech nájmu nemovité věci půjde o plnění od daně osvobozené. Plátce se však v tomto případě může rozhodnout, že nájem nemovité věci (mimo stavby a prostor určených k bydlení) jinému plátci pro účely uskutečňování jeho ekonomické činnosti zdaní.

 

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526