DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 6. 11. 2023

Platíte silniční daň? Finanční úřady evidují přeplatky ve výši 635 milionů.* 

Sdělení č. 313/2023 Sb.* 

Finanční správa spouští pilotní provoz nové služby předvyplnění přiznání k dani z nemovitých věcí.* 

Platíte silniční daň? Finanční úřady evidují přeplatky ve výši 635 milionů.

Finanční správa upozorňuje současné a především bývalé poplatníky silniční daně, aby si zkontrolovali své přeplatky na této dani a případně požádali o jejich vrácení.

24.10.2023 | Finanční správa ČR (FS ČR)

V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši 635 milionů korun. Před rokem, kdy finanční správa na vysoké přeplatky poprvé upozornila, činily více než 1,5 mld. Kč.

Významná část přeplatků na silniční dani vznikla úhradou záloh na tuto daň u osobních vozidel po 1. lednu 2022, ačkoliv byla tato povinnost již zrušena.

„Přeplatky mohou být jednoduše vráceny do 30 dnů od doručení krátké žádosti podané na váš finanční úřad. Pokud si nejste jisti, jestli máte přeplatek na silniční dani, doporučujeme informaci ověřit přihlášením do vaší daňové informační schránky na portálu MOJE daně. Samotnou žádost o vrácení pak můžete snadno vyplnit ve webové aplikaci a doručit na váš finanční úřad datovou schránkou,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Informaci o existenci přeplatku na silniční dani můžete kromě portálu MOJE daně zjistit také u místně příslušného finančního úřadu.

Kdo platí silniční daň? Od roku 2022 už se netýká majitelů aut do 12 tun

Pokud vám přeplatek vznikl, doporučujeme Vám požádat finanční úřad o jeho použití na úhradu jiné daně nebo o jeho vráceníOnline žádost o vrácení přeplatku naleznete na internetových stránkách finanční správy.

Pozor, pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, nebo jej finanční úřad nepoužije na úhradu nedoplatku na jiné dani, stává se přeplatek po 6 letech od svého vzniku příjmem státu.


Sdělení č. 313/2023 Sb.

24.10.2023, Zdroj: Verlag Dashöfer

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu platných v roce 2024.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle § 22 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, vyhlašuje, že v roce 2024 výše:

a) první redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1 466 Kč,

b) druhé redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 2 199 Kč,

c) třetí redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 4 397 Kč.


Finanční správa spouští pilotní provoz nové služby předvyplnění přiznání k dani z nemovitých věcí.

11.10.2023, Zdroj: Finanční správa

Poplatníci daně z nemovitých věcí mohou nově od 3. října 2023 využít službu předvyplnění daňového přiznání údaji, jimiž finanční správa již disponuje nebo jsou evidovány v katastru nemovitostí. Tuto v pilotním provozu nově spuštěnou službu mohou využít pouze uživatelé daňové informační schránky DIS+ na portálu MOJE daně.

Nová služba umožňuje předvyplnění údajů obsažených v katastru nemovitostí a v evidencích správce daně a jejich automatickém načtení do průvodce daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí. Poplatníci daně z nemovitých věcí využívající DIS+ tak nově pouze zkontrolují předvyplněné údaje a doplní chybějící údaje, kterými správce daně nedisponuje, a bez nutnosti učinit další zbytné kroky mohou přiznání jednoduše podat.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526