Doprava – Informace nejen pro podnikatele.

 20. 3. 2023

Nově ke stažení: Mobilní aplikace Scania Driver usnadní život řidičům.  

CSPSD: Tři v jednom.  

Nově ke stažení: Mobilní aplikace Scania Driver usnadní život řidičům.

9.3.2023, Zdroj: Scania (newsroom.scania.com/en-group)

Scania uvedla na český trh novou mobilní aplikaci Scania Driver, jejíž koncept představila na loňském zářijovém veletrhu IAA Transportation ve Frankfurtu nad Mohanem. Scania Driver řidičům nabízí přehled o stavu vozidla a přináší jim rovněž možnost na dálku ovládat některé jeho funkce. K dispozici je pro chytré telefony s operačním systémem Android i iOS.

„Aplikaci jsme vytvořili na základě zpětné vazby od samotných řidičů,“ popisuje vznik Scania Driver projektový manažer Emil Jungnelius. Aplikace má především usnadnit šoférům jejich každodenní život a mobil se díky ní stane jejich virtuální prodlouženou ruku při ovládání vozidla. S jeho pomocí tak je možné například na dálku nastavit teplotu nezávislého topení.

Scania Driver kromě toho po svém uvedení na trh umožňuje řidičům sledovat hodnocení efektivity jejich jízdy ze systému Driver Support, na dálku je možné také zobrazit jízdní data nebo se podívat na hladinu nafty a emisního činidla AdBlue. Přímo v kabině pak šoférům pomůže propojení s aplikací Scania Driver’s Guide s uživatelským návodem ke konkrétnímu vozidlu, které mají s mobilním telefonem spárované.

Díky datům z tachografu si řidiči mohou ve svém mobilním telefonu naplánovat jednotlivé zastávky po cestě a sledovat dobu, po kterou řídili. Uvidí také, jestli jsou s vozidlem objednaní na servis a v případě nenadálé události mohou najít nejbližší pobočku Scania ve svém okolí.

„Aplikace Scania Driver pro nás představuje jedinečnou platformu, díky níž můžeme naše digitální služby přizpůsobovat požadavkům řidičů. Můžeme jim přinášet nové funkce a nové možnosti,“ říká manažer servisních řešení a služeb Scania CER Michael Nový. Do budoucna se tak v aplikaci objeví například specifické informace týkající se elektrických vozidel. Propojení aplikace Scania Driver s portálem My Scania také může přinést zjednodušení při předávání informací v rámci firmy.

Pro propojení vozidla s aplikací Scania Driver je nutné získat oprávnění od správce vozového parku v rámci systému Scania Fleet Management, který je součástí portálu My Scania.

Aplikaci Scania Driver pro systém Android je možné stáhnout zde a pro systém iOS tady.


CSPSD: Tři v jednom.

10.3.2023, Zdroj: Centrum služeb pro silniční dopravu (www.cspsd.cz)

V jednom dni, na jednom kontrolním stanovišti, jeden kontrolor, tři zjištěné manipulace s tachografem. Tak je možné stručně shrnout pracovní aktivitu jednoho našeho kolegy.

Nutno ale dodat, že nešlo úplně o namátkové kontroly. Naopak. Už z minulých kontrol věděl, že někteří dopravci vybavili speciálními zařízeními všechna svá vozidla. Pak už stačilo být ve správný čas na správném místě, provést příslušná měření a testy, a nakonec zařízení z vozidel demontovat.

Tento neslavný rekord ukazuje, že i přes vysoké pokuty, které bývají za takto závažné přestupky uloženy, mají někteří dopravci stále vysokou motivaci v závažném porušování předpisů pokračovat.

Cílené silniční kontroly by měly být prioritou. Kontrolováni by měli být ti, kteří opakovaně nebo soustavně porušují pravidla, a naopak poctivý a zodpovědný řidič by neměl být prováděním kontroly zbytečně zdržován. To by se mělo změnit zejména nástupem kontrolních zařízení, na bázi vyhrazené komunikace krátkého dosahu DSRC, která v ČR zatím jen netrpělivě očekáváme.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526