Monitoring dotačních příležitostí.
MPO pomáhá obcím oživovat brownfieldy.*
Dotace z OP TAK podpoří investice do cirkulárního auditu.*
MPO pomáhá obcím oživovat brownfieldy: z ruin se stávají coworkingy, prostory pro malé firmy i komunitní centra.
14.4.2025, Zdroj: MPO ČR
- Coworkingy, prostory pro malé firmy i kulturní sály: Kde už brownfieldy ožily?
- Brownfieldy jako šance pro podnikání i brzda pro vylidňování venkova
Opuštěné budovy a zanedbané areály se v českých městech a obcích stále častěji mění v místa, která ožívají podnikáním, komunitním životem i kulturou. Díky dotačním programům Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získávají brownfieldy novou tvář a přispívají k rozvoji regionů. Obce jako Budišovice, Mořkov, Valeč nebo Raškovice už ukazují, jak lze proměnit chátrající objekty v restaurace, coworkingová centra či společenské sály.
„Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci místům, která dlouhodobě zůstávala nevyužitá. Dáváme obcím nástroj, díky kterému mohou z chátrajících budov vytvořit prostory pro podnikání, komunitní život i nové služby. Vidíme, že když se podaří spojit místní energii s podporou státu, vznikají projekty, které mají skutečný dopad na kvalitu života v regionech,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Coworkingy, prostory pro malé firmy i kulturní sály: Kde už brownfieldy ožily?
„Mnoho starostů řeší stejný problém – chybějící prostory pro setkávání lidí, podnikání nebo vzdělávání. Obnova brownfieldů to může změnit. Právě podpůrné programy MPO umožňují obcím využít finanční prostředky na kombinované typy projektů, kdy je nadpoloviční většina z plochy objektu určena právě na podnikatelský rozvoj a zbylá část může být věnována například rozvoji komunit, konání kulturních akcí nebo dokonce na zajištění bydlení pro místní obyvatele,” vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Například v Moravskoslezském kraji se tento model už osvědčil a může být počtem svých revitalizovaných objektů inspirací i pro další regiony.“
Jeden z úspěšných projektů najdeme v Raškovicích, kde se bývalý brownfield změnil na restauraci s víceúčelovým sálem. Kromě toho zde nově sídlí i obecní knihovna. „Díky dotaci jsme získali důstojný prostor pro konání kulturních a společenských akcí, který v obci dlouhých 15 let chyběl,“ říká starosta Jiří Blahuta. Vznikají tak komplexní ekonomicky-společenská centra obcí, která pak přitahují podnikatelské i další aktivity pomáhající rozvoji obce. Podobně se podařilo přeměnit brownfieldy v Budišovicích, Mořkově, Žermanicích nebo ve Valči na Vysočině. V Povrlech na Ústecku vznikla kavárna a cukrářská dílna, kterou provozuje místní podnikatel.
A ukončení dalších obdobných projektů je na cestě. Na podzim se dočká proměny i dům č. p. 221 v Herálci na Vysočině. Nabídne restauraci, společenský sál i historické muzeum a naváže na předchozí úspěšný projekt multifunkční budovy s byty. Restauraci s kulturním sálem otevřou na místě bývalé hasičské zbrojnice na podzim letošního roku také v Radčicích u Plzně.
Brownfieldy jako šance pro podnikání i brzda pro vylidňování venkova
„Revitalizace brownfieldů není jen o opravě budov. Je to investice do budoucnosti obcí – vytváří pracovní místa a podporuje lokální podnikatele. V poslední době se nám nejvíce osvědčila revitalizace multifunkčních objektů, které se pak často stanou novým ekonomickým i společenským centrem. Navíc zvyšují atraktivitu obce – dávají lidem důvod zůstat a přitahují pozornost nových obyvatel,“ zdůrazňuje vedoucí oddělení brownfieldů Jan Hana. To mohou potvrdit například ve Valašských Kloboukách, kde v roce 2022 i skrze dotace od MPO zrevitalizovali objekt zvaný Dům na rohu. Proměnil se v kanceláře pro místní firmy a živnostníky, o které byl velký zájem už před jeho otevřením. Dalším zdařilým ekonomickým i společenským centrem je zrekonstruovaný zámek v obci Hrobčice. Dotace z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů pokryla v tomto případě přibližně 78 % celkových nákladů.
Více informací o dotačních programech i přehled úspěšných revitalizací najdete na webu brownfieldy.cz spravovaném agenturou CzechInvest. V příloze nebo níže najdete také přehled vybraných projektů. Další fotografie najdete na tomto odkazu.
Dotace z OP TAK podpoří investice do cirkulárního auditu: Proč je pro firmy výhodný?
Jak mohou české výrobní podniky snížit náklady, zvýšit efektivitu a stát se odolnějšími vůči budoucím celosvětovým výzvám v rámci surovinové a materiálové soběstačnosti? Odpověď nabízí cirkulární ekonomika – a nyní i dotační program, který firmám pomůže s jejím zavedením.
03.04.2025 | BusinessInfo.cz
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) vyhlásil výzvu Poradenství – Výzva II, v jejímž rámci mohou malé a střední podniky získat finanční podporu na zpracování cirkulárního auditu. Cílem je podpořit přechod firem k udržitelnějším modelům podnikání a posílit tak jejich konkurenceschopnost.
Co je cirkulární audit a proč by o něj měly firmy stát?
V tradičním lineárním modelu firmy suroviny zpracují, vyrobí produkt, ten se spotřebuje a nakonec zlikviduje. Cirkulární ekonomika tento proces zásadně mění. Klade důraz na maximální využití zdrojů, prodloužení životnosti produktů, ekodesign, recyklaci a minimalizaci odpadu a efektivizaci nákupu.
Cirkulární audit je nástroj, který firmám pomůže zmapovat jejich současný stav a identifikovat příležitosti pro zavedení principů oběhového hospodářství. Audit odhalí, kde podnik plýtvá materiálem, kde vzniká zbytečný odpad a jaké postupy by se daly zlepšit. Výsledkem jsou konkrétní doporučení, včetně identifikace pro efektivní zavedení nových technologií a inovací, která firmám ukážou cestu k efektivnějšímu a udržitelnějšímu provozu.
MPO: Cirkulární ekonomika je klíčová pro českou konkurenceschopnost
Ačkoli z principů cirkulární ekonomiky může těžit v podstatě jakékoli podnik, Cirkulární audit I. je primárně zaměřen na malé a střední výrobní firmy. Největší potenciál má pro společnosti, které pracují s plasty, kovy, textilem, dřevem a papírem. Jsou to právě tyto segmenty, kde cirkulární ekonomika může přinést výrazné úspory a snížení dopadu na životní prostředí.
Dotace pokryje až polovinu nákladů
Klíčovou zprávou pro firmy je, že zavedení cirkulární ekonomiky už nemusí být jen vzdálený cíl. Díky dotačnímu programu OP TAK – Poradenství – Výzva II. mohou podniky získat až 50 procent finančních prostředků na zpracování cirkulárního auditu. To významně snižuje bariéru pro vstupní investici a firmám se otevírá cesta k modernizaci a zvýšení efektivnosti.
„Pro mnoho firem může být právě finanční podpora tím rozhodujícím impulzem, který firmy přiměje k akci. Cirkulární audit je investice, která se jim mnohonásobně vrátí,“ říká Laura Mitroliosová ze společnosti CIRA Advisory, která se specializuje na poradenství v oblasti cirkulární ekonomiky a sama se podílela na vývoji metodiky auditu.
„Pomáhá firmám odhalit skryté rezervy, snížit náklady a získat konkurenční výhodu. A díky dotaci je teď tento krok dostupnější než kdy dřív. Cirkulární ekonomika už není jen okrajový trend, ale nutnost pro ty, kdo chtějí v budoucnu uspět. A dotace z OP TAK je skvělý způsob, jak tento přechod firmám usnadnit, “ dodává Mitroliosová.
Jaké jsou podmínky pro získání dotace?
Dotaci mohou získat malé a střední podniky (MSP) s českým IČ a oprávněním k podnikání, které splňují podmínky programu OP TAK. Projekt musí být realizován mimo území Prahy. Výše podpory se pohybuje od 50 tisíc do 1,5 milionu korun, je však omezena maximální výši způsobilých výdajů pro cirkulární audit (500 tisíc korun).
Klíčové termíny:
- Zahájení příjmu žádostí: 2. 4. 2025
- Ukončení příjmu žádostí: 1. 12. 2025
- Ukončení fyzické realizace: 30. 9. 2027