Monitoring dotačních příležitostí.
MPO podpoří spolupráci podniků a výzkumníků dalšími 150 miliony korun.
Česko chce být lídrem v chytrých řešeních pro města a obce. Startupům rozdá dva miliony eur.
MPO podpoří spolupráci podniků a výzkumníků dalšími 150 miliony korun.
20.6.2025, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již III. výzvu aktivity Partnerství znalostního transferu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
Výzva je primárně zaměřena na vytváření partnerství mezi malým a středním podnikem nebo malou společností se střední tržní kapitalizací a organizací pro výzkum a šíření znalostí s cílem zajistit přenos technologií a dovedností, ke kterým podnik nemá přístup. Alokace činí 150 milionů korun. Žádosti o podporu bude možné podávat od 1. července 2025 do 14. listopadu 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Podporujeme strategická partnerství mezi firmami a výzkumnými institucemi, protože právě sdílení znalostí, technologií a inovací je klíčem k růstu a konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ říká vrchní ředitel sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Petr Doškář a dodává: „Malé a střední podniky díky tomu mohou rychleji vyvíjet nové produkty a služby, zatímco výzkumné instituce získávají přístup k reálným potřebám trhu. Společně tak vytváříme prostředí pro udržitelný a inovativní rozvoj.“
Výzva z OP TAK se zaměřuje na podporu firem při zavádění pokročilých technologií, vývoji a inovacích nových produktů a služeb i zlepšování procesů spojených s jejich výrobou, uváděním na trh a fungováním podniku. Cílem je zvýšit efektivitu a inovativnost firem a tím posílit jejich konkurenceschopnost.
Transfer je realizován za účasti Asistenta znalostního transferu, který musí být absolventem magisterského/doktorského studia s omezenými pracovními zkušenostmi. Přímo v provozovně podniku se bude věnovat přenosu a využití znalostí za odborného dozoru akademického pracovníka vybraného výzkumného pracoviště.
„Asistent provádí transfer přímo v provozovně podniku za odborného dozoru akademického pracovníka z expertního pracoviště. Tímto způsobem tak fakticky dochází k propojování podniku s akademickým prostředím za účelem zavádění inovačních procesů v podnicích,“ upřesňuje Doškář.
Další informace k výzvě jsou zde. Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu.
Zdroj: https://mpo.gov.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-podpori-spolupraci-podniku-a-vyzkumniku-dalsimi-150-miliony-korun–288092/
Česko chce být lídrem v chytrých řešeních pro města a obce. Startupům rozdá dva miliony eur.
Brněnské výstaviště hostilo konferenci URBIS – The Smart Cities Meetup. Akce měla za cíl propojit inovativní české firmy a startupy se zástupci měst a obcí, aby společně nalezli chytrá řešení pro běžné problémy samospráv. Hlavními tématy bylo využití AI v dopravě či v komunikaci obcí, udržitelnost, energetika nebo mobilita.
15.06.2025 | BusinessInfo.cz
Umělá inteligence řídící dopravu, spalovna dodávající teplo do města nebo komunitní mobilita v menších obcích. To jsou příklady chytrých řešení pro municipality, která zazněla na konferenci URBIS –The Smart Cities Meetup, která se tento týden konala na výstavišti v Brně. Akci pořádaly Brněnské veletrhy a výstavy (BVV) ve spolupráci s několika ministerstvy a více než desítkou dalších institucí včetně proexportní agentury CzechTrade. Na akci letos dorazilo více než pět tisíc návštěvníků, přes 600 zástupců měst a obcí a vystoupilo přes 150 řečníků.
Zájemci si mohli na brněnském výstavišti vyzkoušet mimo jiné prémiová městská elektrokola značky E-Cafe Bike.
Cílem URBISu bylo propojit inovativní české firmy a startupy se zástupci samospráv, kteří by mohli jejich chytrá řešení využít ve své obci či městě. „Chceme nastavit fungující spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem,“ říká exportní konzultant CzechTrade Jan Špunda. Díky inovacím totiž mohou municipality ušetřit starosti i peníze.
K tématům výstavy patřilo sdílení aut v rámci měst a obcí.
Příkladem takové spolupráce je třeba kooperace firmy Peoplecar, která se zaměřuje na komunitní mobilitu, a města Touškov na Plzeňsku. „Nabízíme občanům Touškova sdílené elektromobily, aby nemuseli utrácet za vlastní vůz. Ten si můžou objednat jednoduše přes aplikaci. Dnes službu nabízíme i v řadě dalších obcí,“ vysvětluje spoluzakladatel firmy Pavel Tipan.
Firmy na konferenci v Brně však nepředstavovaly chytré vychytávky pouze pro malé samosprávy. Z velké části šlo i o velké inovace, které zásadně mění základní funkce města.
Například město Brno takto implementovalo celou řadu řešení v oblasti udržitelnosti. Příkladem je využití energie potřebné ke spalování odpadu v brněnské společnosti SAKO. Teplo ze spalování odpadu totiž využívá město po celý rok k vytápění i ohřevu vody. „Jsem na to hrdý. Jde o krásný příklad udržitelného využití energie,“ říká vedoucí oddělení spolupráce a rozvoje města Brna Jakub Rybář. Nedávno město také pořídilo novou, vysoce efektivní třídící linku na plasty, která umožňuje plastový odpad velmi dobře třídit a nemusí se většinově spalovat, jako tomu bylo v minulosti.
V oblasti dopravy Brno zakomponovalo systém takzvaných chytrých křižovatek. Díky němu se v jihomoravské metropoli netvoří velké kolony a zácpy. „Systém je založený na umělé inteligenci, která má připravených několik scénářů toho, co by se mohlo v brněnské dopravě stát. Když nějaká taková situace nastane, AI začne podle daného scénáře řídit dopravu v Brně. V případě nehody třeba brzdí dopravu do místa nehody tím, že zkracuje zelenou vlnu, aby se netvořily zbytečné kolony a nebezpečné situace,“ popisuje chytré řešení Rybář.
V této souvislosti spolupracuje Brno s firmou Vision Craft, která se zabývá počítačovým viděním. „Učíme počítač vidět to, co vidíte prostým okem. Využíváme to k detekci pohybujících se objektů, ať už lidí, cyklistů nebo automobilů. V dopravě tak můžeme pomocí senzorů na stožárech veřejného osvětlení zaznamenat třeba místa, kde jsou zácpy, kde se ničí vozovka a je ji potřeba opravit, nebo, kde přecházejí lidé, aby se tam umístil přechod,“ popisuje ředitel firmy Vision Craft Robert Pinkas.
Obce a města musí zapracovat na zavedení chytrých řešení do praxe
Každá taková inovace však stojí města miliardy korun. A časy, kdy na ně samosprávy mohly využívat velké dotace, pomalu končí. „Evropské priority se posouvají směrem k bezpečnosti a obraně. Musíme se tak přestat spoléhat na to, že nám Evropa bude dávat na tyto investice peníze,“ tvrdí Jakub Rybář z magistrátu města Brna.
Navíc na přelomové nápady a inovace se dotace nestíhají vypisovat. „Stává se, že je to tak nové, že to na úroveň EU ještě ani nedorazilo. Natož, aby se na to vypisovaly dotace. Na řadu tak přicházejí projekty jako je PilotInnCities, které se snaží pomoc začínajícím byznysům a dostat je do praxe,“ uvádí zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro Smart Cities Miroslav Scheiner.
Přečtěte si více o tom, jakou pomoc mohou získat firmy v projektu PilotInnCities
Česká Republika je podle pořadatelů konference zemí, která vyniká ve vymýšlení nových nápadů a strategií. Vedle států Skandinávie nebo Nizozemska však Česko pokulhává v implementaci inovací do praxe. „Jsme hodně konzervativní a bojíme se riskovat. Je tak těžké přijít v obci s něčím převratným. Musí tomu být otevření nejen zástupci municipalit, ale i občané,“ říká Miroslav Scheiner.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce proto zavést model finského agilního pilotování. „Když najdeme samosprávu, která je ochotná otestovat řešení nějaké firmy, kterou vybereme, zbavíme je počátečního rizika a přispějeme jim drobným kapitálem. Máme na to vyhrazené peníze z evropského projektu. Jsou to asi dva miliony euro,“ vysvětluje zmocněnec pro Smart Cities.
Česko chce být jedničkou na smart cities ve středoevropském regionu
Tímto způsobem si má Česko vychovat nové inovační lídry, které následně představí na světových akcích, jako je třeba listopadová světová konference Smart City Expo v Barceloně. Ministerstvo si od toho slibuje dlouhodobou návratnost. „Když budou tyto české firmy finančně podporované, mohou být první na světovém trhu a prorazit. Z jejich úspěchu pak bude profitovat i stát. Budujeme tím tak větší systémovou konkurenceschopnost,“ říká Scheiner.
Právě URBIS má ambici být jakousi středoevropskou obdobou prestižní konference v Barceloně.
Vizí pořadatelů je stát se lídrem ve Smart Cities ve střední a východní Evropě a podle organizátorů mají dobře našlápnuto. „Na loňském ročníku barcelonské konference vyhrála česká expozice cenu za udržitelnost s cirkulárními řešeními. Představily se tam firmy jako jsou například brněnští Plastic Guys nebo Myko. Navíc cenu za nejlepší startup celé konference získala brněnská firma Vision-craft,“ popisuje exportní konzultant CzechTrade Jan Špunda.
Připomeňte si, která česká řešení zazářila na posledním Smart City Expo v Barceloně
Letos do Barcelony plánuje vyrazit zástupci 25 firem a čtyř měst. „Stejně jako loni s námi pojede Brno, Praha a Plzeň. Nově chce jet i Ostrava. Takový zájem náš velmi těší,“ dodává Špunda. Znamením úspěchu je podle organizátorů také návštěva ředitele barcelonského veletrhu Uga Valentiho na letošním URBISu.
Svoje místo ve světě Smart Cities si však bude muset Česká Republika vybudovat a obhájit. „Musíme prokázat, že dokážeme věci posunout a jsme těmi, kdo přináší nové trendy,“ tvrdí Miroslav Scheiner. Podle něj dominuje Česká Republika v rozmanitosti a komplexnosti inovativních řešení pro municipality. „Máme u nás dynamické startupové prostředí. Jsme silní především v oblastech jako je AI v dopravě, chatboti pro obce, energetická nebo cirkulární ekonomika. Zároveň máme holistickou národní koncepci pro Smart Cities schválenou vládou. To je unikátní,“ dodává zmocněnec pro Smart Cities.
Klaudie Břeňová