MONITORING DOTAČNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ.

 16. 8. 2022

Druhá výzva programu Obchůdek 2021+ pro podnikatele.  

Podnikatelé dostanou další pomoc z evropských peněz, je připraveno přes 81 miliard korun z fondů EU.

Druhá výzva programu Obchůdek 2021+ pro podnikatele.

19.7.2022, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou výzvu programu Obchůdek 2021+, který pomůže malým koloniálům na venkově. Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do 1 000 obyvatel (resp. do 3 000 obyvatel, kdy v jednotlivých částech obce nežije víc než 1 000 lidí) v něm budou moci dostat finanční podporu na provoz až 130 tisíc korun. Příjem žádostí začíná 1. září 2022.

Žádost o dotaci podávají kraje, které vyhlásí vlastní dotační program pro prodejny na svém území. Z důvodu vysoké inflace, cen energií a pohonných hmot navýšilo Ministerstvo průmyslu a obchodu celkovou dotaci programu z 39 na 52 milionů korun, což umožní jednotlivým krajům (mimo území Hl. města Prahy) dosáhnout na dotaci až 4 miliony korun. Prodejnám pak může kraj vyplatit podporu na provozní financování až do výše 130 tisíc korun. Platí, že v dané obci smí být maximálně jedna prodejna se smíšeným zbožím.

Pomoc z programu bude sloužit na provozní náklady malých koloniálů, například z ní bude možné hradit mzdy zaměstnanců, nájem, vytápění, osvětlení, internet aj.

„V rámci první výzvy se podařilo podpořit více než 400 prodejen částkou přesahující 28 milionů korun,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vinkler.

Provozování obchodů v malých obcích je často spíše veřejnou službou než výnosným podnikáním a je proto dobře, že stát pokračuje v jejich podpoře prostřednictvím programu Obchůdek 2021+. S ohledem na ceny energií a další rostoucí náklady je podpora nyní skutečně životně důležitá. Význam obchodů v malých obcích se naplno ukázal třeba během pandemie. Program nastartoval také větší zájem části krajů tyto obchody podporovat,“ dodává předseda Asociace českého tradičního obchodu, která sdružuje tradiční české maloobchodní sítě, Pavel Březina.

Podávat žádosti bude možné od 1. září do 15. října 2022. Informace jsou k dispozici také na webových stránkách www.obchudek2021plus.cz.


Podnikatelé dostanou další pomoc z evropských peněz, je připraveno přes 81 miliard korun z fondů EU.

Podpora výzkumu, inovací, chytré energetiky i cirkulární ekonomiky. Evropská komise schválila nový Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) Ministerstva průmyslu a obchodu, který podpoří české podniky až do roku 2027.

29.06.2022 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

V programu budou moci o podporu žádat podnikatelé z celé České republiky s výjimkou projektů realizovaných na území hlavního města Prahy. „Na podporu podnikání z fondů EU máme alokováno 81,5 miliardy korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „První výzvy z oblasti energetiky a výzkumu, vývoje a inovací budou vypsány již v průběhu tohoto léta.“

Pomoc cílí primárně na malé a střední podniky a oblast vývoje či energetických technologií.

Vyjednávání trvalo přes půl roku

Ministerstvo průmyslu a obchodu úspěšně tak zakončilo více jak půlroční oficiální vyjednávání s Evropskou komisí nad programovým dokumentem OP TAK. Poslední dva měsíce probíhala intenzivní oboustranná jednání, která vedla k finalizaci programu. „Po nelehkém vyjednávání s Evropskou komisí jsme nyní v podobě OP TAK získali klíčový nástroj podpory podnikání z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

OP TAK navazuje na svého programového předchůdce Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a láká na další příležitosti podpory podnikání v oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace, rozvoje podnikání a dovedností, digitální infrastruktury, chytré energetiky, cirkulární ekonomiky nebo čisté mobility.

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021 – 2027 (OP TAK)

Česko si vyjednalo podporu s předstihem

OP TAK je zároveň nastaven jako komplementární nástroj k další podpoře pro podnikatelský sektor, který byl v nedávné době spuštěn pod MPO z Národního plánu obnovy. OP TAK primárně cílí na malé a střední podniky. Nově nabízí podporu i pro kategorie „small mid-caps“ a „mid-caps“ a stejně jako v předchozích letech umožní zapojení velkých podniků v oblastech výzkumu a vývoje nebo energetiky. U vybraných aktivit budou moci být podpořeni i provozovatelé výzkumných a inovačních infrastruktur nebo organizace pro výzkum a šíření znalostí, dále kraje nebo obce, či organizační složky státu.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2022

MPO nečekalo s přípravou programu až na schválení unijní legislativy. Nový programový dokument zpracovávalo průběžně ve spolupráci s hospodářskými, sociálními či územními partnery. Zároveň vedlo dopředu neformální dialog s Evropskou komisí. Tento přístup umožnil být mezi prvními v rámci připravenosti na programové období 2021-2027 nejen za Českou republiku, ale i mezi dalšími členskými státy. A díky tomu je podpora pod MPO v současnosti rovněž mezi prvními schválenými programy v rámci EU, které se zaměřují na podporu podniků.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526