MONITORING DOTAČNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ.

 30. 8. 2022

MPSV vyhlásilo dvě nové výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus.  

Obce a města dostanou podporu na obnovu brownfieldů pro podnikatelské využití.  

Více než miliardu z Národního plánu obnovy na energetické úspory i využívání vody posílá ministryně Hubáčková obcím.  

MPSV vyhlásilo dvě nové výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus.

21.7.2022, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Více než 1 miliarda korun je určena na komunitně vedený místní rozvoj, 300 milionů korun poputuje na podporu sociální práce.

V rámci výzvy zaměřené na komunitně vedený místní rozvoj mohou o dotaci žádat tzv. Místní akční skupiny (MAS). Jsou to společenství občanů, neziskových organizací, soukromých firem a veřejné správy, která spolupracují na rozvoji svých regionů. „Jde o poměrně významný objem peněz, které mohou sloužit k podpoře komunitní nebo sociální práce. Pokrývá různorodé možnosti využití od sdílené a neformální péče, včetně paliativní a domácí hospicové péče, přes začleňování lidí s hendikepem do společnosti nebo na trh práce, až po pomoc ohroženým rodinám,“ vyzdvihl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Prostředky výzvy o objemu přes 1 miliardu korun jsou určeny na projekty pro sociálně slabší a znevýhodněné lidi ve venkovských komunitách. Výzva byla vyhlášena 1. 7. 2022 a žádosti o podporu bude možné podávat od 27. 7. 2022 do 15. 12. 2022. 

Podpora komunitně vedeného místního rozvoje v OPZ+ navazuje na úspěšné projekty v programovém období 2014 ­ 2020. Jedním z mnoha příkladů, kde se peníze podařilo úspěšně využít, je komunitní centrum Svět dobrých lidí v Dobříši na území MAS BrdyVltava. Tam získané prostředky přispěly hned k několika aktivitám ­ ke zřízení lokální potravinové banky, k doučování dětí ze znevýhodněných rodin, arteterapii pro lidi se zdravotním postižením nebo k výuce českého jazyka pro uprchlíky z Ukrajiny. Další příklady dobré praxe najdete na webu Dobrá praxe MAS – www.esfcr.cz.

Dne 19. 7. byla vyhlášena další z výzev v rámci OPZ+, tentokrát je zaměřená na podporu sociální práce, ve které mohou obce, kraje a dobrovolné svazky obcí žádat o dotaci v celkové výši 300 milionů korun, a to až do 21. 4. 2023. Hlavním cílem výzvy je personální posílení výkonu sociální práce v obcích a krajích. Důraz je kladen na zvýšení profesionálního výkonu sociální práce. Kromě toho bude možné použít finance také na vzdělávání sociálních pracovníků.

Aktuální informace o těchto a dalších výzvách OPZ+ jsou dostupné na webových stránkách https://www.esfcr.cz/prehled-vyzev-opz-plus.


Obce a města dostanou podporu na obnovu brownfieldů pro podnikatelské využití.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlašuje výzvu programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití, pomocí kterého zregenerují obce, kraje a městské části staré zanedbané budovy a umožní jejich další využití pro podnikatelské i nepodnikatelské účely.

19.07.2022 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Podpora je financována z Národního plánu obnovy (NPO). „Vrátit starým zanedbaným budovám jejich smysluplné využití bývá pro mnoho obcí i krajů značně finančně náročné. Z toho důvodu byly z Národního plánu obnovy vyčleněny finanční prostředky na Revitalizace starých stavebních zátěží ve vlastnictví obcí a krajů pro podnikatelské využití. Věřím, že program přispěje ke zlepšení nejen podnikatelské infrastruktury, ale i ke zlepšení nepodnikatelského prostředí, třeba k výstavbě tolik potřebných obecních bytů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpořené projekty mohou zahrnovat demolici starých budov, ale také jejich opravu a nové využití.

Podpořené projekty mohou cílit i na výstavbu obecních bytů

Žádosti mohou podávat obce, kraje a městské části, které mají na svém území brownfieldy vhodné pro převažující podnikatelské, ale i nepodnikatelské využití, a to včetně výstavby obecních bytů. Cílem programu je podpořit projekty se záměrem provést renovaci budov se snížením jejich energetické náročnosti, případně provedení demolice a poté výstavbu nových energeticky účinných budov. Podpořeny budou také projekty s částečnou rekonstrukcí a dostavbou budovy.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Podpora je určena též pro památkově chráněné objekty. „Z brownfieldů se stanou moderní úsporné stavby, které nenarušují životní prostředí, ale naopak přispívají k jeho zlepšení, neboť budou prováděny v souladu s principem „Do No Significant Harm“ tedy významně nepoškozovat životní prostředí. Znamená to například snižování spotřeby vody použitím certifikovaných výrobků či důraz na recyklaci odpadů,“ říká náměstek digitalizace a inovací Petr Očko.

Více informací o podpoře si přečtěte na stránkách MPO.


Více než miliardu z Národního plánu obnovy na energetické úspory i využívání vody posílá ministryně Hubáčková obcím.

2.8.2022, Zdroj: SFŽP ČR (www.sfzp.cz)

ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Energetické úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se už brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Dotaci ve výši přes jednu miliardu korun pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

„Dnešní energetická krize dopadá na všechny bez rozdílu. Energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů představují spolehlivé cesty ke snížení naší celkové spotřeby. O to víc je povzbuzující, že můžeme opět poslat mezi žadatele další miliardu korun v podobě schválených dotací právě na tyto typy projektů,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Mnohé samosprávy pokračují v energetických úsporách svých veřejných budov a chystají další projekty, které jim náklady za spotřebovanou energii ještě sníží. Ve Václavovicích na Ostravsku před pár lety zateplili tělocvičnu, teď se pustí do budovy obecního úřadu, ve které je i velký sál sloužící jako místo setkávání, vlastní kulturní dům obec nemá. Městys Komárov na Berounsku má muzeum umělecké litiny, obecní budova teď projde revitalizací. Cílem je energetická optimalizace objektu. Ve Velkých Losinách přestaví bývalou kotelnu na garáže a zázemí pro údržbu tak, aby byla i energeticky šetrnější.
V aktuálně schváleném balíčku dotací z Národního programu Životní prostředí se dostalo celkem na 36 obecních projektů, které řeší úspory energií ve veřejných budovách. Žadatelé, mezi nimiž jsou kromě obcí i střední školy, si v dotacích rozdělí 744 milionů korun.
Ruku v ruce s energetickými úsporami jde i adaptace budov na změnu klimatu, například efektivním využíváním srážkové vody. Dotace na její zadržování a další využívání získaly na čtyři desítky dalších obcí. „Rezervy v hospodaření s vodou nás pálí. Potýkáme se suchem, v Evropě aktuálně panuje velmi horké počasí, musíme být co nejlépe připraveni. O to víc mě těší přístup obcí, které se snaží myslet na vodu,“ podotýká ministryně Anna Hubáčková.
Dotace využijí například Bojkovice, které vymění nepropustné povrchy za propustné v Bezručově čtvrti. Město Sokolov uspělo hned se třemi projekty pro školní budovy, kde budou zachytávat dešťovou vodu. V Hrubé Vrbce na Hodonínsku na místním obecním domě přibude zelená střecha.
„Starostové ušetří pitnou vodu a zároveň uspoří energie i finance z obecních rozpočtů. To je podstatná motivace k tomu, aby se obce do takových projektů pouštěly,“ vypočítává přínosy hospodaření s dešťovou vodou ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Ministryně Anna Hubáčková schválila i další projekty z dotačních programů. Podporu z Modernizačního fondu získaly fotovoltaické elektrárny s výkonem do 1 MW, které budou vznikat často na střechách již stojících objektů. Podpora v řádech desítek milionů bude rozdělena na environmentální vzdělávání, domovní čistírny odpadních vod nebo na průzkum a posílení zdrojů pitné vody.

Přehled schválených projektů:

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526