MONITORING DOTAČNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ.

 18. 10. 2022

Česko už má schváleny všechny evropské programy do roku 2027.

Česká republika dosáhla teprve jako druhý členský stát Evropské unie schválení všech devíti programů politiky soudržnosti v novém programovém období 2021 až 2027.

26.09.2022 | Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)

Završil se tak proces příprav a vyjednávání vedený Národním orgánem pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj a ministerstvy odpovědnými za jednotlivé programy.

Česko může dosáhnout až na 550 miliard

Schválením Operačního programu Spravedlivá transformace (26. září) se Česku naplno otevírá příležitost dosáhnout v příštích letech na investice ve výši téměř 550 miliard korun. 

„Jsem hrdý na práci všech kolegů z MMR a zapojených ministerstev, kteří se na přípravě programů podíleli. Společnými silami jsme dosáhli cíle. Jsme teprve druhou zemí, kde jsou všechny programy kompletní a schválené. Věřím, že se nám podaří realizovat další desítky tisíc kvalitních projektů, které přispějí k rozvoji naší země, regionů a pomohou naší ekonomice,“ ohodnotil situaci místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Evropské dotace podpoří projekty výzkumu, vývoje a inovací malých a středních firem

„Gratuluji České republice k úspěchu. Částka 550 miliard korun pro dalších sedm let je nyní tou nejlepší investicí. Jsou to stěžejní peníze, které může Česká republika použít na digitální transformaci, rozvoj regionů i na postcovidovou obnovu či na zmírnění důsledků ukrajinské krize či v boji s rostoucími energiemi. V současné době je testováno naše evropské spojenectví, a právě proto, více než kdy jindy, je politika soudržnosti velmi důležitá. Přivádí nás zpět dohromady ke spolupráci,“ okomentoval Hugo Sobral, vedoucí kabinetu komisařky Elisy Ferreiry pro regionální a městskou politiku.

Česká republika má již přes 20 let zkušenosti s čerpáním fondů EU. Schopnost smysluplně čerpat dotace z jednotlivých programů svědčí o dobře nastaveném systému a silném nástroji, kterým politika soudržnosti je. Jejím prostřednictvím se podařilo účinně přispět k rozvoji mnoha regionů či zmírnit dopady nepředvídatelných událostí.

Do konce roku přibydou desítky výzev ve všech programech

V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 80 otevřených výzev ze šesti operačních programů. Do konce letošního roku plánují jednotlivé řídící orgány vyhlásit celkem 178 výzev o celkovém objemu více než 370 miliard korun.

Přehled všech vyhlášených či plánovaných výzev

Pro seznámení s aktuálně startujícím programovým obdobím připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj publikaci Abeceda fondů EU.  Do konce roku rovněž probíhají pro potenciální žadatele semináře k projektovému a finančnímu řízení. Ty jsou organizovány regionálními Eurocentry a registrace je možná na www.dotaceEU.cz.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526