Monitoring dotačních příležitostí.
Malé a střední podniky mohou žádat o dotaci na kreativní služby v rámci výzvy Design Credits.
Malé a střední podniky mohou žádat o dotaci na kreativní služby v rámci výzvy Design Credits.
Výzva k iniciativě Design Credits, která je součástí komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva kultury České republiky, nabízí dotaci podnikům orientovaným na průmyslovou či řemeslnou výrobu až do výše 200 tisíc korun. Na rok 2023 je v rámci výzvy alokováno 10 milionů korun.
13.01.2023 | BusinessInfo.cz
Ministerstvo kultury a agentura na podporu obchodu CzechTrade tím chtějí podpořit propojení malých a středních firem s kreativními profesionály, kteří firmám pomohou inovovat design produktů.
Jednotlivé společnosti mohou z celkové výše 10 milionů korun získat na jeden projekt finanční podporu v rozmezí 50 až 200 tisíc korun. Žadatel o dotaci si musí pro realizaci projektu vybrat některého z profesionálů, kteří jsou součástí Adresáře designérů agentury CzechTrade.
- Zájemci mohou podávat žádosti elektronicky v období od 3. ledna do 31. července 2023 prostřednictvím dotačního portálu Ministerstva kultury
- Podpořené projekty musí být realizovány v období od 1. ledna do 30. září 2023.
Příležitost pro firmy i designéry
Designéři pomohou malým a středním podnikům reagovat na požadavky trhu a tím podpořit jejich konkurenceschopnost, posílit exportní připravenost a významně zvýšit hodnotu jejich značky.
„Jedná se o společný tvůrčí proces firmy a produktového designéra, který povede k zefektivnění vzhledu nebo funkčnosti vlastního produktu. Díky širokému spektru designérů, kteří jsou registrovaní v našem adresáři, se mohou žadatelé o dotaci spojit se zkušenými profesionály v oblasti produktového a průmyslového designu. Hlavní cílem Design Credits je zahájení průmyslové výroby produktů s vysokou přidanou hodnotou,“ upřesňuje vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová s tím, že do Adresáře designérů CzechTrade se mohou průběžně registrovat profesionální designéři zdarma.
Podpořena bude inovace designu produktového portfolia níže uvedených oblastí, které povedou k zefektivnění vzhledu a/nebo funkčnosti produktu žadatele. Půjde o společný tvůrčí proces žadatele a poskytovatele designérských služeb, jenž je založený na součinnosti obou stran, tzn. žadatel je v průběhu tvůrčího procesu rovněž aktivní. Cílem tohoto procesu je zahájení sériové výroby nového nebo inovovaného výrobku.
Malé a střední podniky mohou podat žádost do 31. července 2023. Nárok na získání dotace mají firmy se sídlem nebo provozovnou na území České republiky a zároveň s prokazatelnou historií minimálně tři měsíce před vyhlášením výzvy.
Maximální výše dotace je až 85 % z celkové výše odměny designéra za vytvořené autorské dílo, přičemž celková výše dohodnuté odměny za vytvoření designu není stanovena. Na jednu projektovou žádost lze poskytnout dotaci v maximální výši 200 tisíc korun. Všechny schválené projekty musí být realizovány nejpozději do 30. září 2023.
Podrobné informace k výzvě žadatelé naleznou na webových stránkách CzechTrade nebo Ministerstva kultury ČR.
Zdroj: CzechTrade a MK ČR
MPO podpoří projekty z oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace. Připraveno má až 650 milionů korun.
20.1.2023, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže zejména malým a středním podnikům s projekty z oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace. Z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) je vyčleněno až 650 milionů korun.
„Poté, co jsme v roce 2022 vyhlásili výzvy na podporu výzkumu, vývoje a inovací ve firmách, letos cílíme na podpory, které jsou zaměřené na intenzivnější rozvoj a posilování spolupráce mezi výzkumnou sférou a podniky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Druhá výzva Inovační vouchery navazuje na program Inovační vouchery z OP PIK. Žádosti o podporu lze podávat od 1. února 2023 do 1. února 2024. Pro malé a střední podniky je připraveno až 150 milionů korun. Cílem výzvy je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou, které mohou podnikatelské subjekty využít pro zahájení či zintenzivnění vlastních inovačních aktivit. Nárůst interakcí mezi podniky a organizacemi pro výzkum a šíření znalostí bude mít přímý dopad na posílení konkurenceschopnosti malých a středních podniků, a to zejména tím, že napomůže inovaci produktu, procesu anebo služby.
Klastry ve své první výzvě podpoří projekty kolektivního výzkumu a sdílené infrastruktury pro účely průmyslového výzkumu, vývoje a na rozvoj inovačního klastru. Záměrem je dále přispět k vytváření vazeb mezi podniky, výzkumnými organizacemi, technologickými centry, digitálními inovačnímu huby a dalšími podpůrnými organizacemi. Podporu mohou získat malé a střední podniky, pro které je vyčleněno až 250 milionů korun. Žádosti o podporu bude možné podávat od 23. ledna 2023 do 21. dubna 2023.
V rámci I. výzvy Partnerství znalostního transferu bude podpořeno partnerství mezi malým, středním podnikem a organizací pro výzkum a šíření znalostí za účelem transferu znalostí, ke kterým podnik nemá přístup. Tento přenos je realizován za účasti tzv. Asistenta znalostního transferu, kterým je absolvent magisterského nebo doktorského studia a který bude vybrán na základě výběrového řízení. Příjem žádostí o podporu bude probíhat od 27. ledna 2023 do 28. dubna 2023. Pro žadatele je připraveno 150 milionů korun.
První výzva Technologické platformy je zaměřena na vytváření a implementaci strategií, které umožní podnikům reagovat na společné výzvy, potřeby a požadavky spojené s přechodem na digitální a zelené technologie v průmyslu. Prioritou je tak přispět k urychlení digitální a zelené transformace a zavádění pokročilých technologií v podnicích. Výzva je určena pro sdružení podnikatelů a výzkumných organizací. V rámci této výzvy je nachystáno až 100 milionů korun. Podání žádostí o podporu je možné od 23. ledna 2023 do 14. dubna 2023.
Zájemci o podporu se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace (API), která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a je zřízena Ministerstvem průmyslu a obchodu. API pomáhá žadatelům s přípravou žádostí o dotaci a s administrací vlastního projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky, kde poskytuje individuální konzultace ke konkrétním projektům a pořádá odborné tematické semináře, zároveň také provozuje zelenou linku, kam se mohou zájemci se svými dotazy obracet.
Zdroj: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-podpori-projekty-z-oblasti-vyzkumu–vyvoje–inovaci-a-digitalizace–pripraveno-ma-az-650-milionu-korun–272125/