Informace z Polska – zákony – předpisy – pozvánky a další.

 4. 2. 2022

Polský protiinflační štít od 01.02.2022.  

Aktualne zasady i ograniczenia – Aktuální pravidla a omezení v Česku a Polsku.  

Polský protiinflační štít od 01.02.2022

Zdroj: PAP, TVN24 Biznes, Onet.

Od úterý 1. února vstoupila v Polsku v platnost nová verze protiinflačního štítu, který má trvat do 31. července a má ochránit polské domácnosti před vzrůstající inflací. Co se v Polsku na šest měsíců změnilo? Polská vláda snížila daně u paliv, energií a především u základních potravin.

Potraviny:

DPH na potraviny a nápoje, dříve podléhající sazbě 5%, klesla na 0%.

Jedná se o produkty jako: – maso a droby, – ryby, korýši, měkkýši a jiní vodní bezobratlí – kromě humrů a chobotnic, – mléčné výrobky, ptačí vejce, přírodní med, – zelenina a některé kořeny a hlízy, – jedlé ovoce a ořechy; kůra citrusových plodů nebo melounů, – obilniny, – mlýnské výrobky, přípravky z obilnin a pekařské výrobky; – olejnatá semena a ovoce, obiloviny, – živočišné nebo rostlinné nebo mikrobiální tuky a oleje, – vody – včetně minerálních vod a sodovek, obsahující přidaný cukr nebo jiná sladidla nebo ochucené, a jiné nealkoholické nápoje, – jogurty, podmáslí, kefír, zmrzlina, – nealkoholické nápoje, ve kterých hmotnostní podíl ovocné, zeleninové nebo ovocné a zeleninové šťávy není nižší než 20 %. Podle surovinového složení, – dietní potraviny pro zvláštní lékařské účely. Nulová DPH se týká přibližně tří tisíc potravinářských produktů.

Pohonné hmoty:

DPH na pohonné hmoty byla snížena z 23% na 8%. Jedná se motorovou naftu, biosložky tvořící samoobslužná paliva, benzín a LPG.

Energie a tepelná energie:

DPH na plyn byla snížena z 8% na 0%, u tepelné energie z 8% na 5 %.

V případě elektřiny bude zachována snížená sazba daně ve výši 5 %.

Hnojiva:

U hnojiv, pesticidů, zahradní zeminy a dalších prostředků podporujících zemědělskou výrobu klesla DPH z 8% na 0%.

Předpokládaný vliv na polský státní rozpočet.

Snížení DPH má stát státní rozpočet asi 11,6 miliardy PLN, z toho snížení DPH na potraviny a nápoje je asi 2,92 miliardy PLN, náklady na palivo asi 3,11 miliardy PLN, hnojiva asi 0,52 miliardy PLN, plyn asi 2,09 miliardy PLN, elektřina asi 2,30 miliardy PLN, teplo asi 0,67 miliardy PLN.

Očekává se, že snížené sazby DPH budou platit od úterý 1. února do 31. července 2022. Pokud vláda nerozhodne o prodloužení.


Aktualne zasady i ograniczenia – Aktuální pravidla a omezení v Česku a Polsku.

Covid v Česku a Polsku k 22-02-01 pl-cz

Text v plném znění ve formátu PDF.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526