PL/CZ informace – zákony – předpisy – pozvánky a pod. CZ/PL informacje – ustawy – przepisy – zaproszenia itp.

 8. 7. 2022

COVID-19 Wywiad z polskim Ministrem Zdrowia.  

COVID-19 Rozhovor s polským ministrem zdravotnictví.  

Wywiad z polskim Ministrem Zdrowia.

Źródło: Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/niedzielski-nie-spodziewamy-sie-jesienia-dynamicznego-wzrostu-hospitalizacji-z-powodu-covid-19-1154737

Niedzielski: nie spodziewamy się jesienią dynamicznego wzrostu hospitalizacji z powodu COVID-19

Mamy dziś do czynienia ze zwyżką zachorowań na COVID-19, jednak nie ma żadnego zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział w czwartek, 30 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego jesień ma być obarczona „ryzykiem zakażeń, lekkich zachorowań, a nie dynamicznego wzrostu hospitalizacji“.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek, 30 czerwca, w Studiu PAP powiedział, że MZ zakłada, że w lipcu „dziennie będzie następowało 300 tys. immunizacji w całym kraju“. – Około 300 tys. osób będzie miało kontakt, bardzo niewielka liczba z nich będzie chorowała“ – dodał.

Niedzielski zaznaczył, że dziś mamy do czynienia z „pewną zwyżką zachorowań“, jednak „bez potencjału przerodzenia się w falę“: – W tym tygodniu widzimy wyraźny wzrost liczby zakażeń, bo te dynamiki są rzędu podwajania tego, co było w zeszłym tygodniu. Minister przypomniał, że w poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia z ok. 300 zakażeniami dziennie, „a teraz przeskoczyliśmy do przedziału 500-600“.

Taki poziom, zdaniem ministra, nie stanowi jednak „żadnego zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej“. To dzięki „stosunkowo dużemu“ poziomowi immunizacji społeczeństwa. Chodzi o odporność na koronawirusa uzyskaną w drodze szczepienia oraz przechorowań. Niedzielski przypomniał, że według majowych badań MZ „ponad 90 proc. społeczeństwa ma przeciwciała przeciw COVID-19“.

Z kolei na jesieni, jak zaznaczył Niedzielski, możemy spodziewać się kolejnego zwiększenia liczby zachorowań. „Pojawiają się mutacje, one fachowo nazywane są BA.4 i BA.5, które uciekają tej immunizacji, to znaczy, że są dalszymi krewnymi Omikronu i szczepienia mniej chronią przed samym zakażeniem“ – dodał.

Minister podkreślił, że zarówno kolejne mutacje wariantu Omikron, jak i sam Omikron, „nie wywołują takiej presji na system opieki zdrowotnej, bo po prostu nie ma tylu hospitalizacji“.

– Przebiegi choroby są stosunkowo lekkie, a czasami wręcz niezauważalne – powiedział. Dlatego, według niego jesień ma być obarczona „ryzykiem zakażeń, lekkich zachorowań, a nie dynamicznego wzrostu hospitalizacji“.

Niedzielski dodał, że na rzecz MZ pracują ośrodki prognostyczne i zespoły naukowców modelujące zjawisko epidemii, które same zastrzegają, że prognozy na jesień obarczone są „ogromnym ryzykiem“. Oznacza to, że „wiarygodność prognoz na jesień nie jest duża“. Minister powiedział, że najlepiej sprawdza się prognozowanie krótkoterminowe, obejmujące okres nieprzekraczający miesiąca.


Rozhovor s polským ministrem zdravotnictví.

Zdroj:  Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/niedzielski-nie-spodziewamy-sie-jesienia-dynamicznego-wzrostu-hospitalizacji-z-powodu-covid-19-1154737

Niedzielski: Neočekáváme dynamický nárůst hospitalizací kvůli COVID-19 na podzim.

Dnes se potýkáme s nárůstem případů COVID-19, ale efektivita systému zdravotní péče není ohrožena – řekl ve čtvrtek 30. června ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Podzim má být podle něj zatížen „rizikem infekcí, lehkých onemocnění, a nikoli dynamickým nárůstem hospitalizací“.

Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski ve čtvrtek 30. června ve Studiu PAP uvedl, že ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že v červenci „bude v celé zemi 300 000 očkování denně“.  – Asi 300 000 lidí budou mít kontakt, velmi malý počet z nich bude nemocných,“ dodal.

Niedzielski poznamenal, že dnes máme co do činění s „určitým nárůstem případů“, ale „bez potenciálu přeměnit se ve vlnu“: – Tento týden vidíme jasný nárůst počtu infekcí, protože tato dynamika je v řádu zdvojnásobení toho, co bylo minulý týden. Ministr připomněl, že v předchozích týdnech jsme řešili kolem 300 infekcí denně, „a nyní jsme se dostali do rozmezí 500-600.“

Taková úroveň podle ministra nepředstavuje „žádné ohrožení efektivity zdravotnictví“. Je to dáno „relativně vysokou“ úrovní proočkovanosti veřejnosti. Jde o imunitu vůči koronaviru získanou očkováním a nemocí. Niedzielski připomněl, že podle květnového výzkumu ministerstva zdravotnictví „má protilátky proti COVID-19 více než 90 procent společnosti“.

Na podzim, jak upozornil Niedzielski, lze zase očekávat další nárůst počtu případů. „Existují mutace, odborně se nazývají BA.4 a BA.5, které této imunizaci unikají, to znamená, že jsou vzdálenými příbuznými Omikronu a očkování méně chrání před samotnou infekcí“ – dodal.

Ministr zdůraznil, že jak následné mutace varianty Omikron, tak samotný Omikron „nevyvíjejí takový tlak na zdravotnictví, protože hospitalizací prostě není tolik“.

„Průběh onemocnění je poměrně lehký a někdy i neznatelný,“ řekl. Podzim má být proto podle něj zatížen „rizikem infekcí, lehkých onemocnění, a nikoli dynamickým nárůstem hospitalizací“.

Niedzielski dodal, že ministerstvo zdravotnictví pracuje pro prognostická centra a týmy vědců modelujících fenomén epidemií, které samy stanoví, že prognózy propadu podléhají „obrovskému riziku“. To znamená, že „předpovědi na podzim nejsou příliš spolehlivé“. Ministr uvedl, že nejlépe fungovala krátkodobá prognóza na období nepřesahující měsíc.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526