PL/CZ informace – zákony – předpisy – pozvánky a pod. CZ/PL informacje – ustawy – przepisy – zaproszenia itp.

 8. 11. 2022

POLSKO. V platnost vstoupilo nové covidové nařízení.  

POLSKA. Weszło w życie nowe rozporządzenie covidowe.  

CZECHY. Wzrost liczby zgonów z covidem przeraża lekarzy. Ostrzegają przed obecnymi objawami.  

ČESKO. Nárůst počtu úmrtí s covidem děsí lékaře. Varují před aktuálními příznaky.  

POLSKO. V platnost vstoupilo nové covidové nařízení.

Zdroj: : https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Weszlo-w-zycie-nowe-rozporzadzenie-covidowe-Wazna-zmiana,238632,2.html

31. října vstupuje v platnost nové nařízení o covidu, týkající se zákazů a příkazů v souvislosti s pandemií COVID-19. Dokument byl zveřejněn ve Sbírce zákonů 30. října.

Nařízení zavádí pouze jednu změnu: prodlužuje všechna stávající omezení do 31. prosince 2022. Dodejme, že v současné době je zachována pouze povinnost nošení roušek ve zdravotnických subjektech (mj. v nemocnicích, poliklinikách, poradnách) a lékárnách. O pár měsíců dříve byla zrušena cestovní omezení nebo pravidla karantény a izolace.

V dokumentu je rozšíření omezení argumentováno „aktuálně zaznamenaným počtem nových infekcí virem SARS-CoV-2, jakož i poskytování zdravotní péče včetně nemocnic) poskytované lidem nakaženým tímto virem a situací v jiných zemích, zejména sousedících s Polskou republikou“.

30. října bylo potvrzeno 158 nákaz koronavirem, den předtím jich bylo 806. V ten den hlásily služby 17 úmrtí. V období od 20. do 26. října však studie potvrdily 6 656 infekcí koronavirem, z toho 1 285 reinfekcí. Za tu dobu zemřelo 100 osob na COVID-19.


 

POLSKA. Weszło w życie nowe rozporządzenie covidowe.

Żródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Weszlo-w-zycie-nowe-rozporzadzenie-covidowe-Wazna-zmiana,238632,2.html

31 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie covidowe, dotyczące zakazów i nakazów w związku z pandemią COVID-19. Dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw 30 października.

Rozporządzenie wprowadza tylko jedną zmianę: przedłuża wszystkie istniejące obostrzenia do 31 grudnia 2022 roku. Dodajmy, że obecnie utrzymany został wyłącznie obowiązek noszenia maseczek w podmiotach leczniczych (m.in. szpitalach, przychodniach, poradniach) oraz aptekach. Już kilka miesięcy wcześniej zrezygnowano z obostrzeń dotyczących podróżowania, czy zasad kwarantanny i izolacji.

W dokumencie przedłużenie obostrzeń argumentowane jest „aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską”.

Przypomnijmy, 30 października potwierdzono 158 zakażeń koronawirusem, dzień wcześniej było ich 806. Tego dnia służby raportowały o 17 zgonach. Natomiast w okresie od 20 do 26 października badania potwierdziły 6656 zakażeń koronawirusem, w tym 1285 ponownych. W tym czasie zmarło 100 osób z COVID-19.


CZECHY. Wzrost liczby zgonów z covidem przeraża lekarzy. Ostrzegają przed obecnymi objawami.

Katerina Herodesová 30.10.2022, 05:59

Wielka Brytania donosi o alarmującym wzroście zgonów z powodu covid. Lekarze ostrzegają, że przyczyną jest pomylenie objawów z przeziębieniem. Jakie są liczby w Czechach i na jakie objawy powinniśmy zwracać uwagę?

Liczba zgonów związanych z Covid w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła. Według danych Urzędu Statystyk Narodowych liczba ta wzrosła o przerażające 40 procent w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Mówi się, że wzrost jest spowodowany nową falą, donosi Sky News.

Liczby są najwyższe od sierpnia. Natomiast zmniejszyła się liczba nowych pozytywnych przypadków i liczba hospitalizacji. Objawy covid-19 są często mylone z objawami przeziębienia.

Według lekarzy powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli odczuwamy ból gardła, katar, ból głowy czy kaszel. Chorobie mogą też towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia rozwój w Czechach jest łagodniejsszy. W środę dodano 1137 pozytywnych przypadków Covid-19, w sobotę 322. Zmniejsza się również liczba hospitalizowanych pacjentów. W poniedziałek 1113 osób znalazło się w szpitalach, z czego 43 było w ciężkim stanie. W środę liczba hospitalizowanych pacjentów spadła do 896. Chorych z ciężkim przebiegiem jest 38. W ciągu ostatniego miesiąca na covid zmarło 458 osób. Od początku pandemii liczba ta przekroczyła 41 tys.

Liczba zgonów w związku z chorobą COVID-19 Źródło: mzcr.cz

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba nowych tygodniowych przypadków na całym świecie spadła o 15 procent w tygodniu od 17 do 23 października 2022 r. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zgłoszono ponad 2,6 miliona nowych przypadków.

Na całym świecie liczba nowych zgonów tygodniowo spadła o 13 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem, przy czym zgłoszono ponad 8500 zgonów. Na dzień 23 października 2022 r. na całym świecie zgłoszono ponad 624 miliony potwierdzonych przypadków i ponad 6,5 miliona zgonów.

Źródło: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/474713-narust-poctu-umrti-s-covidem-desi-lekare-varuji-pred-aktualnimi-priznaky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=testy-20221102&campaignsrc=tn_clipboard#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null


ČESKO. Nárůst počtu úmrtí s covidem děsí lékaře. Varují před aktuálními příznaky.

Kateřina Herodesová

30.10.2022, 05:59

Velká Británie hlásí alarmující nárůst počtu úmrtí s covidem. Lékaři upozorňují, že příčina spočívá v zaměňování příznaků za nachlazení. Jaká jsou čísla v Česku a na jaké příznaky bychom si měli dát pozor?

Počet úmrtí s covidem ve Velké Británii výrazně stoupl. Podle dat Národního statistického úřadu se oproti minulému týdnu číslo zvýšilo o děsivých 40 procent. Nárůst je údajně způsoben novou vlnou, upozorňuje deník Sky News.

Čísla jsou nejvyšší od srpna. Oproti tomu ale klesl počet nových pozitivních případů a počet hospitalizací. Příznaky onemocnění covidem-19 bývají totiž často zaměňovány s projevy běžného nachlazení.

Podle lékařů bychom měli dbát zvýšené opatrnosti v případě, že pociťujeme bolest v krku, rýmu, bolest hlavy či kašel. Onemocnění může být doprovázeno i bolestí svalů a únavou.

​Podle dat ministerstva zdravotnictví je vývoj v Česku příznivější. Ve středu přibylo 1 137 pozitivních případů covidu-19, v sobotu 322. Klesá i počet hospitalizovaných.

V pondělí bylo v nemocnicích 1 113 osob, z toho 43 v těžkém stavu. Ve středu klesl počet hospitalizovaných na 896. Pacientů s těžkým průběhem je 38. Za poslední měsíc zemřelo s covidem 458 lidí. Od začátku pandemie přesahuje číslo 41 tisíc.

Počty úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 Zdroj: mzcr.cz

​Z globálního hlediska se podle Světové zdravotnické organizace počet nových týdenních případů celosvětově snížil o 15 procent během týdne od 17. do 23. října 2022 ve srovnání s předchozím týdnem. Bylo hlášeno více než 2,6 milionu nových případů.

Celosvětově se počet nových týdenních úmrtí ve srovnání s předchozím týdnem snížil o 13 procent, přičemž bylo hlášeno více než 8 500 úmrtí. K 23. říjnu 2022 bylo celosvětově hlášeno více než 624 milionů potvrzených případů a více než 6,5 milionu úmrtí.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/474713-narust-poctu-umrti-s-covidem-desi-lekare-varuji-pred-aktualnimi-priznaky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=testy-20221102&campaignsrc=tn_clipboard#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526