PL/CZ informace – zákony – předpisy – pozvánky a pod. CZ/PL informacje – ustawy – przepisy – zaproszenia itp.

 13. 11. 2023

Poláci budou čelit bolestivým nárůstům. Víme, co bude dražší.* 

Polaków czekają bolesne podwyżki. Wiemy, co zdrożeje.* 

Už vás tu nechceme. Několika Čechům rozpíchali u polských marketů pneumatiky.* 

Nie chcemy cię już tutaj. Kilku Czechów przebiło opony na polskich targach.* 

Poláci budou čelit bolestivým nárůstům. Víme, co bude dražší.

Zdroj: https://www.money.pl/gospodarka/paliwa-energia-zywnosc-dluga-lista-produktow-ktore-wkrotce-moga-podrozec-6960619981200032a.html

Inflace, která u některého zboží stále dosahuje několika až několika desítek procent, znamená, že řada cen bude nadále výrazně růst. Případné poklesy budou brzdit i rostoucí ceny pohonných hmot a elektřiny. V následujících měsících bude hodně záležet na nové vládě a na tom, zda rozšíří nulovou DPH na potraviny a zastřeší spotřebitele energie.

Ceny stále rostou. Co nás čeká příští rok? Hodně bude záležet na nové vládě Donalda Tuska (East News, Krzysztof Radzki)

Dnes je první zasedání nového Sejmu, Polsko bude muset zvolit vládu. Prezident Andrzej Duda rozhodl, jak oznámil ve svém projevu, že se o to nejprve pokusí premiér Mateusz Morawiecki. Parlamentní aritmetika však naznačuje, že předsedou vlády bude Donald Tusk – určený do této funkce v dalším pokusu většinově-demokratické opozice z minulého volebního období.

Inflace se nezastavila. Ceny porostou

Nová vláda bude muset čelit mnoha ekonomickým výzvám. Nebudou se lišit od těch, kterým čelí současná vláda. Jedním z nich je vysoká inflace zahrnující drahé (a dalšímu zdražování vystavené) energetické suroviny, rostoucí ceny pohonných hmot a rostoucí účty za energie. V listopadové projekci inflace Polská národní banka předpovídá, že průměrná roční inflace v letošním roce bude činit 11,4 % a v příštím roce – 4,6 %.

Ceny tedy porostou i nadále, i když tento nárůst bude jednoduše méně děsivý. Prozatím se potýkáme s výrazným zpomalením – inflace v říjnu klesla na 6,5 ​​% (z 8,2 % v září). Tento výsledek ovlivnily především pohonné hmoty, které zlevnily až o 14,4 % (tento jev nastal před volbami, ale po nich nastal rapidní nárůst). Ceny potravin stále rostou téměř 8% tempem a ceny energií se meziročně zvýšily o více než 8%. Zde lze dynamiku růstu cen stále považovat za vysokou.

To je vidět, když se podíváme na jednotlivé kategorie produktů. Známe je díky úplným údajům Centrálního statistického úřadu za září. Ceny elektřiny se za rok zvýšily přibližně o 20 %, ceny tepla o více než 30 %, ceny potravin stále výrazně rostou – ceny chleba vzrostly o 10 %, ceny masa o 7,6 % (včetně vepřového o 9,6 %, ale ceny drůbeže klesly o 7 %). Až 10,1 % růst byl zaznamenán v kategorii „mléko, sýry, vejce“, z toho samotná vejce byla v září vyšší o 17,4 % dražší než před rokem. Výrobky v kategoriích jogurty, smetana, mléčné nápoje a dezerty za rok zdražily o 11,3 %.

Bankéři nepochybují, že říjnový odečet byl výjimkou. „Prostor pro snížení inflace v příštích měsících však bude malý. Zejména proto, že maloobchodní ceny pohonných hmot se budou muset přizpůsobit trendům na mezinárodních trzích, což zvýší míru spotřebitelské inflace v posledních měsících letošního roku. Na konci letos by se inflace měla blížit 7 %.“ – říkají odborníci Bank Millennium.

V praxi to znamená, že produkty, které kupujeme každý den v obchodech a které jsou pro mnoho lidí měřítkem inflace, ještě dlouho nepřestanou zdražovat.

To platí i pro služby. Ty se podle posledních údajů zvýšily téměř meziročně o 10 %. V průměru proto, že přehled jednotlivých kategorií nás dělá ještě pesimističtějšími. O 14,7 % zdražily služby pro domácnost a organizovaná turistika zdražila o 11,9 %. O 12 % zdražilo využití restaurací a hotelů, a o 11,3 % – kadeřnické služby. Toto jsou jen vybrané příklady.

Pohonné hmoty už zdražují

Inflaci ovlivní i růst cen pohonných hmot. Cena jednoho litru benzinu na stanicích PKN Orlen minulý týden přesáhla 6,5 ​​PLN. Další růst je na obzoru. Analytici dotazovaní money.pl předpovídají, že přední sedmička se může objevit na pylonech v listopadu.

Stejný názor má i Dawid Czopek, manažer FIZ a analytik trhu s pohonnými hmotami.

Spravedlivá cena motorové nafty je dnes přibližně 7 PLN za litr. Cena benzinu by podle něj měla být zhruba o 30 centů nižší.

– Vezmeme-li v úvahu, že kategorie „doprava“ – která většinou závisí na cenách pohonných hmot – má v inflačním koši asi 10procentní podíl, znamená to, že zvýšení ceny motorové nafty (70 % kapalných paliv) o cca 15 % (z 6 PLN na 7 PLN) se projeví zvýšením inflace minimálně o 1 procentní bod – předpovídá.

Náklady na pohonné hmoty samozřejmě ovlivňují i ​​další kategorie, například ceny potravin. Dawid Czopek vysvětluje, že to nemůže být jinak, protože kombajn, traktor nebo dodávkový vůz jsou všechna zařízení poháněná palivem.

Partner money.pl zdůrazňuje, že ceny pohonných hmot se promítají do cen většiny zboží, které spotřebováváme. – Ne vždy přímo, ale i kategorie související např. s oblečením nebo obuví do určité míry souvisí s cenami pohonných hmot – vyjmenovává analytik.

Ceny energií jsou stále hrozbou

Problém, kterému bude muset nová vláda čelit, jsou ceny elektřiny. Zde odborníci nepochybují: pokud se příští rok nezavedou solidární štíty nebo nezmrazí ceny energií a obnoví se DPH na energie, mohou se celkové náklady na energie zvýšit o 70 % oproti současným cenám. To se okamžitě promítne do cen mnoha produktů.

Existuje šance, že tento růst bude zastaven. Politik Občanské koalice Andrzej Domański v rozhovoru pro PAP naznačil, že bude usilovat o to, aby v roce 2024 byly ceny plynu a elektřiny pro domácnosti a samosprávy zmrazeny na podobné úrovni jako letos. Jaké řešení v tomto ohledu nová vláda přijme, však není jisté – zvýšení cen je tedy možné.

Takto mohou růst ceny potravin

Grzegorz Rykaczewski, expert z oddělení makroekonomických analýz Bank Pekao SA, v analýze zpracované pro money.pl zdůrazňuje, že pokles cen zemědělských surovin ve světě i v Evropě silně podporuje dezinflaci cen potravin.

– Od března zůstává roční tempo poklesu světových cen hlavních surovin dvouciferné. Za zmínku však stojí, že po období rychlých propadů se jejich tempo začalo zpomalovat. Pokles cen jednotlivých produktů navíc není rovnoměrný, což odráží různorodou situaci na konkrétních trzích – zdůrazňuje odborník.

Uvádí také, jak se mohou jednotlivé kategorie produktů chovat. Pšenice je ohrožena růstem. – V případě pšenice je bariérou, která v současnosti brzdí pokles cen, zvýšení napětí v globální rovnováze. Globální projekce sklizně pro sezónu 2023/24 se v posledních měsících zhoršily, přičemž poptávka zůstává poměrně stabilní. Nižší, než se původně očekávalo, byla také úroda v Evropské unii, kde byly hlášeny i problémy s kvalitou obilí, říká.

V segmentu olejnin jsou pozitivní vysoké sklizně řepky a slunečnice v zemích Evropské unie. V letošní sezóně preferují pokles cen. Existuje však také hrozba. – Vysoké ceny americké sóji kladně tlačí na ceny ostatních olejnin – zdůrazňuje analytik.

Vepřové může zlevňovat pomaleji

Maso je také jedním z nejdůležitějších potravinářských produktů. Jak vysvětluje expert, v příštích měsících bude oslabení cen způsobeno sezónními faktory a výrazně nižšími náklady na krmivo než o rok dříve.

– Situace se však bude v jednotlivých výrobních segmentech lišit. U drůbeže jsou možné výraznější poklesy. V případě vepřového masa, nejoblíbenějšího masa v Polsku, však strukturální problémy v produkci prasat v Polsku a dalších zemích Evropské unie související se snižováním stáda zůstávají omezením silnějšího oslabení – připouští odborník.

Mléčné výrobky začaly zdražovat

Grzegorz Rykaczewski poznamenává, že poslední týdny přinesly mírné zvýšení světových cen mléčných výrobků. Podle jeho názoru může situace přetrvávat až do konce roku a sezónní faktory podpoří růst cen.

Existuje však naděje na pokles. Zvýšení produkce syrového mléka v zemích, které jsou největšími světovými exportéry mléčných výrobků, je po mnoho posledních měsíců faktorem přispívajícím k poklesu cen – zdůrazňuje.

– Pokud bude tato dynamika pokračovat, i po novém roce, tedy až se dopad sezónních faktorů změní na negativní, můžeme být svědky návratu poklesu cen na trhu s mlékem v Evropě – zdůraznil expert.

Potenciální likvidace protiinflačního štítu však představuje hrozbu pro ceny. Nařízení, které by prodloužilo trvání štítu, ještě nebylo podepsáno. Zrušení štítu může znamenat zvýšení mnoha cen o 5 %, což je stejně jako sazba DPH před zavedením štítu.

Robert Kędzierski, novinář money.pl


Polaków czekają bolesne podwyżki. Wiemy, co zdrożeje.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/paliwa-energia-zywnosc-dluga-lista-produktow-ktore-wkrotce-moga-podrozec-6960619981200032a.html

Inflacja, która w przypadku części towarów nadal sięga kilkunastu-kilkudziesięciu procent, sprawia, że wiele cen wciąż będzie mocno rosnąć. Wszelkie spadki utrudnią też drożejące paliwa i energia elektryczna. W najbliższych miesiącach wiele będzie też zależało od nowego rządu i tego, czy przedłuży zerowy VAT na żywność i osłony dla odbiorców energii.

Ceny ciągle rosną. Co nas czeka w przyszłym roku? Wiele będzie zależało od nowego rządu Donalda Tuska (East News, Krzysztof Radzki)

Dziś pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, Polskę czeka wyłonienie rządu. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, o czym poinformował w orędziu, że próbę podejmie najpierw premier Mateusz Morawiecki. Arytmetyka sejmowa wskazuje jednak na to, że szefem rządu zostanie Donald Tusk – desygnowany na to stanowisko w kolejnej próbie przez mającą większość demokratyczną opozycję z poprzedniej kadencji.

Inflacja się nie zatrzymała. Ceny będą rosnąć

Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami ekonomicznymi. Nie będą się różnić od tych, z którymi zmaga się obecna władza. Jednym z nich jest wysoka inflacja, w tym drogie (i narażone na dalszy wzrost cen) surowce energetyczne, drożejące paliwa i rosnące rachunki za energię. NBP w listopadowej projekcji inflacji prognozuje, że średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie 11,4 proc., natomiast w przyszłym – 4,6 proc.

Ceny nadal będą więc rosnąć, choć ten wzrost będzie po prostu mniej przerażający. Na razie mamy do czynienia ze sporym wyhamowaniem – inflacja w październiku spadła do 6,5 proc. (z 8,2 proc. we wrześniu). Na ten wynik w największym stopniu wpłynęły paliwa, które potaniały aż o 14,4 proc. (do takiego zjawiska doszło przed wyborami, natomiast po nich nastąpił szybki wzrost). Żywność drożeje wciąż w tempie niemal 8 proc., a nośniki energii podrożały rok do roku o ponad 8 proc. Tu dynamikę wzrostu cen wciąż można uznać za wysoką.

Widać to, gdy przyjrzymy się poszczególnym kategoriom produktów. Znamy je dzięki pełnym danym GUS za wrzesień. Energia elektryczna podrożała przez rok o ok. 20 proc., a cieplna – o ponad 30. Żywność nadal drożeje wyraźnie – pieczywo podrożało o 10 proc., mięso o 7,6 (w tym wieprzowe o 9,6, ale już drobiowe staniało o 7 proc.). Aż 10,1 proc. wzrostu odnotowano w kategorii „mleko, sery, jaja“, z czego same jaja były we wrześniu o 17,4 proc. droższe niż rok temu. Z kolei produkty z kategorii jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne podrożały w rok o 11,3.

Bankowcy nie mają wątpliwości, że październikowy odczyt był swego rodzaju wyjątkiem. „Przestrzeń do zniżki inflacji w kolejnych miesiącach będzie jednak niewielka. Szczególnie że ceny detaliczne paliw będą musiały dostosować się do trendów na rynkach międzynarodowych, zwiększając wskaźnik inflacji konsumenckiej w ostatnich miesiącach tego roku. Na koniec tego roku inflacja powinna być zbliżona do 7 proc.“ – oceniają eksperci Banku Millennium.

W praktyce oznacza to, że produkty, które kupujemy na co dzień w sklepach i które dla wielu są miarą inflacji, długo jeszcze nie przestaną drożeć.

Dotyczy to też usług. Te, według ostatnich danych, podrożały o blisko 10 proc. rok do roku. Średnio, bo przegląd poszczególnych kategorii napawa jeszcze większym pesymizmem. O 14,7 proc. podrożały usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a turystyka zorganizowana – o 11,9 proc. O 12 proc. zdrożało korzystanie z restauracji i hoteli, a o 11,3 proc. – usługi fryzjerskie. To tylko wybrane przykłady.

Paliwa już drożeją

Na inflację wpłyną też rosnące ceny paliw. Cena jednego litra benzyny na stacjach PKN Orlen już w zeszłym tygodniu przekroczyła poziom 6,5 zł. Na horyzoncie widać kolejny wzrost. Analitycy, z którymi rozmawiał money.pl, przewidują, że siódemka z przodu na pylonach może pojawić się jeszcze w listopadzie.

Tego samego zdania jest Dawid Czopek, zarządzający FIZ, analityk rynku paliwowego.

Na dzisiaj uczciwa cena oleju napędowego to ok. 7 zł za litr. Cena benzyny powinna być ok. 30 groszy niżej – mówi.

– Biorąc pod uwagę, że kategoria „transport“ – która w większości zależy od cen paliw – ma około 10-procentowy udział w koszyku inflacji, oznacza to, że wzrost ceny oleju napędowego (70 proc. paliw płynnych) o około 15 proc. (z 6 zł na 7 zł) przełoży się na wzrost inflacji co najmniej o 1 punkt procentowy – prognozuje.

Koszty paliw odbijają się oczywiście też na innych kategoriach, choćby na ceny jedzenia. Dawid Czopek tłumaczy, że nie może być inaczej, skoro kombajn, traktor czy samochód dostawczy to wszystko urządzenia zasilane paliwem.

Rozmówca money.pl podkreśla, że ceny paliwa mają przełożenie na ceny większości dóbr, które konsumujemy. – Nie zawsze wprost, ale nawet kategorie związane np. z odzieżą czy obuwiem w jakimś stopniu związane są z cenami paliw – wylicza analityk.

Ceny energii wciąż zagrożeniem

Problemem, z którym będzie musiał zmierzyć się nowy rząd, są ceny prądu. Tu eksperci nie mają wątpliwości: jeśli w przyszłym roku nie zostaną wprowadzone tarcze solidarnościowe lub nie zostaną zamrożone ceny energii, a dodatkowo zostanie przywrócony VAT na energię, to łączny koszt energii może wzrosnąć o 70 procent w porównaniu do obecnych cen. To natychmiast przełoży się na ceny wielu produktów.

Jest szansa, że ten wzrost zostanie zahamowany. Andrzej Domański, polityk Koalicji Obywatelskiejwskazał w rozmowie z PAP, że będzie dążyć do tego, by w 2024 roku ceny gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i samorządów były zamrożone na poziomie zbliżonym do tego roku. Nie ma jednak pewności, jakie rozwiązanie przyjmie w tym zakresie nowy rząd – wzrost cen jest zatem możliwy.

Tak może drożeć żywność

Grzegorz Rykaczewski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych z Banku Pekao SA podkreśla w analizie opracowanej dla money.pl, że spadek cen surowców rolnych na świecie oraz w Europie mocno wspiera dezinflację cen żywności.

– Od marca roczna dynamika spadku globalnych notowań głównych surowców pozostaje dwucyfrowa. Warto jednak zauważyć, że po okresie gwałtownych spadków ich tempo zaczęło się zmniejszać. W dodatku osłabienie cen poszczególnych produktów nie jest równomierne, co jest wyrazem zróżnicowanej sytuacji na konkretnych rynkach – podkreśla ekspert.

Wymienia też, jak zachowywać mogą się poszczególne kategorie produktów. Na ryzyko wzrostu narażona jest pszenica. – W przypadku pszenicy barierą, która obecnie hamuje spadki cen, jest wzrost napięć w światowym bilansie. W ostatnich miesiącach pogorszyły się projekcje globalnych zbiorów w sezonie 2023/24, przy dość stabilnym popycie. Niższe, niż pierwotnie oczekiwane, były też zbiory w Unii Europejskiej, gdzie odnotowano również problemy z jakością ziarna – mówi.

W segmencie roślin oleistych pozytywem są wysokie zbiory rzepaku i słonecznika w krajach Unii Europejskiej. Sprzyjają spadkom cen w tym sezonie. Jest jednak i zagrożenie. – Wysokie ceny amerykańskiej soi powodują pozytywną presję na notowania pozostałych roślin oleistych – podkreśla analityk.

Wieprzowina może tanieć wolniej

Jednym z najważniejszych produktów spożywczych jest też mięso. Jak tłumaczy ekspert, w kolejnych miesiącach osłabieniu cen będą sprzyjały czynniki sezonowe i istotnie niższe koszty pasz dla zwierząt niż rok wcześniej.

– Sytuacja będzie jednak zróżnicowana w poszczególnych segmentach produkcji. W drobiu możliwe są wyraźniejsze spadki. Jednak w przypadku wieprzowiny, czyli najbardziej popularnego mięsa w Polsce, ograniczeniem dla silniejszego osłabienia pozostają problemy strukturalne w produkcji trzody chlewnej w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej, związane z redukcją stad – przyznaje ekspert.

Produkty mleczne zaczęły drożeć

Grzegorz Rykaczewski odnotowuje, że ostatnie tygodnie przyniosły lekki wzrost globalnych notowań produktów mlecznych. Jego zdaniem sytuacja może utrzymać się do końca roku, a wsparciem dla wzrostu cen będą czynniki sezonowe.

Jest jednak nadzieja na spadki. Przez wiele ostatnich miesięcy wzrost produkcji mleka surowego w krajach będących największymi na świecie eksporterami produktów mlecznych był czynnikiem sprzyjającym spadkom notowań – podkreśla.

– Jeśli ta dynamika się utrzyma, to po nowym roku, czyli w momencie gdy oddziaływanie czynników sezonowych się zmieni na negatywne, możemy być w Europie świadkami powrotu spadków cen na rynku mleka – podkreślił ekspert.

Zagrożeniem dla cen jest natomiast potencjalna likwidacja tarczy antyinflacyjnej. Rozporządzenie, które przedłużyłoby działanie tarczy, wciąż nie jest podpisane. Likwidacja tarczy może oznaczać wzrost wielu cen o 5 proc., czyli tyle, ile wynosiła stawka VAT przed wprowadzeniem tarczy.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl


Už vás tu nechceme. Několika Čechům rozpíchali u polských marketů pneumatiky.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-polakum-dosla-s-najezdy-cechu-trpelivost-u-obchodu-jim-propichuji-gumy-40450453#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Několik případů útoků na auta českých zákazníků, kteří parkují před obchody v polském pohraničí, prověřuje polská policie. K incidentům došlo na parkovištích před dvěma supermarkety v Křenovicích (Krzanowicích) ve Slezském vojvodství.

Útoky zřejmě mají společného pachatele, ukazují ale, že někteří Poláci zejména v malých obcích nevidí v obchodech české zákazníky rádi. A to kvůli vytváření front a vykupování zboží, které je zrovna v akci.

Poslední obětí se stal Dalibor Obrusník z obce Chuchelná, který v pátek zajel nakoupit do Křenovic. Když se vracel domů, zjistil, že mu uniká vzduch z pneumatiky.

„Naštěstí jsem to zjistil ještě na parkovišti. Vozím s sebou malý kompresor, tak jsem pneumatiku dofoukal a dojel jsem do nejbližšího pneuservisu. Tam zjistili, že mám v pneumatice několik dírek z boční strany,“ řekl Obrusník s tím, že už dříve slyšel, že k takovým útokům dochází, ale nechtěl tomu věřit.

Starosta Chuchelné jeho slova potvrzuje. „Ano, těch případů, o kterých víme, je určitě více. Je to velmi smutné,“ řekl starosta Rudolf Sněhota.

Případů je už několik

Že nejde o ojedinělou záležitost, potvrzuje i majitel pneuservisu v nedaleké příhraniční obci Rohov Petr Pospěch.

„Jen v mém servisu si nechali rozpíchané pneumatiky spravovat už tři řidiči. Šlo o jednoho motoristu z nedalekých Strahovic a dva řidiče z Chuchelné. Myslím si, že tyto případy má na svědomí jeden pachatel. Pneumatiky byly totiž rozpíchány stejnou metodou, ostrým a velmi tenkým nástrojem z boku. Šlo většinou o tři nebo čtyři dírky,“ řekl Pospěch.

Incidenty se staly před provozovnami potravinových řetězců Dino a Stokrotka. Dokonce podle Pospěcha existuje podezření na konkrétní osobu, jde o muže staršího věku, který byl spatřen na parkovišti, bohužel ho ale nikdo neviděl přímo při činu.

Už před několika týdny majitel servisu z Rohova zalarmoval polskou policii, ta ale doposud pachatele nevypátrala a mezitím přibyl v pátek další případ.

„Starostům okolních obcí jsem napsal, aby ve svých zpravodajích varovali občany, že k této situaci došlo, aby si dávali na svá auta pozor a parkovali tam, kde je větší pohyb lidí, anebo aby auto někdo hlídal, než ostatní nakoupí,“ řekl šéf servisu.

Policie posílí hlídky

Polská policie se snaží problém řešit a sdělila, že v okolí supermarketů v Křenovicích posílí hlídkovou službu. V sobotu a v neděli jsou v Polsku obchody uzavřené kvůli svátku, od pondělka by tam ale policisté mohli být častěji.

„Byly podniknuty veškeré kroky ke zjištění pachatele nahlášeného vandalismu. Na základě rozhovorů s obyvateli a zaměstnanci supermarketu nebyli zatím zjištěni pachatelé ani žádní svědci. Uděláme ale vše pro to, aby k takovým událostem nedocházelo,“ uvedl policejní komisař Piotr Malon z obvodního policejního oddělení v Křižanovicích, pod které obec Křenovice spadá.

Upozornil také, že podle polského práva závisí postup při stíhání pachatele škody na tom, zda poškozený podá oficiální trestní oznámení. Pokud takové oznámení neučiní a nesepíše protokol, jde pro policii pouze o podnět k častějším kontrolám míst, kde k incidentům došlo.


Nie chcemy cię już tutaj. Kilku Czechów przebiło opony na polskich targach.

Źródło: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-polakum-dosla-s-najezdy-cechu-trpelivost-u-obchodu-jim-propichuji-gumy-40450453#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Polska policja bada kilka przypadków ataków na samochody czeskich klientów parkujących przed sklepami na granicy z Polską. Do zdarzeń doszło na parkingach przed dwoma supermarketami w Křenovicach (Krzanowice) w województwie Śląskim.

Ataki najwyraźniej mają wspólnego sprawcę, pokazują jednak, że część Polaków, szczególnie w małych miasteczkach, nie lubi widzieć czeskich klientów w sklepach. A to za sprawą tworzenia kolejek i kupowania towarów, które są aktualnie w promocji.

Ostatnią ofiarą był Dalibor Obrusník ze wsi Chuchelná, który w piątek wybrał się na zakupy do Křenovic. Wracając do domu, odkrył, że z jego opony wycieka powietrze.

„Na szczęście znalazłem to na parkingu. Noszę ze sobą mały kompresor, więc napompowałem oponę i pojechałem do najbliższego warsztatu oponiarskiego. Tam odkryli, że mam z boku kilka dziur w oponie” – powiedział Obrusník, dodając, że słyszał, że takie ataki zdarzały się już wcześniej, ale nie chce w to wierzyć. Burmistrz Chuchelnej potwierdza swoje słowa. „Tak, z pewnością jest więcej przypadków, o których wiemy. To bardzo smutne” – powiedział burmistrz Rudolf Sněhota.

Jest już kilka przypadków

Petr Pospěch, właściciel serwisu opon w pobliskiej przygranicznej miejscowości Rohov, potwierdza, że ​​nie jest to odosobniony przypadek.

„Tylko w mojej stacji obsługi trzech kierowców naprawiło przebite opony. Brał w nim udział jeden kierowca z pobliskich Strahovic i dwóch kierowców z Chuchelnej. Myślę, że za te przypadki jest jeden sprawca. Opony zostały przebite tą samą metodą, ostrym i bardzo cienkim narzędziem z boku. Były to przeważnie trzy lub cztery dziury” – powiedział Pospěch.

Do incydentów doszło przed sieciami spożywczymi Dino i Stokrotka. Nawet według Pospěcha istnieje podejrzenie co do konkretnej osoby, jest to starszy mężczyzna, którego widziano na parkingu, ale niestety nikt nie złapał go bezpośrednio na gorącym uczynku.

Kilka tygodni temu właściciel serwisu z Rohova zaalarmował polską policję, ta jednak nadal nie znalazła sprawcy, a w międzyczasie w piątek dodano kolejną sprawę.

„Napisałem do burmistrzów okolicznych gmin, aby w biuletynach ostrzegali obywateli, że taka sytuacja miała miejsce, aby uważali na swoje samochody i parkowali w miejscach, w których jest większy ruch ludzi, lub aby ktoś patrzył na samochód, gdy inni robią zakupy, – powiedział szef służby.

Policja zwiększy liczbę patroli

Polska policja próbuje rozwiązać problem i zapowiedziała, że ​​wzmocni patrole wokół supermarketów w Krzyżanowicach. Sklepy w Polsce są zamknięte w sobotę i niedzielę ze względu na święto, ale od poniedziałku policja może pojawiać się tam częściej.

„Podjęto wszelkie kroki w celu ustalenia sprawcy zgłoszonego wandalizmu. Na podstawie rozmów z mieszkańcami i pracownikami supermarketu nie udało się dotychczas ustalić sprawców ani świadków. Zrobimy jednak wszystko, aby takie zdarzenia nie miały miejsca” – powiedział komisarz policji Piotr Malon z Komendy Powiatowej Policji w Krzyżanowicach, której podlega gmina Krzenowice.

Podkreślił także, że zgodnie z polskim prawem tryb ścigania sprawcy szkody uzależniony jest od tego, czy pokrzywdzony złoży oficjalną skargę karną. Jeżeli nie dokonają takiego zgłoszenia i nie sporządzą protokołu, jest to jedynie zachętą dla Policji do częstszego sprawdzania miejsc, w których miały miejsce zdarzenia.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526