PL/CZ informace – zákony – předpisy – pozvánky a pod. CZ/PL informacje – ustawy – przepisy – zaproszenia itp.

 22. 1. 2024

Inflace v Polsku klesá. Centrální statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje.* 

Inflacja w Polsce spada. GUS opublikował najnowsze dane.* 

Ceny paliv jsou v Česku nižší než ve všech okolních zemích. Nafta možná bude opět levnější než benzín.* 

Ceny paliw w Czechach są niższe niż we wszystkich sąsiednich krajach. Być może olej napędowy znów będzie tańszy od benzyny.* 

Inflace v Polsku klesá. Centrální statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje.

Zdroj: https://wig.waw.pl/infkcja-w-polsce-spada-gus-opublikowal-najnowsze-dane/?utm_source=wig_newsletter&utm_medium=newsletter_link

Inflace v prosinci 2023 v Polsku činila meziročně 6,2 % – podle konečných údajů prezentovaných Ústředním statistickým úřadem.

Spotřebitelská inflace (CPI) v Polsku v prosinci 2023 klesla na 6,2 % meziročně z 6,6 % zaznamenané v listopadu a říjnu – podle konečných údajů centrálního statistického úřadu zveřejněných v pondělí ráno. Ceny zboží a služeb se oproti minulému měsíci zvýšily o 0,1 %, což je v souladu s prognózami.

Ceny spotřebního zboží a služeb v prosinci 2023 ve srovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostly o 6,2 % (při růstu cen služeb – o 8,2 % a zboží – o 5,5 %). Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zboží a služeb zvýšily o 0,1 % (včetně služeb o 0,8 %, při poklesu cen zboží o 0,2 %). Nárůst cen spotřebního zboží a služeb v roce 2023 oproti předchozímu roku činil 11,4 % – čteme ve zprávě.

Jak ústřední statistický úřad v prohlášení zdůrazňuje, v prosinci loňského roku oproti předchozímu měsíci měly největší dopad na index cen spotřebního zboží a služeb obecně vyšší ceny potravin (o 0,2 %), restaurací a hotelů (o 0,5 %), doprava (o 0,2 %) a rekreace a kultura (o 0,3 %), které ukazatel zvýšily o 0,06 %, respektive o 0,03 % a 0,02 %. Nižší ceny oděvů a obuvi (o 1,2 %) snížily tento ukazatel o 0,05 %.

Ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku vzrostly ceny bydlení (o 8,4 %), potravin (o 5,5 %), alkoholických nápojů a tabákových výrobků (o 9,5 %) a restaurací a hotelů (o 9,9 %) tento ukazatel o 2,09 %, 1,40 %, resp. 0,53 % a 0,51 %. Nižší ceny dopravy (o 2,8 %) snížily tento ukazatel o 0,27 procentního bodu.


Inflacja w Polsce spada. GUS opublikował najnowsze dane.

Źródło: https://wig.waw.pl/inflacja-w-polsce-spada-gus-opublikowal-najnowsze-dane/?utm_source=wig_newsletter&utm_medium=newsletter_link

Inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła w Polsce 6,2 proc. rok do roku – wynika z pełnych danych przedstawionych przez GUS.

Inflacja konsumencka (CPI) spadła w Polsce w grudniu 2023 r. do 6,2 proc. rok do roku z 6,6 proc. zanotowanych w listopadzie i październiku — wynika z opublikowanych w poniedziałek rano finalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc., czyli zgodnie z prognozami.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 8,2 proc. i towarów – o 5,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,8 proc., przy spadku cen towarów – o 0,2 proc.). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4 proc. – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla GUS w komunikacie, w grudniu ubiegłego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.), transportu (o 0,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc., 0,03 p. proc. i po 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,05 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny odnotowano w zakresie mieszkania (o 8,4 proc.), żywności (o 5,5 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 9,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,09 p. proc., 1,40 p. proc., 0,53 p. proc. i 0,51 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,27 proc.


Ceny paliv jsou v Česku nižší než ve všech okolních zemích. Nafta možná bude opět levnější než benzín.

10.1.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer

Srovnáme-li úvod letošního roku se začátkem toho loňského, jsou pohonné hmoty levnější. S průměrnými asi 36 Kč/l benzínu nebo nafty je Česko dokonce nejlevnější zemí v porovnání se svými sousedy. Podle odborníků se zatím výraznějšího zdražování nemusíme obávat, trh je nicméně citlivější a náchylnější k větším výkyvům. Plošné ceny nafty, které obvykle naznačují další vývoj standardních cen pro koncové zákazníky, s příchodem nového roku dokonce klesly pod úroveň plošných cen benzínu.

Jak vyplývá z aktuálních dat publikovaných Evropskou komisí, Česko patří v případě benzínu a nafty ke čtvrtině nejlevnějších zemí EU. Paliva jsou dražší ve všech sousedních státech, a to včetně tradičně levnějšího Polska. Dráže natankujete například i v Maďarsku, kde je třeba cena litru nafty vyšší o 2 Kč. Oproti začátku minulého roku je nyní benzín v Česku dle Českého statistického úřadu levnější asi o 40 h/l a nafta asi o 1,40 Kč/l.

V průměru nyní stojí litr paliva asi 36 korun a pokles z předchozích měsíců se zřejmě zastavil. Odborníci nevylučují, že paliva zase zdraží – geopolitická situace může tlačit ceny nahoru. Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů, předpokládá v nejbližší době spíše stagnaci, ovšem s možnými většími výkyvy, než bývalo zvykem. „Trh je v současnosti mnohem citlivější na globální informace Třeba okamžitá ekonomická data z USA nebo Číny změní trend na trzích okamžitě, doslova jako lusknutím prstu. Nemluvě o nečekaných událostech, jako jsou jemenští ozbrojenci v Rudém moři nebo odstávky rafinérií v Evropě,“ říká Ivan Indráček, podle kterého se i díky aktivní účasti Unie nezávislých petrolejářů podařilo prodloužit výjimku na dovoz paliv ze Slovnaftu, takže odpadl jeden z faktorů, který by tlačil ceny nahoru.

Také tzv. plošné ceny pro firemní zákazníky naznačují konec zlevňování. „Plošná cena nafty u našich tankovacích karet klesla v návaznosti na předchozí vývoj v prvním týdnu letošního roku o celou jednu korunu za litr. Aktuálně se ale výraznější pokles zastavil, další trend by mohly naznačit plošné ceny, které petrolejáři vyhlásí v dalším týdnu,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet. Připomíná, že plošné ceny, které platí v celé síti čerpacích stanic bez ohledu na lokální cenové výkyvy, reagují zpravidla bezprostředně na vývoj na trzích. Lze tak podle nich odhadovat, kam se následně vydají standardní ceny na výdejních stojanech, které mají obvykle určitou setrvačnost.

V úvodu roku se rovněž takřka smazal cenový rozdíl mezi benzínem a momentálně dražší naftou. Zatímco v předchozích dvou letech byl cenový rozdíl na litru paliva střídavě až více než 5 Kč ve prospěch benzínu, resp. více než 6 Kč ve prospěch nafty, letos se ceny obou paliv liší už jen o nízké desetihaléře. „Plošná cena nafty byla po několika měsících opět nižší než u benzínu hned v prvním týdnu letošního roku. Aktuálně tankují držitelé našich tankovacích karet litr nafty za 34,39 Kč, benzín je už o 80 haléřů dražší,“ popisuje Damir Duraković s tím, že nižší cena u nafty by se brzy mohla propsat i na totemy čerpacích stanic.


Ceny paliw w Czechach są niższe niż we wszystkich sąsiednich krajach. Być może olej napędowy znów będzie tańszy od benzyny.

10.01.2024, Źródło: Verlag Dashöfer

Jeśli porównamy początek tego roku z początkiem ubiegłego roku, paliwo jest tańsze. Ze średnią ceną benzyny lub oleju napędowego wynoszącą około 36 CZK/l, Czechy są nawet najtańszym krajem w porównaniu do swoich sąsiadów. Zdaniem ekspertów nie musimy się na razie martwić znaczącymi podwyżkami cen, niemniej jednak rynek jest bardziej wrażliwy i podatny na większe wahania. Płaskie ceny oleju napędowego, które zwykle wskazują na dalszy rozwój cen standardowych dla odbiorców końcowych, wraz z nadejściem nowego roku spadły nawet poniżej poziomu płaskich cen benzyny.

Według aktualnych danych publikowanych przez Komisję Europejską, Czechy są jednym z czwartych najtańszych krajów UE w przypadku benzyny i oleju napędowego. Paliwa są droższe we wszystkich krajach sąsiednich, w tym w tradycyjnie tańszej Polsce. Tankować można np. na Węgrzech, gdzie cena litra oleju napędowego jest o 2 CZK wyższa. Jak podaje Czeski Urząd Statystyczny, w porównaniu z początkiem ubiegłego roku benzyna w Czechach jest obecnie tańsza o ok. 40 godz./l, a olej napędowy o ok. 1,40 CZK/l.

Średnio litr paliwa kosztuje obecnie około 36 koron, a spadki z poprzednich miesięcy najwyraźniej ustały. Eksperci nie wykluczają, że paliwo ponownie zdrożeje – sytuacja geopolityczna może spowodować wzrost cen. Ivan Indráček, prezes zarządu Związku Niezależnych Pracowników Nafty, w najbliższym czasie przewiduje raczej stagnację, choć z możliwymi większymi niż dotychczas wahaniami. „Obecnie rynek jest znacznie bardziej wrażliwy na informacje globalne. Przykładowo, natychmiastowe dane ekonomiczne z USA czy Chin sprawią, że trend na rynkach zmieni się natychmiast, dosłownie za pstryknięciem palca. Nie mówiąc już o nieoczekiwanych wydarzeniach, jak jemeńscy bojownicy na Morzu Czerwonym czy zamknięcia rafinerii w Europie – mówi Ivan Indráček, według którego dzięki aktywnemu udziałowi Związku Niezależnych Pracowników Nafty udało się przedłużyć zwolnienie na import paliw od Slovnaftu, co było jednym z czynników powodujących wzrost cen.

Tzw. ceny płaskie dla klientów biznesowych oznaczają także koniec przecen. „W związku z wcześniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w pierwszym tygodniu tego roku, stała cena oleju napędowego na nasze karty tankowania spadła o jedną koronę za litr. W tej chwili jednak bardziej znaczący spadek został zatrzymany, na kolejny trend mogą wskazywać ogólne ceny, które koncerny naftowe ogłoszą w przyszłym tygodniu” – mówi Damir Duraković, dyrektor generalny sojuszu zakupowego Axigon, który jest autoryzowanym dystrybutor kart tankowania. Przypomina, że ​​ogólne ceny, które obowiązują w całej sieci stacji benzynowych niezależnie od lokalnych wahań cen, zwykle reagują bezpośrednio na rozwój sytuacji rynkowej. Według nich można dzięki temu oszacować, w jakim kierunku będą później podążać standardowe ceny u dystrybutorów, które zazwyczaj charakteryzują się pewną bezwładnością.

Z początkiem roku prawie zatarła się także różnica w cenie pomiędzy benzyną a obecnie droższym olejem napędowym. O ile w poprzednich dwóch latach różnica w cenie za litr paliwa na przemian sięgała ponad 5 CZK na korzyść benzyny, lub ponad 6 CZK na rzecz oleju napędowego, w tym roku ceny obu paliw różnią się jedynie minimalną dziesięciocentówką. „Po kilku miesiącach średnia cena oleju napędowego już w pierwszym tygodniu tego roku ponownie była niższa niż benzyny. Obecnie posiadacze naszych kart paliwowych tankują litr oleju napędowego za 34,39 CZK, benzyna jest już droższa o 80 halerze” – opisuje Damir Duraković, dodając, że niższa cena oleju napędowego może wkrótce pojawić się na  stacjach benzynowych.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526