RŮZNÉ – Informace nejen pro podnikatele.

 30. 8. 2022

Vláda pokračuje v dekodifikaci stavebního práva, výsledkem bude stav horší, než panoval dosud.  

Podnikatelé volají po tom, aby jim vláda zrušila povinnost poskytovat údaje, s nimiž stát nijak nepracuje.  

Milostivé léto II.  

Devizový trh 34. týden.  

Vláda pokračuje v dekodifikaci stavebního práva, výsledkem bude stav horší, než panoval dosud.

Praha, 24. srpna 2022Nový stavební zákon měl zjednodušit zdlouhavý systém povolování staveb, občané ani stavební firmy se ale dříve proklamovaného jednoho razítka, jednoho transparentního řízení, cesty na jeden úřad a zákonem vymahatelných lhůt nedočkají. Naopak přibude nové zelené superrazítko a úřad navíc. Legislativní rada vlády totiž má už zítra projednat úřednickou verzi novely stavebního zákona, do níž nejsou zahrnuty praktické zkušenosti ze stavebnictví. Příprava, zpracování i projednání novely proběhly bez spolupráce s odbornými svazy, asociacemi či odborníky. Ministerstvo pro místní rozvoj ani neprojednalo připomínky odborných komor a svazů působících ve stavebnictví. Hospodářská komora proto vládě doporučuje, aby návrh zákon stáhla a začala se výhradami profesních komor, svazů a asociací, ale také třeba hlavního města Prahy a statutárních měst ČR sdružených v iniciativě CityDeal, relevantně zabývat.

„Zákony tady mají být pro lidi, ne jen pro úředníky. Bohužel u přípravy novely došlo k nepochopitelnému úmyslnému přehlížení připomínek nejen lidí z oboru, expertů, ale i měst a obcí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ministerstvo pro místní rozvoj v legislativní přípravě obešlo nejen Hospodářskou komoru, která zastřešuje profesní organizace působící v oboru a jejímiž připomínkami by se podle legislativních pravidel mělo povinně zabývat. MMR tak ale neučinilo a její návrhy s ní neprojednalo. „Následkem toho je, že se v připomínkovém řízení více řešilo, zda nedojde k rušení úřednických míst, než jak nastavit pravidla, aby se povolání staveb urychlilo. Vznikla tak nefunkční, od praxe odtržená norma od stolu, kvůli které Česká republika bude aspirovat na stavebně nejpomalejší zemi světa,“ dodal Dlouhý.

Hospodářská komora upozorňuje, že místo toho, aby procesy při povolování staveb byly integrované, povolení budou „staronově“ vydávána samostatně, a to opět převážně formou závazného stanoviska. Analytici Hospodářské komory varují i před nově ustanoveným jednotným enviromentálním povolením, které umožní spolkům vstupovat do všech správních řízení. To projekty bude brzdit, zdržovat, nová agenda si kvůli tomu vyžádá i nové úředníky, aby ji stíhali zabezpečit.

Novela také odstraňuje některé závazné lhůty, které účastníci řízení musí dodržovat. To dokonce zhorší situaci oproti současnosti. Novela také bezdůvodně ruší Pražské stavební předpisy a prohlubuje dnešní problémy v územním plánování. Úředníci MMR například zcela nadbytečně trvají na tom, aby obce graficky sjednotily i ty dokumentace k územním plánům, které do účinnosti novely neprošly veřejným projednáním, a i ty stávající územní plány, jakmile se bude pořizovat jejich změna. To podle analytiků Hospodářské komory povede ke zbytečným velkým časovým prodlevám a obsahovým komplikacím. A zásadně ohrozí rozvoj měst a dále sníží dostupnost bydlení.

Vedle Hospodářské komory na to, že novela procesy stavebního práva v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší, opakovaně upozorňují také Česká komora architektů, Svaz průmyslu a dopravy, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Asociace developerů i IPR Praha nebo iniciativa CityDeal.

„Podle dostupných informací se k těmto tématům nescházejí ani pracovní skupiny a na ničem nepracují, nikdo je nesvolává, neřídí, nevede. Pro sektor stavebnictví, pro který je typický vysoký multiplikační efekt a významný příspěvek k HDP země, je to velice smutná zpráva,“ pozastavuje se nad liknavým přístupem resortu k přípravě tak důležité normy Dlouhý. Hospodářská komora proto doporučuje vládě, aby projednávání novely přerušila a projednala změny jak s profesními organizacemi, tak i městy a obcemi.

Miroslav Diro 
Tiskový mluvčí
Hospodářská komora České republiky
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15  110 00 Praha 1
M: +420 724 613 088

diro@komora.cz  www.komora.cz


Podnikatelé volají po tom, aby jim vláda zrušila povinnost poskytovat údaje, s nimiž stát nijak nepracuje.

Praha, 30. srpna 2022Povinnost poskytovat státu údaje, které jsou pro stát nepotřebné a s nimiž nijak nepracuje, by měla být zrušena či alespoň zásadně zredukována, existuje-li rozumný důvod pro jejich budoucí využití. Přesvědčena je o tom většina podnikatelů zastřešená Hospodářskou komoru.

„Z podnikatelské praxe víme, že lépe je mít menší objem údajů, ale dobře aktualizovaných, než mnoho údajů, se kterými nikdo nepracuje. Stát by proto měl provést důkladnou revizi toho, která data mu musí podnikatelé povinně poskytovat a která nijak nepoužívá,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že redukcí těchto povinností by se snížila nadměrná administrativa jak na straně podnikatelů, tak i na straně úřadů.

Příkladem je donedávná povinná elektronická evidence tržeb, u níž se finanční správě nepodařilo věrohodně doložit, jak efektivně zpracovávala a při výběru daní využívala průběžná data o milionech hotovostních transakcí. Malí a střední podnikatelé mají také skeptický vztah k nutnosti sdělovat státu detailní účetní informace o svých hospodářských výsledcích, zejména je-li jediným faktickým účelem jejich prosté zveřejnění.

Hospodářská komora také navrhuje vznik jednoho podacího místa, které by snížilo administrativní zátěž a zajistilo podnikatelským subjektům více času na podnikání. V současnosti totiž existuje mnoho roztříštěných míst, kam podnikatelé musí podávat různé přihlášky, výkazy a přiznání. Minimalistickým řešením alespoň pro elektronická podání by bylo sjednocení webových a e-mailových adres a formátu stránek různých státních institucí, s nimiž musí podnikatelé komunikovat.

Administrativní zátěž by podnikatelům také snížilo, kdyby se elektronické formuláře předvyplňovaly o údaje, kterými stát už disponuje, jde zejména o daňová přiznání a hlášení. „Skutečně chytré a funkční elektronické formuláře, které vyžadují minimum zásahů ze strany podávajícího podnikatele a pouze drobné korekce, mají velký potenciál šetřit čas,“ potvrzuje šéf ICT Unie a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Ten připomněl, že vláda se podle svého programového prohlášení chystá rozšířit nabídku portálů veřejné správy o bezplatně přístupný Portál podnikatele, který by zprostředkovával kontakt podnikatelů se státem a základní informace o jejich povinnostech a možnostech jak jim dostát, ale rovněž umožňoval transakce se státem i mezi samotnými podnikateli navzájem. V současnosti ale vláda jeho přípravu nezačala.

Miroslav Diro 
Tiskový mluvčí
Hospodářská komora České republiky
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15  110 00 Praha 1
M: +420 724 613 088

diro@komora.cz  www.komora.cz


Milostivé léto II.

19.8.2022, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Milostivé léto II začne 1. 9. 2022 a protáhne se do konce listopadu. Je určené těm, kdo chtějí uhradit dluhy veřejnoprávním institucím.

Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky, dostanou druhou šanci. Milostivé léto se bude vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021 a na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků, nelze ho uplatnit na daňové a správní exekuce, které jsou vymáhané např. celní nebo finanční správou nebo správou sociálního zabezpečení. Cílem tzv. milostivého léta je umožnit v co nejkratší době povinným (dlužníkům) učinit kroky k úplnému zastavení exekucí.

Co nejširší využití tzv. milostivého léta má význam pro samotné povinné, kteří se úhradou jistiny a příslušného paušálu exekutorovi zcela zbaví svého dluhu. Dále pro oprávněné (instituce), kterým tito lidé dlužili – těm bude vyplacena jistina (tedy původní dlužná částka bez penále, úroků atp.). A milostivé léto je výhodné i pro soudní exekutory, kterým bude uhrazena alespoň část nákladů exekuce, k čemuž u bezvýsledných exekucí nedochází vůbec.

Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta na místě. Může pomoci především těm, kteří se do akce nemohli zapojit loni. Například proto, že peněžní prostředky, se kterými mohli volně disponovat, použili na úhradu zvýšených cen za energie v souvislosti s pádem dodavatelů energií,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Hlavní změny, které nová právní úprava přináší, lze shrnout takto:

  •  povinní budou moci uhradit vymáhanou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce do 3 měsíců od účinnosti změny zákona (od 1. 9. do 30. 11. 2022),
  •  povinný bude nově muset ve stanovené lhůtě soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy milostivého léta,
  • povinný požádá soudního exekutora o sdělení výše částky, která má být uhrazena pro splnění podmínek milostivého léta, nebo o sdělení, zda tato částka již byla vymožena přede dnem nabytí účinnosti tohoto návrhu; soudní exekutor bude povinen na tuto žádost odpovědět do 15 dnů od jejího doručení,
  • paušální náhrada nákladů exekuce soudního exekutora v rámci milostivého léta se stanovila na 1 500 Kč (1 815 Kč s DPH); které povinný musí uhradit spolu s jistinou,
  • výslovně se stanoví, v jakém rozsahu soudnímu exekutorovi náležejí náklady exekuce, o kterých bylo rozhodnuto před 1. zářím 2022 a které byly před tímto datem vymoženy. Obdobná právní úprava se týká i nákladů oprávněného.

    Devizový trh 34. týden.

    22-08-30 IN Devizový trh 34. týden

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526