Byli jsme ve vaně s Ondřejem Vetchým

18. 4. 2024

V pondělí 15. dubna v 17 hodin se restaurace Grand Hotelu Praha v Jičíně proměnila v příjemné místo pro posezení a popovídání členů Krajské hospodářské komory KHK u sklenky výborného vína a něčeho dobrého k zakousnutí. To však byl jen začátek příjemného večera, který jsme strávili s oblíbeným hercem Činoherního klubu a Divadla Járy Cimrmana Ondřejem Vetchým a jeho vyprávěním o životních zážitcích, radostech, smutcích, sportu, rodině, ale i občanských postojích v rámci zábavné talk show Vaníčkování. Povídání neproběhlo ve vaně, jeho název odkazuje na moderátora Jiřího Vaníčka, který kladl Ondřejovi Vetchému všetečné dotazy.

Dozvěděli jsme se tak, že tento výjimečný herec oceněný mj. Českým lvem, který ztvárnil více než 160 filmových rolí, má svoji hereckou kariéru jako prostředek k tomu, aby se mohl věnovat dalším, pro něho podstatnějším aktivitám – podpoře hasičů, zapojení v aktivních zálohách Armády ČR, práci ve spolku, který zajišťuje drony pro Ukrajinu a mnohým dalším. Třicet let svých judistických zkušeností dokáže fyzicky zúročit, zastat se slabších nebo zpacifikovat agresory třeba ve veřejné dopravě, kterou při pohybu po Praze využívá. Svoji mladickou představu, že vlastním příkladem ovlivní chování ostatních, už opustil, ale přesto dál sbírá odhozené odpadky, protože by mu svědomí nedovolilo nechat to bez povšimnutí.

V průběhu večera nezůstalo jen u otázek moderátora, i diváci mohli napsat své dotazy a na konci programu došlo na jejich zodpovězení zakončené malým poselstvím Ondřeje Vetchého o tom, že se dožíváme tak vysokého věku, abychom se mohli stále někam posouvat a tvořit.

Celý večer byl pohlazením po duši, tréninkem pro bránici, ale také ujištěním, že existují muži, pro které je samozřejmostí bránit ženu nebo slabšího, kterým záleží na tom, aby jejich země a její obyvatelé byli v bezpečí. Prostě vlastenci v tom nejlepším slova smyslu.