Cukrářská, barmanská, květinová, kadeřnická a kosmetická show – novinky na Prezentacích středních škol a zaměstnavatelů 2023 v Hradci Králové

23. 10. 2023

Série Prezentací středních škol a zaměstnavatelů 2023 pokračovala ve dnech 20. a 21. října v královéhradeckém Aldisu. Více než 70 vystavovatelů poskytlo na svých stáncích návštěvníkům ucelený obraz o středních školách, studijních oborech i možnostech budoucího uplatnění. K vidění bylo mnoho ukázek nových a  moderních technologií, výukových pomůcek využívajících 3D tisk, robotiku nebo virtuální realitu.
To ale zdaleka nebylo všechno. Novinkou v doprovodném programu bylo představení zajímavých povolání a atraktivních oborů prostřednictvím komentované show. Zájem ze strany návštěvníků potvrdil, že praktickou ukázku nic nenahradí. Žáci základních škol převážně v doprovodu rodičů si tak mohli lépe utvořit komplexní představu o předpokladech i charakterových vlastnostech potřebných pro některá povolání a porovnat je se svým potenciálem.
Dvojice studentů Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky prezentovala povolání barmana. Svého úkolu se zhostila velmi profesionálně a při míchání nealkoholického koktejlu diváci viděli, že odborné znalosti a dovednosti musí být doprovázeny příjemným vystupováním a přímou komunikací se zákazníkem.
Při cukrářské show studentka stejné střední školy předvedla zdobení dortu. Koncert rukou mladé cukrářky, která dort ozdobila za necelých 15 minut, dokládá, že pro toto povolání je nutná nejen obratná manipulace, ale například i schopnost kombinace chutí, smysl pro detail a estetická vnímavost.
Druhou část show připravila Střední škola služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové. Studentky oboru zahradník v doprovodu paní učitelky upoutaly diváky svým neobvyklým aranžmá květin do obrazu. Ukázaly, že floristika je skutečně umění a k jejímu zvládnutí je zapotřebí nejen praktická zručnost, ale i estetické vnímání, schopnost kombinování barev i vztah k přírodě, pěstování rostlin a péče o ně.
Závěr show patřil v pátek oboru kosmetička a v sobotu oboru kadeřník. Návštěvníci se mohli inspirovat líčením, bodypaintingem a tvorbou moderního účesu. A jaké předpoklady by měl mít budoucí student či studentka? Samozřejmě zručnost, cit pro detail, vizuální vnímání, umělecký vkus, umění barevné typologie ale i schopnost poradit zákazníkovi, co se k němu hodí, co podtrhne jeho či její půvab a osobnost, ale na druhé straně schopnost respektovat jeho přání.
Cílem těchto komentovaných show bylo motivovat budoucí studenty a studentky ke studiu úžasných praktických oborů, které v Královéhradeckém kraji školy nabízí a prezentovat, že jsou skvělou příležitostí pro seberealizaci.

Erika Javůrková, 23. 10. 2023