Delegace z MZV ČR na Komoře: obchodní příležitosti v Indii a Bangladéši a návštěva společnosti J 4, s.r.o.

 6. 10. 2023

V sídle Krajské hospodářské komory KHK se 4. 10. 2023 sešli zástupci firem s hosty z Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR, aby se dozvěděli o obchodních příležitostech pro české firmy v Indii, Bangladéši, Bhútánu, Maledivách, Nepálu a na Srí Lance. Vystoupila zde Eva Kopecká, ekonomická diplomatka z české ambasády v Dillí, Pavla Kačenová, vedoucí Oddělení služeb pro exportéry, a Jiří Janíček, vedoucí Oddělení ekonomických analýz a informací. Bangladéš a zejména Indie, která je pátou největší ekonomikou světa, jsou významní hráči na světovém trhu a jejich potenciál je obrovský, a tak zástupci firem využili této jedinečné možnosti osobně diskutovat své dotazy ohledně vstupu na tyto trhy a odnesli si cenné kontakty. Zároveň se s ostatními podělili o své dosavadní zkušenosti na jiných trzích. Zajímavá byla například diskuze o postavení žen při obchodním jednání v Indii a jiných státech, na což paní Kopecká uvedla, že žádnou takovou formu diskriminace žen nezaznamenala, alespoň tedy ne ve vyspělých regionech, a že se v tomto a i v mnoha jiných ohledech Indie snaží otevírat světu.

Radek Jakubský, viceprezident HK ČR a místopředseda představenstva KHK KHK, vyzdvihl, že podpora MZV ČR je obrovská a silná a pro všechny firmy bez výjimky. Chválil spolupráci s ekonomickými diplomaty ve světě a apeloval na podnikatele, aby specifikovali své potřeby a neváhali se s nimi na ekonomické diplomaty obrátit. Obracet se mohou také na Veroniku Lamichovou, krajskou exportní specialistku při KHK KHK, která jejich dotaz či požadavek postoupí příslušnému úřadu či oddělení, doplnil pan viceprezident.

Delegace z MZV ČR poté pokračovala na osobní jednání do společnosti J 4 s. r.o. v Předměřicích nad Labem, která se specializuje na vývoj, výrobu, dodávku a servis pekařských pásových pecí a linek. Zde je přivítal generální ředitel společnosti Jan Černík a obchodní ředitel Antonín Dostál. Setkání probíhalo v přátelském duchu, delegace se dozvěděla zajímavosti o historii společnosti a o jejím současném působení na světových trzích. Součástí setkání byla i prohlídka výrobních prostor.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526