Legendární hodinky PRIM vznikají přes 70 let. Firma ELTON hodinářská, a. s. se drží tradičního řemesla a ruční výroby

13. 2. 2024

Hodinky PRIM se vyrábí od svého úplného začátku, tedy od roku 1949, na stejném místě, u stejného výrobce. Tím je akciová společnost ELTON hodinářská (dříve Chronotechna), sídlící v Novém Městě nad Metují. Nové Město nad Metují je svou hodinářskou tradicí proslulé a hodinky PRIM se staly jeho neodmyslitelnou součástí. Před sametovou revolucí zásobovalo toto východočeské městečko hodinkami celé Československo. Dnes se ELTON hodinářská věnuje malosériové výrobě dokonale propracovaných, luxusních hodinek.

Firma zaměstnává přibližně sedmdesát lidí. Každý rok přichází s několika limitovanými edicemi dámských i pánských hodinek. Mezi nabízené služby patří i možnost podílet se na designu hodinek, samozřejmě včetně firemních. Zkušení hodináři a konstruktéři dovedou zákazníky zapojit do celého procesu zrodu hodinek a vyjít jim maximálně vstříc. Toto umožňuje ELTON hodinářská, a. s. jako jedna z mála hodinářských společností na světě.

Mnohé limitované edice navazují na původní modely hodinek PRIM, jaké vznikaly v šedesátých letech. Příkladem jsou různé modely ORLÍK, model ELTON SPORT 2023 nebo pokračující řady DIPLOMAT. Zejména ORLÍKy patří mezi jedny z nejikoničtějších a nedávno se poprvé dočkaly i dámského provedení. Dalším konceptem jsou hodinky inspirované slavnými osobnostmi československé historie. V uplynulé době vyšla limitovaná edice na počest podnikatele Tomáše Bati, další se inspirovala aviatikem Janem Kašparem. Velký úspěch zaznamenal model PRIM Nebeští jezdci, věnovaný osobnosti Richarda Husmanna, nejmladšího československého člena RAF a střelce, který o svých válečných zkušenostech později sepsal knihu. Proslavil se pod pseudonymem Filip Jánský, pod nímž psal. Jak potvrdila Renata Červenák Nývltová, generální ředitelka firmy ELTON, jím inspirovaná edice byla vlajkovou lodí sezóny 2022. Také již zcela vyprodanou edicí jsou hodinky věnované nejslavnější československé cestovatelské dvojici, Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi.

Speciální edice na motivy velkých osobností vypráví příběhy, které by neměly být zapomenuty. Hodinky v sobě kousek těchto jedinečných příběhů nesou a berou si něco z jejich kouzla.

ELTON vyrábí i vlastní mechanické strojky, jimiž osazuje nejvyšší modelovou řadu, PRIM Manufacture 1949. Další dvě řady, PRIM Automatic a PRIM jsou osazeny kvalitními strojky ze Švýcarska.

Kromě náramkových hodinek nabízí společnost také pestrý výběr nástěnných i stolních hodin a budíků v mnoha designech, vhodných pro každý interiér. V nabídce najdete i meteostanice, barometry a další měřicí přístroje od renomovaných dodavatelů. Pro profesionální i amatérské hodináře je určen široký sortiment příslušenství, od ruček přes číselníky až po hodinové strojky.

ELTON hodinářská je od roku 2016 součástí holdingu Czechoslovak Group. Z manufaktury vyrostla tradice, která spojuje lidi a stala se nedílnou součástí regionu. Jak uvedla Renata Červenák Nývltová ve výroční zprávě roku 2022: „Společnost ve svých plánech také myslí na ekologii, charitativní i sociální aspekty podnikání, pracuje s místní komunitou a podporuje ji.“ Každoročně se tu uskuteční den otevřených dveří, na který se sjíždí turisté a milovníci hodinářství z celé země. Za všemi hodinkami, jež se tu vyrobí, stojí mnoho práce a každý kus je originál.