Manažerské setkání ve Velichovkách: Jak vláda pomůže podnikatelům v současné krizi?

16. 11. 2022

Manažerské setkání ve Velichovkách: Jak vláda pomůže podnikatelům v současné krizi?

Válka na Ukrajině a energetická krize v současné době velmi nepříznivě ovlivňují celou naši společnost. Mnozí podnikatelé se právem již delší dobu ptají: Jak nám současná vláda pomůže? Co bude dál? A právě tyto otázky několikrát zazněly i na úterním manažerském setkání v Lázních Velichovky, které uspořádala pro své členy Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje (KHK KHK).

Takzvaného „Podzimu ve Velichovkách se zúčastnila řada významných osobností a krajských podnikatelů. Komoru reprezentovali mimo jiné Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory ČR  a předseda představenstva KHK KHK, a Mgr. Radek Zadrobílek, místopředseda představenstva KHK KHK. Z Poslanecké sněmovny pak dorazil Mgr. Ivan Adamec, předseda sněmovního hospodářského výboru. Akci si nenechal ujít ani místopředseda Asociace exportérů České republiky Ing. Otto Daněk.

„Jsem velice rád, že jsme s panem poslancem mohli diskutovat nad současnou „pomocí“ podnikatelům ze strany vlády. Energeticky náročná průmyslová odvětví již delší dobu apelují na vládu, že jim hrozí krach a budou muset propouštět, pokud už se tak nestalo. Firmy si stěžují, že stát reaguje velmi pomalu a někteří ministři nedají na názory odborníků z praxe, nebo je zkrátka ignorují. Taková je zpětná vazba od našich členů – podnikatelů. Současná vládní pětikoalice si musí uvědomit, že nejen členové HK ČR, kterých je přes 16 000, mají zásadní vliv na českou ekonomiku. Bez nich se státní kasa zásadně zeštíhlí…,“ uvedl Radek Jakubský, viceprezident HK ČR.

„Zároveň na setkání několikrát zaznělo, že jsme velmi proexportní zemí. Je tedy nutné se zaměřit i na hledání nových zahraničních trhů, na kterých by se naše firmy mohly uplatnit. I tady však narážíme na některé nedostatky ze strany státu,“ dodal Radek Mgr. Radek Zadrobílek, místopředseda představenstva KHK KHK.

Dalším zásadním tématem byla i Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal). Jak tato dohoda ovlivňuje a ovlivní podnikatelské prostředí? A jak Green Deal dopadá na Českou republiku?

„Občas jsme s panem poslancem měli na věc jiný názor a v některých oblastech jsme se neshodli. Každopádně si velice vážím toho, že na setkání dorazil a dal možnost našim podnikatelů, aby se ho zeptali například na to, jaké další kroky vláda plánuje, co se chystá v Poslanecké sněmovně a zda můžou očekávat nějakou výraznou pomoc ze strany státu. Musíme ale férově přiznat, že je vláda v bezprecedentní a velmi komplikované situaci, ve které nikdy v porevoluční historii nebyla…,“ sdělil Jakubský.

Účastníci setkání pak měli možnost se dozvědět něco o lázních a o speciálních procedurách a na vlastní kůži si vyzkoušet masáže, které Velichovky svým hostům nabízejí. „Děkujeme moc vedení Lázní Velichovky, že jsme mohli toto manažerské setkání uskutečnit v prostorách těchto nádherných lázní, které se nacházejí jen kousek od Hradce Králové,“ poděkoval v závěru František Molík, ředitel KHK oblasti Náchod.