POLSKO – Konec provozu systému viaTOLL

 4. 10. 2021

30. září 2021 https://etoll.gov.pl/cz/

  • Od 1. října bude systém e-TOLL jediným systémem umožňujícím platbu elektronického mýtného na zpoplatněných silnicích v Polsku.
  • V systému e-TOLL zaplatíte jak za jízdu po státních silnicích, tak po dálnicích spravovaných státní správou GDDKiA.
  • Pro přepravní společnosti je to poslední okamžik pro změnu na systém e-TOLL.
  • Řidiči lehkých vozidel mohou na státních úsecích dálnic A2 a A4 až do 30. listopadu 2021 používat manuální mýtný systém nebo platbu e-TOLL.

Systém e-TOLL je moderní řešení založené na technologii satelitního určování polohy. Umožňuje komplexní online služby bez nutnosti návštěvy zákaznického centra a podpisu smlouvy. Systémové řešení umožňují uživatelům prohlížet historii mýtného, pohodlně spravovat svůj účet a vybrat zařízení pro přenos geolokačních dat.

– informuje vedoucí Národní Finanční Správy Magdalena Rzeczkowska.

Dopravnímu průmyslu jsme poskytli tříměsíční přechodné období, tj. souběžný provoz dvou systémů, a nadále podporujeme podnikatele v přizpůsobení se ke změnám. K tomuto účelu slouží daňové úlevy za vybavení vozidel zařízeními OBU/ZSL a snížené sazby v systému e-TOLL.  Řidiči osobních vozidel mohou i nadále platit dálniční poplatky manuálně, ale doporučujeme jim, aby využívali i nový systém.

– dodala Magdalena Rzeczkowska.

Ukončení provozu viaTOLL

Od 1. října letošního roku bude systém e-TOLL jediným systémem pro elektronickou platbu mýtného.  Od tohoto data nebude systém viaTOLL a zařízení viaBOX a viaAUTO v provozu. Stávající uživatelé těchto zařízení by měli používat mobilní aplikaci e-TOLL PL nebo palubní zařízení kompatibilní s e-TOLL.

Nezapomeňte se odhlásit ze systému viaTOLL. Lze tak učinit jak před 30. zářím, tak po něm. Uživatelé mají do 30. září 2022 čas na vrácení zálohy za palubní jednotku (tzv. OBU/viaBOX) a na převod finančních prostředků z účtu viaTOLL. Informace o tom, jak zrušit registraci viaTOLL, jsou k dispozici na etoll.gov.pl.

Jak funguje e-TOLL

Systém e-TOLL je v provozu od 24. června letošního roku. Umožňuje těžkým a lehkým vozidlům platit za průjezdy po zpoplatněných silnicích. Systém zahrnuje síť zpoplatněných silnic pro těžká vozidla (přibližně 3 700 km). Na úsecích dálnic spravovaných GDDKiA, tedy A2 Konin-Stryków a A4 Wrocław-Sośnica, mohou uživatelé lehkých vozidel využívat také systém e-TOLL.

Bylo v něm zaregistrováno již více než 557 000 vozidel. Uživatelé těžkých vozidel se musí zaregistrovat v systému e-TOLL a vybrat si zařízení pro přenos geolokačních údajů (palubní zařízení OBU/ZSL nebo mobilní aplikace e-TOLL PL).

Registraci do systému e-TOLL lze provést online na stránkách etoll.gov.pl a v síti Center Zákaznické Obsuhy a také prostřednictvím vybraného poskytovatele flotilových karet.

Díky využití technologie satelitního určování polohy je systém e-TOLL dostupný pro řadu zařízení GPS a dopravci si mohou vybrat zařízení na míru svým potřebám:

  • OBU (On-Board Unit),
  • Externí lokalizační systém (ZSL), nebo-li modul GPS zabudovaný ve vozidle,
  • mobilní aplikaci e-TOLL PL.

Mobilní aplikaci e-TOLL PL si můžete zdarma stáhnout z Google Play a App Store. Počet stažení aplikace přesáhl 216 tisíc.

Zařízení OBU a ZSL lze zakoupit u 89 schválených dodavatelů e-TOLL, kteří nabízejí 359 typů těchto zařízení.

Přejezdy lehkých vozidel

Uživatelé lehkých vozidel (osobních automobilů a motocyklů) mohou používat manuální mýtný systém do 30. listopadu letošního roku. Po tomto datu bude manuální systém vypnut a na státních dálnicích se bude jezdit v režimu „free flow“, bez zastavování před závorami.

Řidiči osobních automobilů, kteří od 1. prosince letošního roku nepoužívají aplikaci e-TOLL PL nebo palubní zařízení pro přenos geolokačních údajů, zaplatí mýtné zakoupením dálniční známky (e-ticket).

Od 1. prosince 2021 budou moci uživatelé motocyklů platit za jízdu v aplikaci e-TOLL PL nebo zakoupením dálničního lístku.

Organizace mýtných bran na dálnicích A2 a A4

V souvislosti s ukončením provozu mýtného systému viaTOLL dojde od 1. října 2021 ke změnám v organizaci provozu na mýtných místech a stanicích (MPO) na úsecích dálnice A2 Konin-Stryków a A4 Wrocław-Sośnica.

Nová organizace provozu na MPO bude znamenat:

  1. vyhrazení dvou vjezdových a dvou výjezdových krajních pruhů na všech Místech Výběru Mýtného (PPO) pouze pro vozidla využívající systém e-TOLL.
  2. vymezení jednoho vjezdového a jednoho výjezdového pruhu na každé Stanici Výběrů Mýtného (SPO) pouze pro vozidla využívající systém e-TOLL.

Zbývající jízdní pruhy na MPO budou až do 30. listopadu 2021 fungovat v režimu manuálního mýtného, kde lze mýtné platit kartou nebo v hotovosti.

Při vjezdu/výjezdu z dálnice je třeba věnovat pozornost výběru správného nájezdového/výjezdového pruhu. Každý z nich je jasně a čitelně označen, což řidičům usnadňuje bezproblémový výjezd ze zpoplatněné silnice.

Více informací pro řidiče o situaci na dálnicích A2 a A4.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526