EKOLOGIE – Informace nejen pro podnikatele.
Aktuální změny v odpadové legislativě, nové povinnosti i praktické návody přímo od expertů.*
Likvidace nebezpečných odpadů.*
Aktuální změny v odpadové legislativě, nové povinnosti i praktické návody přímo od expertů – konference Odpady v podnikové ekologii už 22. května!
24.4.2025, Zdroj: ENVIprofi (www.ENVIprofi.cz)
Evidence, přeshraniční přeprava, nebo využití obalů – v roce 2025 se nová legislativa poprvé zavádí do praxe. Na konferenci Odpady v podnikové ekologii vystoupí špičkoví specialisté z oblasti podnikového odpadového hospodářství, zástupci MŽP, konzultanti i odborníci na vzorkování a přepravu. A Vy se dozvíte vše potřebné pro praxi, aby ta Vaše byla odpadová co nejméně.
Ať už se chcete zorientovat v osmimístných kódech, naučit vzorkovat odpady nebo řešíte, jak naložit se zbylými paletami, vše se dozvíte 22. května. Můžete se připojit i online – vše uvidíte živě a budete mít záznam.
Moderátorka: Ing. Katarína Kajánková, Ph.D. (Veolia)
- panel: Evidence a vzorkování odpadů v roce 2025
- Průběžná evidence odpadů a její změny od 1.1.2025 z pohledu původce (Eva Horáková, Inisoft consulting s.r.o)
- Využití poddruhů odpadů pro evidenci a hlášení do IRZ (Jiří Tichý, Inisoft consulting s.r.o)
- Možnosti zajištění odběru vzorků odpadů ve firmách (Ing. Pavel Bernáth, Forsapi s.r.o.)
- panel: Přeprava odpadů
- Přeshraniční přeprava odpadů (Jana Samková, býv. vedoucí přeshraniční přepravy odpadů MŽP)
- Přeprava nebezpečných věcí – ADR (Ing. Tadeáš Narovec, poradce)
- panel: Obaly
- Nařízení o obalech a zálohování ve firmách (David Surý, MŽP)
- Obal s ekologickým duchem – přidáváme recykláty (Ing. Jitka Sosnovcová, SZÚ)
Panelová diskuze: Co s IBC, paletami a bigbagy?
Mgr. Martin Fojtík (EKO-KOM), Ing. Jaromír Manhart (SFŽP), RNDr. Vojtěch Pilnáček, Mgr. Bc. Josef Beneš (MŽP),
- Jak ovlivní zařazení obalu jako jednocestného jeho další použití v oblasti zpoplatnění a výkaznictví
- Rizika ohrožení životního prostředí použitými obaly
- Odpad x neodpad – můžu se rozhodnout obal „nevyhodit“ a použít znovu? Ale jak to udělat správně?
Dotaz: Likvidace nebezpečných odpadů.
26.3.2025, Bc. Kateřina Březová, Zdroj: Verlag Dashöfer
Dotaz:
Chtěla bych se zeptat, zda můžeme jako úklidová společnost odhazovat nebezpečné odpady 150110 – prázdné obaly od úklidových přípravků do nádob zákazníka na zakázce, kde uklízíme, pokud zákazník souhlasí, že bude původcem těchto odpadů? Lze využít paragraf 5, odst. 3 zákona o odpadech i na nebezpečný odpad? Předpokládám, že odpad 150202 na zákazníka hodit nemůžeme, zde musíme být původci my?
Odpověď:
Primárně platí, že původcem odpadu je každý, při jehož činnosti vzniká odpad (§ 5 odst. 1 zákona č. 541/2020 Sb. o odpadech), tj. obecně řečeno, každá firma (podnikatel), když provádí své pracovní/výrobní činnosti (služby apod.), při kterých vznikají odpady (včetně nebezpečných), se okamžikem vzniku těchto odpadů, stává automaticky i jejich původcem (vlastníkem).
Takže dle konkrétního případu uvedeného v dotazu se úklidová firma vždy stane automaticky původcem (a vlastníkem) všech vzniklých odpadů při své úklidové činnosti u svých zákazníků (tj. nejčastěji např. odpady kategorie nebezpečný kat. čísel 150110 Obaly obsahující zbytky nebezpečných látek nebo obaly těmito látkami znečištěné, 150202 Absorpční činidla, filtrační materiály (včetně olejových filtrů jinak blíže neurčených), čisticí tkaniny a ochranné oděvy znečištěné nebezpečnými látkami, různé zbytky nespotřebovaných chemikálií, ale i kategorie ostatní kat. čísla 150102 Plastové obaly, apod…). Musí pak plnit všechny povinnosti původce (§ 15 zákona) včetně obecných povinností dle § 13 zákona až do doby předání těchto odpadů oprávněným osobám, resp. dle § 13 odst. 1 písm. e) zákona.
Zákon ale v otázce „původcovství“ také pamatuje ve složitějších případech v praxi na možnost vzájemné dohody na vlastnictví vznikajícího odpadu, kdy se např. tyto činnosti vykonávají za pomoci vícero osob anebo pro někoho jiného. Na tyto případy pak platí § 5 odst. 2 zákona, který říká, že:
V případě, že odpad vzniká při činnosti více osob nebo při činnosti prováděné na základě smlouvy pro vlastníka věci, ze které se stane odpad, je původcem odpadu osoba, která fyzicky provádí činnost, při které odpad vzniká. Původcem odpadu je jiná osoba podle věty první, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy uzavřené mezi těmito osobami. Původce odpadu podle věty první nebo druhé se stává vlastníkem vzniklého odpadu nejpozději v okamžiku jeho vzniku.
V případě činností úklidu nějakých prostor na základě objednávky pro jinou osobu (většinou majitele/uživatele těchto prostor – nemovitosti apod.), dochází ke spotřebě příslušných chemikálií, a čisticích materiálů, k výměně sanitárních a hygienických potřeb a zařízení apod. (ve vlastnictví zákazníka, anebo úklidové firmy), ze kterých se pak po svém použití stávají odpady (není možné je již používat k původnímu účelu nebo byly vyřazeny – viz definice odpadu v § 4 zákona). V tomto případě se na základě výše uvedené možnosti může úklidová firma předem domluvit se zákazníkem na tom, že původcem všech těchto odpadů (nebo třeba jen některých – záleží na dohodě) se stává zákazník, na základě vzájemné uzavřené písemné dohody (smlouvy). Ve smlouvě je určitě nutné předem specifikovat min. přesné druhy odpadů, kterých se to týká, způsob jejich třídění, shromažďování, uložení do nádob v prostorech zákazníka, popř. včetně výše finanční kompenzace atd.
Doporučuji proto uplatnit na výše uvedený případ zmiňovaný § 5, odst. 2 zákona, nikoli § 5, odst. 3, který se týká pouze komunálních odpadů (skupina 20…) a odpadů z obalů (podskupina 1501…), a které lze navíc převést pouze na vlastníka nemovitosti.
Související článek: Vzor – Smlouva o převzetí odpadu do vlastnictví v případě, že odpad vzniká při činnosti více osob nebo pro někoho jiného