EKOLOGIE – Informace nejen pro podnikatele.

 5. 6. 2023

MMR zveřejnilo metodiku vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci.  

Ve Sbírce zákona vyšel nový zákon č. 148/2023 Sb., o JES.  

Ve Sbírce zákonů vyšla novela nařízení vlády, kterým se stanoví seznam znečišťujících látek.  

MMR zveřejnilo metodiku vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci.

2.5.2023, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Metodika je hlavním výstupem výzkumného projektu “Vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci, zejména v územním plánu, jako nástroj posilování ekosystémových služeb v území.“ Jeho řešení probíhalo na základě resortní potřeby MMR od června 2019 do března 2023 s podporou dotačního programu Technologické agentury ČR Beta 2.

Metodika je certifikovaná MMR a je možné ji okamžitě použít při zpracování územního plánu podle zákona č. 183/2006 Sb. nebo v budoucnu při zpracování územního plánu podle zákona č. 283/2021 Sb.

Řešitelský tým zpracoval metodiku vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci a navrhl řešení zelené infrastruktury v případových studiích obcí Písek a Šardice. Hlavní výstup projektu poskytuje zpracovatelům a pořizovatelům územních plánů návod pro zapracování zelené infrastruktury do územního plánu, který se opírá o sítě funkčně vzájemně propojených zelených a modrých prvků mj. s ohledem na jejich vliv na mikroklima prostředí a vodní režim.

Na řešení projektu se podílela Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, krajinářští architekti Löw & spol. a projektanti Atelier Fontes, pod vedením doc. Ing. Petra Kučery, Ph.D. ze Zahradnické fakulty MU.

Grafická a datová podoba zelené infrastruktury v územním plánu není zatím standardizována, doporučuje se využít grafické řešení z výzkumného projektu.

Výstupy lze použít již nyní při zpracování územního plánu podle zákona č. 183/2006 Sb., a stejně tak v budoucnu při zpracování územního plánu podle zákona č. 283/2021 Sb. 

Grafická a datová podoba zelené infrastruktury v územním plánu není zatím standardizována, doporučuje se nicméně využít grafické řešení z výzkumného projektu. Na základě zkušeností  s uplatněním grafického řešení podle výzkumného projektu MMR případně přistoupí ke standardizaci zelené infrastruktury v budoucnu.

Výstupy poskytují určité náměty i pro obsah zásad územního rozvoje a regulačního plánu, nebylo však cílem projektu se těmto dokumentacím věnovat podrobně. Předmětem řešení projektu nebyl obsah územního rozvojového plánu.

Výzkumný projekt obsahuje tyto výsledky:

Výsledek č. 1 – Definice zelené infrastruktury a analýza jejího obsahu ve vazbě na poskytování ekosystémových funkcí a služeb.

Výsledek č. 2 – Metodika vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci, zejména v územním plánu; součástí jsou také případové studie a příloha s příklady regulativů územního plánu.

Výsledek č. 3 – Návrh řešení zelené infrastruktury v dalších nástrojích územního plánování a v souvisejících oblastech.

Dokumenty a podrobnější informaci o výzkumném projektu a kompletní výstupy najdete zde.


Ve Sbírce zákona vyšel nový zákon č. 148/2023 Sb., o JES.

1.6.2023, Zdroj: Verlag Dashöfer

V částce č. 73 Sbírky zákonů vyšel nový zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku. Spolu s ním vyšel také zákon č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o jednotném environmentálním stanovisku.

Zákon zavádí nový institut jednotného environmentálního stanoviska (JES), který má zrychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí.

Související dokumenty: 

Zákon o JES podepsal prezident. Má snížit počet stanovisek při povolování staveb


Ve Sbírce zákonů vyšla novela nařízení vlády, kterým se stanoví seznam znečišťujících látek.

30.5.2023, Zdroj: Verlag Dashöfer

Ve Sbírce zákonů vyšlo nařízení vlády č. 137/2023 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 145/2008 Sb., kterým se stanoví seznam znečišťujících látek a prahových hodnot a údaje požadované pro ohlašování do integrovaného registru znečišťování životního prostředí, ve znění pozdějších předpisů.

Pozor!

Novela zpřísňuje prahovou hodnotu pro přenosy kyanidů v odpadech o jeden řád – z dosavadních 500 kg/rok na 50 kg/rok! To platí již pro aktuální ohlašovací rok (tj. za rok 2023).

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526